mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Lekarzu, reaguj na przemoc

25.11.2013

Pacjenci doznający przemocy w rodzinie oczekują na pomoc ze strony swoich lekarzy, ale często jej nie otrzymują - alarmują eksperci. Wielu lekarzy ignoruje sygnały świadczące o pobiciu czy długotrwałym doświadczaniu stresu. Tymczasem często mają oni szansę zdiagnozować przemoc w rodzinie jako pierwsi, szybciej niż pomoc społeczna czy policja. Odpowiedzią na zbyt małe zaangażowanie ochrony zdrowia są działania informacyjno-edukacyjne pod hasłem "Lekarzu, reaguj na przemoc!", które zostały zainaugurowane 18 listopada.

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.