Skoro mamy ciągle wydatki na zdrowie poniżej 5% PKB, to jak byśmy się nie starali ich najgospodarniej wydawać, to i tak będzie nieodpowiednio do potrzeb – przyznała prezes NFZ Agnieszka Pachciarz na antenie Radia PIN. - Strona przychodowa jest materią do dyskusji – podkreśliła.
Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz. Fot. Grzegorz Kozakiewicz
– O składce też trzeba będzie prędzej czy później porozmawiać. Proszę pamiętać, że składka w takiej postaci dedykowana jest głównie pracownikom. A mamy też inne grupy: ponad milion dorosłych, zdrowych osób, domowników, dopisanych do świadczenia innej osoby, która płaci taką samą składkę, jak każdy inny pracownik. Czy to jest solidaryzm społeczny, czy też poszliśmy w jakąś skrajność? – zastanawia się szefowa Funduszu. – Są kraje, w których osobie, która ma za sobą osoby niepłacące, narzuca się wyższa składkę.