Ponieważ to minister finansów ostatecznie określa stronę przychodową planu NFZ – mając decydujący głos choćby w sprawie wysokości dotacji podmiotowej – można wnioskować, że resort finansów kwestionuje stronę kosztową i oczekuje zmian (zmniejszenia) kosztów w 2025 roku.
Sytuacja związana z przekroczeniem dopuszczalnego wymiaru czasu pracy personelu medycznego może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia i życia samych pracowników oraz pacjentów – stwierdziła poseł Elżbieta Gelert i spytała resort zdrowia, czy przewiduje kontrolę czasu pracy lekarzy rezydentów.
Kraków inauguruje kampanię społeczną skierowaną do kobiet w ciąży i osób z ich najbliższego otoczenia. Jej adresatami są też uczennice i uczniowie krakowskich szkół oraz studentki i studenci. Kampania ma uświadomić, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, którą może wypić kobieta w ciąży.
Zwrot z inwestycji w szczepienia przekłada się nie tylko na mniejszą zachorowalność i umieralność z powodu danej choroby zakaźnej.
Marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski wraz z wicemarszałkiem Piotrem Bresiem oraz dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej Arturem Koziołem popisali umowę o dofinansowanie projektu dotyczącego chirurgii jednego dnia w bialskim szpitalu.
Prof. dr hab. n. med. Joanna Wysokińska-Miszczuk przez kolejną kadencję będzie pełnić funkcję konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie periodontologii. Prof. dr hab. n. med. Beata Matyjaszek-Matuszek nadal będzie konsultantem w dziedzinie endokrynologii.
78,3 proc. badanych Polaków dostrzega u siebie co najmniej jeden z czternastu symptomów wypalenia zawodowego – to wzrost o 13 p.p. w ciągu trzech lat – wynika z raportu UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl.
W październiku w Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD 800 12 12 12 przeprowadzono 3562 rozmowy, 2126 czatów oraz zarejestrowano 147 interwencji ratujących życie.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna, pytana o wycofanie z porządku obrad Rady Ministrów projektu ustawy dot. reformy szpitali, powiedziała w środę w TOK FM, że pewne wątpliwości zgłaszali przedstawiciele Lewicy oraz wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Musimy najpierw przedstawić szerszy obraz systemu ochrony zdrowia – stwierdziła.
Poseł Norbert Pietrykowski spytał resort zdrowia, czy planuje dalsze finansowanie pilotażowego programu leczenia zespołu stopy cukrzycowej.
Prezydium klubu Lewicy na spotkaniu z szefem MF Andrzejem Domańskim ustaliło warunki brzegowe dla projektu dot. składki zdrowotnej – powiedział współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.
Uniwersyteckie Centrum Robotyki Pediatrycznej (UCRP), wspólny projekt Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Szpitala Uniwersyteckiego i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, zdobyło pierwsze miejsce w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024”.
Mimo zwiększenia planowych wydatków NFZ o 21 mld zł, luka w finansowaniu zdrowia wciąż może wynieść kilka miliardów złotych – powiedział w rozmowie z money.pl Jakub Szulc, wiceprezes NFZ.
W środę w resorcie zdrowia o godz. 11 ma się odbyć spotkanie wiceministra zdrowia Marka Kosa z przedstawicielami organizacji związkowych ratowników medycznych.
Naukowcy z UMB prowadzą badania mające na celu poprawę bezpieczeństwa terapii przeciwzakrzepowej poprzez opracowanie nowych kandydatów na leki.
3 listopada została złożona do Sejmu petycja o wprowadzenie zakazu sprzedaży produktów dla dzieci imitujących wyroby tytoniowe.
Powołuję wspólnie z ministrem sportu zespół do spraw przygotowania nowej podstawy programowej przedmiotu wychowanie fizyczne – poinformowała podczas konferencji minister Barbara Nowacka.
Pierwsze spotkanie członków nowej kadencji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych zorganizował Uniwersytet Medyczny w Lublinie pod przewodnictwem rektora prof. dr hab. Wojciecha Załuski.
Trzech na 10 pacjentów onkologicznych umiera nie z powodu nowotworu, ale ze względu na niedożywienie. Takie dane podał we wtorek poseł Adrian Witczak podczas otwarcia wystawy portretów pacjentów i ich opiekunów w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Żywiecki szpital poinformował we wtorek przywróceniu działalności izby przyjęć i dwóch oddziałów, których działalność zawieszono 7 października. Nadal nie działa jeden oddział i dwie poradnie. Powodem trudności są finanse, przekładające się na braki kadrowe.