Wywiady

  • Narzędzia dla POZ

    Narzędzia dla POZ

    Być może doszło do lapsusu językowego i ministrowi chodziło tak naprawdę o to, że lekarze POZ powinni zostać doposażeni w sprzęt umożliwiający wykrycie zaćmy we wczesnych stadiach? – zastanawia się Jacek Krajewski. Z prezesem PZ rozmawiamy o pracach nad zwiększeniem uprawnień lekarzy pierwszego kontaktu.

  • Flis: Jaką siłą społeczną są lekarze

    Flis: Jaką siłą społeczną są lekarze

    Ochrona zdrowia to sfera tak skomplikowana, że możliwe są w niej różne zakulisowe działania. Dyskusja jest z kolei trudna i podatna na manipulację. W prostych sprawach działa medialny nacisk na władzę. Ale skomplikowanymi zajmują się tylko media specjalistyczne i eksperci.

  • Flis: Czy rząd mógłby upaść z powodu ochrony zdrowia

    Flis: Czy rząd mógłby upaść z powodu ochrony zdrowia

    Zdrowie jest obecne w życiu politycznym w trzech kwestiach: sprawności władzy, granic odpowiedzialności państwa za obywateli i światopoglądu. Dla opinii publicznej niedopuszczalne jest założenie, że jak kogoś stać, to żyje dalej, a jak nie, to trudno – mówi socjolog Jarosław Flis.

  • Prof. Chybicka: Pediatrów nie brakuje i chcą zakładać przychodnie POZ

    Prof. Chybicka: Pediatrów nie brakuje i chcą zakładać przychodnie POZ

    Jeśli do lekarzy rodzinnych dosiądą się interniści i pediatrzy, to zmniejszy się ich obłożenie, poprawi się opieka w POZ. Za tym pójdzie skrócenie kolejek do specjalistów – mówi prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

  • Szulc: System nie widzi pacjenta

    Szulc: System nie widzi pacjenta

    Czy w tej kadencji nastąpią jakieś poważniejsze zmiany w systemie ochrony zdrowia? – Szczerze? Nie sądzę. Opór jest zbyt silny - mówi b. wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Tłumaczy także, dlaczego rząd nie zamierza reformować systemu i co należy bezwzględnie i szybko zmienić.

  • Prof. Windak: Propozycja rządu burzy model POZ budowany od 20 lat

    Prof. Windak: Propozycja rządu burzy model POZ budowany od 20 lat

    Przeniesienie internisty lub pediatry wprost ze szpitala do POZ zawęzi zakres udzielanych tam świadczeń, wydłuży kolejki do specjalistów i jeszcze bardziej zwiększy koszty opieki – mówi prof. Adam Windak, konsultant krajowy medycyny rodzinnej.

  • Prof. Wojtkowski: Pacjenci dziękowali nam za nasze odkrycie

    Prof. Wojtkowski: Pacjenci dziękowali nam za nasze odkrycie

    Fizyk prof. Maciej Wojtkowski jako pierwszy na świecie skonstruował urządzenie do obrazowania siatkówki ludzkiego oka za pomocą tomografii optycznej SOCT. - Już w ponad stu placówkach medycznych pomaga w diagnostyce chorych – mówi w rozmowie z PAP.

  • Prof. Imiela: Współpraca w POZ służy lekarzom i pacjentom

    Prof. Imiela: Współpraca w POZ służy lekarzom i pacjentom

    Internista jest lekarzem ogólnym i ma szansę naprawić elementarny błąd, który ciąży na naszej ochronie zdrowia: leczenie pacjenta powinno odbywać się na pierwszym, podstawowym poziomie – mówi prof. Jacek Imiela.

  • Rodzice dzwonią do Ministerstwa, bo mają sprzeczne informacje dotyczące szczepień

    Rodzice dzwonią do Ministerstwa, bo mają sprzeczne informacje dotyczące szczepień

    Z Dagmarą Korbasińską, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia, rozmawia Sylwia Szparkowska

  • Regularna diagnostyka w POZ przysłuży się pacjentowi – wywiad z prof. Krzysztofem Strojkiem

    Regularna diagnostyka w POZ przysłuży się pacjentowi – wywiad z prof. Krzysztofem Strojkiem

    O współpracy lekarzy POZ i diabetologów w leczeniu cukrzycy mówi prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy ds. diabetologii.

  • Lekarze nie czują się częścią systemu

    Lekarze nie czują się częścią systemu

    Kiedy moi współpracownicy w Brukseli pytają, jak bym opisał polski system, to uzmysławiam sobie, że widzę jego elementy, potrafię je scharakteryzować, ale nie zawsze składają się one w spójną całość. A jak to musi wyglądać z perspektywy polskiego lekarza? – mówi dr Andrzej Ryś z Komisji Europejskiej.

