Sześć instytucji państwowych, w tym Główny Inspektor Sanitarny i komendant główny policji, zawarło w poniedziałek porozumienie, którego celem jest przeciwdziałanie zagrożeniom zdrowia publicznego i szkodom społecznym, jakie powoduje obecność na nielegalnym rynku nowych narkotyków.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych otwiera specjalną infolinię dla personelu medycznego dotyczącą eZLA. Począwszy od 3 grudnia specjalna infolinia ZUS będzie czynna każdego dnia w godzinach od 6.00 do 22.00.
Lekarze rodzinni prowadzą działania profilaktyczne oraz diagnozują cukrzycę u pacjentów. Z powodzeniem mogą również leczyć pacjentów prowadzonych na lekach doustnych, czy we wczesnych stadiach bez konieczności włączenia insulinoterapii – twierdzi prof. Krzysztof Strojek, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.
56 proc. zwolnień jest wystawianych w formie elektronicznej. W Koszalinie i Siedlcach to ponad 75 proc. - poinformował w poniedziałek rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz. W sobotę w oddziałach ZUS lekarze będą mogli skorzystać z konsultacji ws. wystawiania e-zwolnień.
Placówki POZ mają podpisane kontrakty z NFZ do 30 listopada. Termin zawarcia nowych umów mija w piątek, tymczasem nie ma widoków na porozumienie w sprawie nowych warunków. Niedzielne rozmowy przedstawicieli PPOZ i Federacji Porozumienie Zielonogórskie z NFZ i MZ zakończyły się bez ustaleń. Kością niezgody nie są tylko pieniądze.
Zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest jednym z najpoważniejszych problemów, który dotyka społeczeństwo. Dlatego Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna akcję edukacyjną wśród Polaków. Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski podpisał porozumienie z Global Compact Network Poland i Krakowskim Alarmem Smogowym – organizacjami wspierającymi ochronę środowiska.
Sześcioprocentowa wyszczepialność przeciwko grypie wśród pracowników medycznych to wstydliwie niski poziom – mówi Dominik Lewandowski, prezes Młodych Lekarzy Rodzinnych i razem z kolegami i koleżankami z grupy na własnym przykładzie zachęca pacjentów i innych lekarzy do szczepień.
Na nieco ponad miesiąc przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego (styczeń–czerwiec 2019 r.) szpitale w sieci wciąż nie znają wysokości ryczałtu. Największą niewiadomą stanowią pieniądze za świadczenia wykonane ponad wartość ryczałtu.
Świadczeniodawcy skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia po raz kolejny uczestniczyli w rozmowach na temat warunków koniecznych do spełnienia przy wdrażaniu nowych zadań w podstawowej opiece zdrowotnej. Spotkanie odbyło się 22 listopada w Centrali NFZ w Warszawie.
Bez jakichkolwiek uzgodnień zakończyła się druga tura negocjacji Federacji Porozumienie Zielonogórskie z Ministerstwem Zdrowia oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Rozmowy rozpoczęte w czwartek kontynuowane były w niedzielę. Przedmiotem rozmów były warunki udzielania świadczeń POZ od 1 grudnia 2018 r. Obecne umowy kończą się 30 listopada.
Bartłomiej Chmielowiec zwraca uwagę na problem opieki nad pacjentami z wyłonioną stomią oraz tych, którzy dopiero przygotowują się do wykonania takiego zabiegu.
Dzięki współpracy Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Instytutu Kardiologii w Aninie kardiolodzy dokonali rewolucji w zakresie przezskórnego leczenia wad zastawkowych w niewydolności serca.
W dniach 23-24 listopada w Krakowie odbyła się XI konferencja Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego „Kardiologia prewencyjna 2018 – wytyczne, wątpliwości, gorące tematy”, jedna z najbardziej opiniotwórczych konferencji medycznych w Polsce.
23 listopada zespół I Katedry i Kliniki Kardiologii, kierowanej przez prof. Grzegorza Opolskiego, jako pierwszy w Polsce wykorzystał nowatorską technikę echokardiografii fotorealistycznej w czasie redukcji stopnia niedomykalności mitralnej za pomocą przezskórnego zabiegu brzeg do brzegu.
Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku szuka podmiotu, który zrealizuje regionalny program profilaktyki nerwic u osób pracujących w Podlaskiem. Na projekt przewidziano 9 mln zł z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP) 2014-2020.
Zwiększa się liczba dzieci dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, podobnie jest z samobójstwami. Ponad 60% 16-latków stale ogląda filmy pornograficzne. Do Opola zjechali specjaliści, aby zaalarmować o narastającym problemie.
10 europejskich ośrodków laryngologicznych weźmie udział w Europejskiej Sesji Chirurgii Laryngologicznej na Żywo. Operacje będą pokazywane w sieci; organizatorem jest Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Będzie coraz więcej zachorowań na raka stercza, bo społeczeństwo starzeje się; będzie więcej mężczyzn po 65. roku życia, a rak gruczołu krokowego ma związek z wiekiem - podkreślali w sobotę w Białymstoku specjaliści podczas sympozjum nt. wyzwań w leczeniu raka stercza.
Z okazji 100-lecia uzyskania przez Polki praw wyborczych środowisko kardiologów prewencyjnych przyznano nagrody dla kobiet szczególnie zasłużonych w tej dziedzinie – poinformował sekretarz Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Piotr Jankowski.
Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie i wycofaniu z obrotu niektórych produktów zawierających substancję czynną walsartan, pochodzącą od wytwórcy Mylan Laboratories Limited. Powodem decyzji było wykrycie zanieczyszczenia w substancji czynnej walsartan użytej do produkcji leku.