Dzięki niewielkim laserom półprzewodnikowym bylibyśmy w stanie wykryć w wydychanym powietrzu konkretne związki, które mogą świadczyć o zbliżającym się ataku astmy czy o wczesnym etapie nowotworu - mówi prof. Maciej Bugajski z Instytutu Technologii Elektronowej w Warszawie, który jest tegorocznym laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w kategorii badań na rzecz rozwoju gospodarki. Badacz opracował pierwsze w Polsce lasery na studniach kwantowych i kwantowe lasery półprzewodnikowe.