Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Kozłowska zwróciła się do pacjentów, którzy w związku z prowadzeniem akcji protestacyjnej prowadzonej przez świadczeniodawców podstawowej opieki zdrowotnej w województwie lubelskim 12 lipca oraz w związku z ewentualnymi tego typu zdarzeniami w innych regionach kraju zostali pozbawieni prawa do świadczeń zdrowotnych, o kierowanie do Rzecznika wniosków w tej sprawie.