Nad nowoczesnymi urządzeniami wykorzystującymi akceleratory m.in. w terapii onkologicznej pracuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku. Na prace badawcze i konstrukcyjne przeznaczono 79 mln zł z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. "AiD - akceleratory i detektory" to skrócona nazwa projektu "Rozwój specjalizowanych systemów wykorzystujących akceleratory i detektory promieniowania jonizującego do terapii medycznej oraz wykrywania materiałów niebezpiecznych i odpadów toksycznych".