Zarzuty związane z poświadczeniem nieprawdy przy wystawianiu recept na opioidy, które w składzie obejmują również fentanyl, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszała lekarka ze Słubic.
Dializoterapia nie jest jedyną metodą leczenia nerkozastępczego, wykorzystuje się też przeszczepienia nerek oraz tzw. dializę otrzewnową – przekonują eksperci z okazji przypadającego 8 listopada Ogólnopolskiego Dnia Pacjenta Dializowanego.
Obowiązek okresowych badań lekarskich dla wszystkich posiadaczy broni palnej, w tym myśliwych, zakłada projekt ustawy, który złożyła w Sejmie Polska 2050-TD.
W odpowiedzi na rosnący problem otyłości występujący w populacji dziecięcej Unia Europejska uruchomiła projekt o nazwie: „Health4EUkids – Wspólne działania na rzecz wdrożenia najlepszych praktyk i wyników badań dotyczących zdrowego stylu życia w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób niezakaźnych i czynników ryzyka”.
W tym roku udzielanie świadczeń wstrzymało 91 podmiotów leczniczych, głównie z braku personelu – poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.
Celem tego projektu jest uszycie szpitala na miarę miejsca, w którym ten szpital jest – powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna o przygotowanej na jej zlecenie reformie szpitalnictwa.
Dr hab. n. med. Krzysztof Chlebus z I Katedry i Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest współautorem publikacji pt. „Association of BMI, lipid-lowering medication, and age with prevalence of type 2 diabetes in adults with heterozygous familial hypercholesterolaemia: a worldwide cross-sectional study” w prestiżowym czasopiśmie „The Lancet Diabetes Endocrinology”.
Osoby o tendencjach do martwienia się i porównywania z innymi są szczególnie narażone na negatywny wpływ mediów społecznościowych.
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne WUM w 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” zwyciężyło w kategorii „Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia”.
Efektem zmian organizacyjnych, jakie będą wprowadzane już od początku przyszłego roku (na pierwszy ogień pójdą rozwiązania deregulacyjne, które mają zdjąć ze szpitali część wymagań związanych z obsadą kadrową) ma być zmniejszenie presji płacowej ze strony – przede wszystkim – specjalistów.
Dekadę doświadczeń z technologią stymulacji bezelektrodowej podsumowuje prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w USK w Poznaniu.
Zmiany w przepisach prawa – od 7 listopada 2024 r. kwalifikacja do leczenia, m.in. medyczną marihuaną, fentanylem, oksykodonem, i wypisanie na nie recepty tylko po osobistym zbadaniu pacjenta przez lekarza.
W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu od listopada działa nowa poradnia uroginekologiczna. Lekarze pomogą pacjentkom, które mają problem z zaburzeniem statyki narządu rodnego i z nietrzymaniem moczu.
Ponad 30 mln zł otrzyma Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu na dwa niekomercyjne badania kliniczne i eksperymenty badawcze. Badania dotyczą laryngologii i chorób krążenia. Fundusze pochodzą z konkursów ogłoszonych przez Agencję Badań Medycznych.
Prawo do nauczania edukacji zdrowotnej będzie miał każdy nauczyciel, który dotychczas uczył wychowania do życia w rodzinie – poinformowała w czwartek w Sejmie wiceszefowa resortu edukacji Katarzyna Lubnauer.
Klub PiS złożył wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec minister zdrowia Izabeli Leszczyny – poinformował w czwartek szef tego klubu Mariusz Błaszczak.
Objęcie centralnym systemem e-rejestracji wszystkich świadczeń zdrowotnych ma nastąpić w 2029 r.; obecnie jesteśmy na etapie pilotażu – powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Kos.
Oddział Transplantacji Szpiku Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wprowadza możliwość skorzystania ze zdalnego sensora do monitorowania temperatury u chorych poddawanych transplantacji komórek krwiotwórczych.
USK w Opolu wspólnie z konsorcjantami otrzymał blisko 18 mln zł z Agencji Badań Medycznych na realizację projektu badawczego, w którym udział weźmie 1,5 tys. mieszkańców woj. opolskiego z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową wywołaną miażdżycą.
Dyskusje na temat obniżenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców są na finiszu – powiedział w czwartek premier Donald Tusk.