W poniedziałek na stronach RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy kodeks karny skarbowy.
26 września 2024 r. odbyło się w trybie hybrydowym kolejne posiedzenie Komisji Ekspertów ds. Zdrowia przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Podstawę dyskusji stanowiły zagadnienia praw więźniów jako pacjentów.
O konieczności zmian przepisów dotyczących sprzedaży alkoholu specjaliści w dziedzinie zdrowia publicznego mówią od wielu lat. Sprawa „wódki w saszetkach” nie jest bynajmniej nowa i ciągnie się przynajmniej od kilkunastu miesięcy.
W szpitalach powtarza się właśnie scenariusz, który lecznice przerabiały ostatnio w czerwcu. Obecnie jednak na większą skalę.
W 2022 r. wydatki bieżące na ochronę zdrowia wyniosły razem 196,21 mld zł, tj. 6,37% Produktu Krajowego Brutto, przy czym same wydatki publiczne zamknęły się w kwocie 144,64 mld zł, czyli tylko 4,72% PKB.
Plan finansowy NFZ na 2024 r. przewidywał 157,5 mld zł na pokrycie kosztów świadczeń opieki zdrowotnej – było to więcej tylko o 1,3 mld zł w stosunku do realizacji planu finansowego w 2023 r.
Po trzech latach intensywnych prac remontowych Samodzielny Publiczny Kliniczny Szpital Okulistyczny WUM powrócił do swojej historycznej siedziby przy ulicy Sierakowskiego.
Do 2030 roku wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej mają mieć zapewniony dostęp do danych o ich zdrowiu w postaci cyfrowej. Raport UE z realizacji tego celu pokazuje, że Polska jest jednym z liderów cyfrowej transformacji ochrony zdrowia.
To nie dyrektorzy szpitali, ani też pracownicy szpitali, są odpowiedzialni za limity. Od dłuższego czasu postulujemy zniesienie limitów w lecznictwie szpitalnym – czytamy w komunikacie Polskiej Federacji Szpitali.
Prof. dr hab. Jacek Jassem otrzymał 26 września br. nominację na członka Rady Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.
Ponad 400 kart do oceny ryzyka sercowo-naczyniowego wypełnili specjaliści z USK w Opolu podczas sobotniej akcji profilaktycznej z okazji Światowego Dnia Serca. Każdy z uczestników miał możliwość skorzystania z badań i konsultacji na 10 stanowiskach, a dodatkowo z instruktażu pierwszej pomocy.
”Bentley wśród aparatów echo” – tak lekarze mówią o najnowocześniejszym aparacie echokardiograficznym testowanym właśnie w Szpitalu Wojewódzkim im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu.
Stacja dializ Nysie, która została zalana w czasie powodzi, od dzisiaj wznowiła działalność i przyjmuje pacjentów – poinformowała w poniedziałek Barbara Pawlos, rzecznik opolskiego oddziału NFZ.
Szefowa resortu zdrowia zapowiedziała jeszcze jedno zalecane i bezpłatne szczepienie.
Lekarze bronią szpitala na ul. Barskiej w Warszawie, którego restrukturyzacja ma się zacząć od początku przyszłego roku. Zarząd tłumaczy zmiany niezbędnym remontem i grzybem na ścianach.
Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, który może mieć charakter dłuższej tendencji – podaje GUS w opracowaniu.
Szacuje się, że do programu opieki koordynowanej przystąpiła już 1/3 poradni POZ w Polsce. Niepokojący jest jednak fakt, że w niektórych regionach NFZ wciąż nie wypłacił poradniom oferującym szerszy profil działalności środków za nadwykonania – zaznacza Federacja Porozumienie Zielonogórskie.
Wojewoda świętokrzyski Józef Bryk powołał Zespół Ekspertów ds. Polityki Senioralnej.
Brak wypłat za nadwykonania sprawia, że sytuacja związana z opieką stomatologiczną w Polsce jest na poziomie dramatycznym – mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa.
Nie zgodzę się z tym, że w NFZ dzieje się coś dramatycznego i że jest sytuacja niebezpieczna dla pacjentów. Wszyscy pacjenci w Polsce są bezpieczni – powiedziała w „Gościu Poranka” na antenie TVP Info minister zdrowia Izabela Leszczyna.