Kto powinien płacić kapelanom

08.12.2011
Konrad Sawicki

"W placówkach opieki medycznej (...) podobnie jak w szkołach posługa religijna nie może się odbywać na koszt instytucji publicznych - jest niedopuszczalne, aby kapłanom płacił za to NFZ" – napisał Janusz Majcherek w artykule "Jak zdjąć krzyż ze ściany urzędu" ("Gazeta Wyborcza" 1 grudnia 2011).

Autor nie kwestionuje przydatności pracy księży w publicznych zakładach zdrowia, przyznaje też, że sytuacja choroby często wzmaga potrzeby religijne pacjentów. Skoro chorzy chcą mieć kapelanów w placówkach zdrowia, to powinni ich mieć. Janusz Majcherek kwestionuje jednak fakt płacenia za tę pracę z państwowej kasy.

O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.