9 lipca rada Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła plan finansowy na przyszły rok. Wynika z niego, że województwo mazowieckie jako jedyne w kraju nie otrzyma większej niż obecnie stawki na świadczenia zdrowotne, podczas gdy pozostałe województwa zanotują wzrost na poziomie ok. 3,7%. Marszałek województwa Adam Struzik zapowiedział, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją ustawy dotyczącej algorytmu NFZ.