Polska jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który nie posiada krajowego stowarzyszenia szpitali, nie uczestniczy w pracach Europejskiej Federacji Szpitali i Ochrony Zdrowia (HOPE) i - co za tym idzie - nie ma społecznego reprezentanta mogącego konsultować unijne dyrektywy medyczne. Ta sytuacja może zmienić się jeszcze w tym roku. Prawdopodobnie jesienią odbędzie się zjazd założycielski Polskiej Federacji Szpitali.