XXXI Okręgowy Zjazd Lekarzy w Katowicach wystosował kilka apeli, w tym adresowany do wszystkich, którzy mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie świadczeń zdrowotnych, aby wystąpili do NFZ z pisemnym wnioskiem o zmianę warunków umowy, polegającą na wykreśleniu z niej zapisów dotyczących kar.