Nowy minister zdrowia PO wyborach?

13.07.2011
Andrzej Kaczmarczyk
Zbliżające się wybory powodują, że politycy chętniej dzielą się spekulacjami na temat składu nowego rządu. Medycyna Praktyczna zbadała w kuluarach Sejmu opinie na temat możliwości przyszłych zmian kadrowych na stanowisku ministra zdrowia.

Jeżeli wierzyć sondażom poparcia dla partii politycznych wybory wygra PO. Według ostatniego badania OBOP partia miałaby nawet szanse na samodzielne rządy. Jest to jednak mało prawdopodobne, PiS regularnie ma dobre końcówki kampanii, a ostateczny wynik PSL zawsze okazuje się niedoszacowany. Możliwa jest też koalicja z SLD, której nie odrzuca także konserwatywne skrzydło Platformy. Jaki wpływ miałyby te ewentualne scenariusze na obsadę stanowiska ministra zdrowia?

O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.