Senat nie wniósł poprawek do ustawy, która ma przyspieszyć proces wyeliminowania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza m.in pyłami zawieszonymi PM 10 i PM 2,5 oraz benzopirenem. Nowela wykonuje też wyrok TSUE ws. niespełniania przez Polskę wymogów dot. jakości powietrza.
26 czerwca załoga z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni wykonała kolejne w tym roku zadanie transportu medycznego narządu przeznaczonego do przeszczepienia. Akcja odbyła się na trasie Gdynia - Szczecin - Lublin - Szczecin - Gdynia.
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wręczył powołania trzem konsultantom wojewódzkim w ochronie zdrowia w dziedzinach: stomatologii zachowawczej z endodoncją - dr hab. n. med. Magdalenie Bogusławie Wilczyńskiej-Borawskiej, chirurgii klatki piersiowej - dr. n. med. Adamowi Marianowi Cybulskiemu, medycyny paliatywnej - dr. n. med. Piotrowi Jakubów.
Zarząd województwa lubuskiego jako zgromadzenie wspólników lubuskich szpitali przekształconych w spółki prawa handlowego przyjął sprawozdania Zarządów Spółek z ich działalności oraz sprawozdania finansowe za rok 2018, udzielając absolutorium.
Co 6 sekund na świecie umiera osoba z powodu cukrzycy i jej powikłań – zaznacza prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes PTD. 27 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Podczas tegorocznej Międzynarodowej Konferencji Kardiologicznej, która odbyła w Zabrzu 4-7 czerwca, prof. Dudek został odznaczony nagrodą „Kroki Milowe” w dziedzinie kardiologii. To wyjątkowe wyróżnienie dla krakowskiego lekarza.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, w porozumieniu z TVP 3 Kielce i Radiem Kielce, rozpoczął w regionie świętokrzyskim kampanię informacyjną „SOR(RY), tu ratuje się życie!". Pomysłodawcą akcji jest Śląska Izba Lekarska, która zapoczątkowała kampanię, realizowaną obecnie w różnych miejscach kraju.
Samorząd województwa dolnośląskiego chce zachęcić studentów pielęgniarstwa do podejmowania pracy w zawodzie. Już jesienią do najlepszych z nich trafią stypendia. O nowej inicjatywie poinformowali marszałek Cezary Przybylski oraz wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.
Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. otrzymał w środę certyfikat firmy B. Braun, potwierdzający stosowanie w placówce systemu zamkniętego linii naczyniowej. Jest jedyną placówką w kraju mającą taki dokument – poinformowała rzecznik gorzowskiej lecznicy Agnieszka Wiśniewska.
Nową Pracownię Elektrofizjologii i Stymulacji Serca otwarto w środę w Śląskim Centrum Chorób Serca (ŚCCS) w Zabrzu w historycznym budynku tego szpitala, gdzie prof. Zbigniew Religa pierwszy raz w Polsce z sukcesem przeszczepił serce.
Ceniony kardiochirurg, były minister zdrowia i wieloletni dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu prof. Marian Zembala odebrał w środę Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznany przez premiera Mateusza Morawieckiego.
W związku z upałami w całej Polsce szpitale notują wzrost liczby pacjentów trafiających na szpitalne oddziały ratunkowe z zasłabnięciami i z omdleniami.
W najbliższych miesiącach powinien ruszyć pilotażowy program kompleksowej opieki nad pacjentami ze stwardnieniem rozsianym – zapowiedzieli w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie. Podkreślono, że po raz pierwszy pojawiła się skuteczna terapia dla pierwotnie postępującej postaci tej choroby.
Opracowanie warunków połączenia Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny z Instytutem Żywności i Żywienia – to główne zadanie komisji powołanej na mocy opublikowanego w środę zarządzenia ministra zdrowia.
Nową metodę leczenia pacjentek z rakiem jajnika – chemioterapię podgrzaną do temperatury 42,5 stopni C – zaczęli stosować lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.
Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła do konsultacji projekt zarządzenia zmieniającego zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną.
W Szpitalu Powiatowym w Rykach została podpisana umowa pomiędzy dyrektorem Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Karolem Tarkowskim a prezesem Szpitala Powiatowego w Rykach Ireneuszem Jachem w zakresie badań tomografii komputerowej oraz badań endoskopowych przewodu pokarmowego (gastroskopia i kolonoskopia).
Kontrola w szpitalu w Gdańsku musi być bardzo wnikliwe wykonana, muszą być wyciągnięte wnioski i podjęte bardzo drastyczne kroki - powiedział w środę marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Zaznaczył, że polska psychiatria wymaga gruntownych reform.
Przeprowadzenie przez Ministerstwo Zdrowia wnikliwej analizy ostatniego, obszernego raportu NIK „ System ochrony zdrowia w Polsce” oraz konieczność uwzględnienia w dokumencie podsumowującym „Wspólnie dla Zdrowia” celów strategicznych związanych z rosnącymi zagrożeniami dla zdrowia z powodu zmian klimatu - takie wskazania dla rządu zawiera najnowszy raport Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC.
Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wysłało do ministra zdrowia pismo dotyczące projektu listy leków refundowanych, na której zabrakło leku Diaprel MR 60 mg.