Na przełomie marca i kwietnia br przedstawiciele trzech związków zawodowych Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku zwrócili się do dyrekcji z prośbą o 400 złotych podwyżki. Władze lecznicy odmówiły. W zawarciu kompromisu nie pomógł również mediator. Obie strony podpisały 2 lipca protokół rozbieżności. Następny krok to referendum strajkowe - prawdopodobnie odbędzie się we wrześniu.