W związku ze stratami finansowymi, jakie przynosił do tej pory świętochłowicki szpital, władze miasta (20 głosami "za" przy jednym głosie wstrzymującym) zdecydowały o przekształceniu zakładu w spółkę kapitałową, w której gmina stała się 100-procentowym udziałowcem. Świętochłowice są pierwszym miastem w województwie i jednym z pierwszych w Polsce, które podjęło taki krok zgodnie z nową ustawą o działalności leczniczej.