Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że szpitale ubiegły rok zakończyły ujemnym wynikiem w wysokości 1,54 mld zł. Łączny zysk placówek zamknął się zaś kwotą 280 mln zł. Straty szpitali za 2012 rok mogą być jeszcze większe, bo wzrosły koszty ich działalności, a nie ma szans na wsparcie z Narodowego Funduszu Zdrowia, który sam zmaga się z małymi wpływami ze składek.