mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Niemiecki przykład

26.02.2014
dr med. Grzegorz Kofla, Medizinische Klinik mit Schwerpunkt Onkologie und Hämatologie, Charité - Universitätsmedizin Berlin
Studio Opinii

Dużo lepsza opieka dla bogatszych i trochę lepsza dla biednych, to chyba lepiej niż zła opieka dla wszystkich.

Po co wymyślać wszystko od nowa, skoro efektywne schematy już istnieją? Demokracja, filozofia, teatr... wszystko to wymyślano w Europie dwa razy, najpierw w starożytnej Grecji, później w nowoczesnej Europie. Dlaczego w polskiej medycynie nie mielibyśmy przeskoczyć mrocznego średniowiecza i od razu skorzystać ze sprawdzonych wzorców?

Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta

Bez udawania ekspertów, ale trochę ponad naiwnością laików, spróbujmy skoncentrować się na paru prostych punktach w oparciu o niemiecki przykład, na których można by w przyszłości oprzeć szczegółowe rozwiązania.

O tym się mówi
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.
  • Ile szpitali potrzebujemy w Polsce?
    Żaden szpital nie zostanie zamknięty. Ale co to w zasadzie znaczy „szpital” i czy brak zagrożenia likwidacją oznacza brak zmian?
  • Pozorny sprzeciw
    Ministerstwo nauki tworzy grunt pod umożliwienie kontynuowania kształcenia przyszłych lekarzy w szkołach, które nie mają wymaganego zaplecza dydaktycznego – uważają przedstawiciele samorządu lekarskiego.