Z inicjatywy wojewody śląskiego Zygmunta Łukaszczyka oraz marszałka województwa śląskiego Adama Matusiewicza, przy współpracy z prezydentem Dąbrowy Górniczej Zbigniewem Podrazą, gliwicki Oddział Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie podjął się koordynacji merytorycznej i opracowania projektu Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Centrum ma powstać przy Specjalistycznym Szpitalu im. Sz. Starkiewicza w Dąbrowie Górniczej.