W Klinice Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii Centralnego Szpitala Klinicznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przeprowadzono pierwszą w Polsce operację pobrania nerki mało inwazyjną techniką laparoskopową od żywego dawcy z wykorzystaniem obrazowania 3D. Kilka godzin później zespół pod kierunkiem prof. Marka Durlika, wykonał drugą operację wszczepienia tak pobranej nerki biorcy metodą tradycyjną.