W Katowicach odbyła się pierwsza edycja konferencji naukowej „Okulistyka i Medycyna – OCUMED 2025”. To pierwsze w regionie wydarzenie łączące okulistykę z innymi dziedzinami medycyny, m.in. diabetologią, endokrynologią czy neurologią.
Utrzymywanie się niedoboru środków finansowych w systemie ochrony zdrowia prowadzi do jego dalszej destabilizacji, pogorszenia jakości i dostępności świadczeń oraz pogłębiania się problemu odpływu kadr medycznych – czytamy w apelu Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie.
Przepisy ustawy o działalności leczniczej wprost wskazują, że oznaczenie „klinika”, „kliniczny” lub „uniwersytecki” może pojawiać się w nazwie podmiotu w trybie przewidzianym prawem. Oznacza to, że kliniką może być podmiot posiadający stosowne porozumienie z uczelniami medycznymi – zaznacza Rzecznik Praw Pacjenta.
Ochrona zdrowia, bezpieczeństwo oraz zasobność portfeli Polek i Polaków to najważniejsze tematy, które – według Jarosława Kaczyńskiego – powinny zostać wyeksponowane w nowym programie Prawa i Sprawiedliwości.
W Warszawie rozpoczęła się pierwsza Międzynarodowa Konferencja Robotyczna WRSE 12 Central European Robotic Event, w ramach której odbywa się 11 zabiegów z udziałem 7 najnowocześniejszych robotów, w tym dwa zabiegi zdalne na pacjentach w Belgii i Uzbekistanie.
Prezydium NRL przyjęło stanowisko w sprawie projektu dotyczącego kompetencji pielęgniarki zaawansowanej praktyki w podstawowej opiece zdrowotnej z elementami założeń organizacyjnych.
Schron dla 300 osób i miejsce doraźnego schronienia dla 600 osób powstaną przy Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie przy okazji budowy Śląskiego Regionalnego Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Płuc.
Minister zdrowia ogłosił listę produktów leczniczych niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych. Na liście znalazło się 85 produktów leczniczych.
Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, jako podmiot prowadzący Krajowy Rejestr Nowotworów (KRN), odgrywa istotną rolę w nowym europejskim projekcie CancerWatch, którego celem jest zrewolucjonizowanie sposobu gromadzenia i wykorzystywania danych o chorobach nowotworowych.
Luka w budżecie na leczenie wymusza zmiany, które ustabilizują finanse NFZ. Ministerstwo Zdrowia prowadzi rozmowy o zwiększeniu dotacji, zamrożeniu podwyżek pensji, zmianach w koszyku świadczeń i pożyczkach BGK, które zachęcą szpitale do reformy.
Decyzją Ministra Zdrowia, z dniem 21 października 2025 r. prof. dr hab. Monika Urbaniak objęła funkcję Przewodniczącej Naczelnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Klinicznych, zastępując dotychczasowego Przewodniczącego, prof. dr hab. Pawła Łukowa.
23 października w Ministerstwie Zdrowia odbyło się spotkanie ekspertów dotyczące tzw. rozporządzenia sklepikowego, któremu przewodniczyła wiceminister zdrowia Katarzyna Kęcka.
Minister Zdrowia Jolanta Sobierańska-Grenda spotkała się z przedstawicielami Polskiej Unii Szpitali Klinicznych – stowarzyszenia zrzeszającego szpitale kliniczne z całej Polski.
Problemy finansowe NFZ wynikają z decyzji podjętych kilka lat temu przez rząd PiS-u – mianowicie przesunięcia do finansowania przez NFZ świadczeń, które były finansowane z budżetu państwa – mówi Bartosz Arłukowicz.
23 października br. prof. Sergiusz Jóźwiak, neurolog dziecięcy z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, otrzymał nominację na członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Pemazyre (pemigatynib) we wskazaniu „Leczenie chorych na raka wątrobowokomórkowego (ICD-10 C22.0) lub raka dróg żółciowych (ICD-10: C22.1, C23, C24.0, C24.1, C24.8, C24.9)” z bezpłatnym poziomem odpłatności dla pacjenta, w nowej grupie limitowej pod warunkiem obniżenia ceny i osiągnięcia efektywności kosztowej.
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Tevimbra (tislelizumab) w ramach programu lekowego B.58 „Leczenie chorych na raka przełyku, połączenia żołądkowo-przełykowego i żołądka (ICD-10: C-15-C16)”, we wskazaniu: leczenie dorosłych pacjentów z HER2-ujemnym, nieoperacyjnym, miejscowo zaawansowanym lub przerzutowym gruczolakorakiem żołądka ub połączenia żołądkowo-przełykowego z ekspresją PD-L1 ≥5% (I linia leczenia), pod warunkiem obniżenia kosztów terapii do kosztów leczenia komparatorem (uwzględnienie ceny efektywnej niwolumabu).
Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rekomenduje objęcie refundacją produktu leczniczego Imfinzi (durwalumab) w ramach programu lekowego B.6 „Leczenie chorych na raka płuca (ICD-10 C34) oraz międzybłoniaka opłucnej (ICD-10 C45)” pod warunkiem wprowadzenia dodatkowego mechanizmu RSS zabezpieczającego całkowite wydatki płatnika.
Brak aktywności fizycznej to kosztowne konsekwencje dla zdrowia, rynku pracy i gospodarki.
W wyniku działań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej wykryto bakterie Escherichia coli produkujące toksynę Shiga (STEC) w badanych próbkach tatara wołowego z określonej poniżej partii.