Przedstawiciele Uniwersytetu Medycznego poinformowali o wynikach rankingu w przesłanym w czwartek komunikacie.
Senat w czwartek ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Za przyjęciem uchwały głosowało 89 senatorów. Nikt nie był przeciw i nikt nie wstrzymał się od głosu.
Ruszają kursy dla lekarzy POZ z pełnym dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Z dofinansowania może skorzystać 2 tysiące lekarzy, decyduje kolejność zgłoszeń.
Tegoroczny Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego zwraca szczególną uwagę na istotny związek między zdrowiem psychicznym a pracą. Niezdrowe warunki pracy mogą stanowić poważne ryzyko, wpływając na zdrowie psychiczne, ogólną jakość życia, a w konsekwencji na jakość wykonywanej pracy – zaznacza wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Mateusz Kowalczyk.
Ponad 37 tys. osób skorzystało w tym roku z poradni telefonicznej dla dorosłych w kryzysie psychicznym dostępnej na platformie 116sos.pl, którą rozwijają NASK, Ministerstwo Cyfryzacji i Polskie Towarzystwo Psychologiczne.
W szpitalu św. Ducha w Rawie Mazowieckiej powstanie oddział geriatryczny, który rocznie będzie mógł przyjąć nawet 450 pacjentów.
Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych (KIDL) realizuje projekt wsparcia Centrum Zdrowia w Bagandou w Republice Środkowoafrykańskiej.
Na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów będą przyjęte dwa projekty nowelizacji tzw. ustawy tytoniowej – poinformowała 10 października w Sejmie minister zdrowia Izabela Leszczyna.
9 października 2024 r., w gmachu Sejmu odbyło się otwarcie wystawy fotograficznej pt. „#Dopasowani”, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej „3majmy się razem”.
Zarząd Województwa Opolskiego po raz piąty ogłosił nabór na stypendia dla przyszłych lekarzy. Wysokość stypendium to 2000 złotych brutto miesięcznie, a można je otrzymywać do końca trwania studiów. Wnioski można składać do końca października br.
Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach Michał Szafrański przyznaje, że w sezonie jesiennym spada liczba krwiodawców ze względu na większą liczbę przeziębień.
9 października w Krakowie odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagród Narodowego Centrum Nauki. Jednym z trzech laureatów został prof. Marcin Magierowski z Wydziału Lekarskiego UJ CM, którego kapituła konkursowa nagrodziła za badania nad tlenkiem węgla i siarkowodorem jako kluczowymi przekaźnikami sygnałowymi w patogenezie i farmakologii zmian w obrębie przewodu pokarmowego.
Do konsultacji z 14-dniowym terminem na zgłaszanie uwag trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu pilotażowego w zakresie kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów.
9 października rozpoczął się w Krakowie XV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 w CMKP była okazją do wręczenia prof. Jackowi Jerzemu Jakimowiczowi dyplomu doktora honoris causa Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego (ŚCRMiTS) zaprasza mieszkańców Kielc i województwa do wzięcia udziału w akcji „Pierwsza pomoc – dodaj do ulubionych”.
Pacjentom Szpitala Klinicznego im. dr Józefa Babińskiego w Krakowie Kobierzynie posłuży otwarty w środę (9 października) Ogród dla Seniora.
Podczas II Mazowieckiego Forum Zdrowia Psychicznego lekarze, specjaliści i samorządowcy mówili m.in. o tym, jak dbać o zdrowie psychiczne dzieci, jak wspierać ich rozwój psychospołeczny w domu i w szkole oraz o tym, jak wygląda i jak powinna wyglądać współpraca psychologa szkolnego z nauczycielami, rodzicami i specjalistami.
Tegorocznymi laureatami zostali David Baker, Demis Hassabis i John M. Jumper. Kapituła wyróżniła laureatów za projektowanie trójwymiarowych struktur i funkcji białek.
Podczas inauguracji roku akademickiego 2024/2025 w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego Dyrektor Generalny Kancelarii Prezydenta RP Barbara Brodowska–Mączka wręczyła nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom i wykładowcom uczelni.