Pacjenci bez granic - jeszcze tylko rok cierpliwości

19.11.2012
Już za rok, 25 października 2013 roku wejdzie w życie unijna Dyrektywa o Prawach Pacjentów w Transgranicznej opiece zdrowotnej. Oznacza to, że polski pacjent nie będzie musiał prosić Prezesa NFZ o zgodę na leczenie za granicą, (o ile nie będzie się ono wiązało z pobytem w szpitalu), będzie mógł pojechać do lekarza za granicą, zapłacić, wziąć rachunek i zwrócić się do Prezesa NFZ o zwrot kosztów leczenia w kwocie, jaką NFZ płaci za dane świadczenie polskim placówkom. Niewiele zmieni to w losie polskich pacjentów. Mało kto wyjedzie za granicę, poniesie koszty podróży, pobytu, leczenia, po żeby potem odzyskać od NFZ niewielką dopłatę.
O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.