mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Solecka: Co mają finanse do zdrowia?

30.08.2013
Małgorzata Solecka

Brak podpisu ministra finansów pod planem finansowym Narodowego Funduszu Zdrowia urósł do rangi politycznej sensacji. Gdyby ten fakt miał miejsce dwa tygodnie wcześniej, zapewne mówiłoby się (po raz kolejny) o spodziewanej dymisji Bartosza Arłukowicza. Na przestrzeni kilku miesięcy to bowiem kolejna "kontra", jaką minister finansów zastosował wobec planów szefa resortu zdrowia.

Ktoś pamięta jeszcze, co stało się z zapowiadanymi na przełomie zimy i wiosny (czyli w okolicach marca) planami decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia? A raczej – już nie planami, a projektem ustawy, skierowanym do konsultacji międzyresortowych? Bingo – minister finansów zakwestionował kluczowe rozwiązania, proponowane przez resort zdrowia. Teraz, na jesieni, jak zapowiada jeden z wiceministrów, rozmowy na temat decentralizacji Funduszu mają zostać wznowione. Może nawet na nowo ruszą nie tylko rozmowy, ale i prace.

O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.