  • Moja przychodnia straci 40% kontraktu

    Moja przychodnia straci 40% kontraktu

    Nie rozmawiamy już nawet o opłacalności czy nieopłacalności prowadzenia przychodni. Wyboru nie ma: kontraktu nie podpiszę – mówi lekarz rodzinny Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego.

  • Nadszedł dobry moment na zmiany

    Nadszedł dobry moment na zmiany

    Porozumienie Zielonogórskie pod swoim projektem naprawy systemu refundacji zebrało już kilkadziesiąt tys. podpisów. Lekarze z Federacji zdecydowali też, że nie podpiszą kontraktów w wersji proponowanej przez NFZ. "Cały czas wierzymy, że dojdziemy do porozumienia" - mówi w rozmowie z MP Jacek Krajewski.

  • Pachciarz: Nie chcemy szukać oszczędności w POZ

    Pachciarz: Nie chcemy szukać oszczędności w POZ

    Mamy w systemie blisko 3 mln osób, których status nie został zweryfikowany, a widnieją na listach lekarzy POZ. Skoro stałej emigracji zarobkowej mamy ponad 2 mln, żadnego kraju nie stać na finansowanie leczenia takiej liczby osób niepłacących w kraju składek – mówi prezes NFZ Agnieszka Pachciarz.

  • Wielu Polaków wciąż jest narażonych na wirusowe zapalenie wątroby typu B

    Wielu Polaków wciąż jest narażonych na wirusowe zapalenie wątroby typu B

    Z prof. Andrzejem Zielińskim z Zakładu Epidemiologii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, rozmawia Renata Kołton

  • Puszko: SOR to nie tylko problem pieniędzy

    Puszko: SOR to nie tylko problem pieniędzy

    SOR to nie wieloprofilowe ambulatorium. Ten oddział ma się zajmować ratowaniem życia, a nie gorączką u dziecka, otarciami czy odciskami – mówi Artur Puszko, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Nowym Sączu.

  • Pensja rezydenta to nie wyraz łaski

    Pensja rezydenta to nie wyraz łaski

    Wypowiedzi o oddawaniu przez rezydentów pieniędzy za kształcenie wpisują się w popularny ostatnio w polskiej polityce trend, który można podsumować: "pokażemy tym doktorom" – mówi Konstanty Radziwiłł, wiceprezes NRL.

  • Trzy dni na oddziale

    Trzy dni na oddziale

    Zastępca dyrektora dr Andrzej Fugiel nie znajduje chętnych na dyżur na nowosądeckim SOR, więc sam dyżuruje – przez trzy dni. W końcu z podejrzeniem zawału serca ląduje na kardiologii inwazyjnej.

  • Hamankiewicz: Nawet ryzyko wypadku powinno być rejestrowane

    Hamankiewicz: Nawet ryzyko wypadku powinno być rejestrowane

    Błędy lekarskie to margines wszystkich zdarzeń niepożądanych w szpitalu. Ich większość wynika ze złej organizacji pracy lub dysfunkcji całego systemu – mówi prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

  • Zimbardo: Nowa terapia skuteczna w walce ze stresem pourazowym

    Zimbardo: Nowa terapia skuteczna w walce ze stresem pourazowym

    Znalezienie równowagi między myśleniem o przyszłości, pozytywnej przeszłości i elementach teraźniejszego hedonizmu może być skuteczne w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) - mówi światowej klasy psycholog prof. Philip Zimbardo.

2461 artykułów - strona 108 z 124
O tym się mówi
  • MZ i NFZ chcą wspierać procesy konsolidacji szpitali
    Ma to być remedium na problemy szpitalnictwa i – obok odwracania piramidy świadczeń – kluczowy element zmian systemowych. Minister zdrowia zapowiedziała, że rozmowy z przedstawicielami samorządów, o których wspominała już w marcu, ruszą lada chwila.
  • Na rozmowy o systemie nie ma miejsca i czasu
    MZ nie potrafi załatwić tak błahej systemowo sprawy, jak uwolnienie od kary lekarzy ukaranych za tzw. nienależną refundację preparatu mlekozastępczego. Jak mamy uwierzyć, że możliwe będą jakiekolwiek decyzje systemowe? – pyta Łukasz Jankowski, prezes NRL.
  • Zdrowie. Zmiany, ale jakie?
    Mimo że media piszą o karuzeli stanowisk w resorcie zdrowia i NFZ, jest kilka takich, na których zmian nie było, czego premier (oraz jego otoczenie) nie rozumie i – co więcej – tych zmian się domaga.