Jutro rozpoczyna się 80. posiedzenie Sejmu, podczas którgo odbędzie się I czytanie senackiego projekt nowelizacji ustawy - Kodeks karny wykonawczy. Projekt dotyczy wykonania wyroku Trybunału Konstytucyjnego; wprowadzenia zasady, zgodnie z którą funkcjonariusz niewykonujący zawodu medycznego nie może być obecny podczas udzielania świadczeń zdrowotnych skazanemu.
Krakowscy policjanci zatrzymali kolejne dwie osoby, które usłyszały zarzuty wręczania łapówek Józefowi K., ordynatorowi jednego z krakowskich szpitali. W postępowaniu tym zarzuty usłyszało już 14 osób.
Naczelna Rada Lekarska ogłosiła termin obchodów jubileuszu 25-lecia Odrodzenia Samorządu Lekarzy i Lekarzy Dentystów.
Ustawa z 22 lipca br., nowelizująca ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, upoważniła ministra zdrowia do nadania w drodze rozporządzenia statutu Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Projekt tego rozporządzenia trafił właśnie do konsultacji.
Wartość zobowiązań ogółem SP ZOZ-ów osiągnęła na koniec III kwartału 10 238,3 mln zł - wynika z najnowszych danych udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia.
Szpital Miejski w Rudzie Śląskiej wygrywa batalię sądową z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie kontraktu na okulistykę.
Druga komora do transportu pacjentów z chorobą wysoko zakaźną jest już na Podkarpaciu. W poniedziałek wojewoda Małgorzata Chomycz-Śmigielska przekazała kapsułę w Przemyślu.
Na przełomie października i listopada w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 14 tysięcy wpisów na temat złego samopoczucia i chorób sezonowych. To dziesięciokrotnie więcej publikacji niż w okresie letnim – wynika z badania Instytutu Monitorowania Mediów.
Niemal 1,5 tys. uczestników, 40 wykładowców, 8 sesji tematycznych, 11 specjalistycznych warsztatów, a wszystko w nowoczesnym centrum konferencyjnym – tak przebiegała zorganizowana przez Medycynę Praktyczną XI Krajowa Konferencja Szkoleniowa „Ginekologia i położnictwo 2014”.
21 listopada do Pałacu Lubomirskich (Warszawa, plac Żelaznej Bramy 10) zjechało wielu ekspertów z dziedziny onkologii oraz zainteresowanych wspomnianą tematyką. W przededniu wprowadzenia tzw. pakietu onkologicznego dyskutowano o współczesnych metodach badania i leczenia, powikłaniach oraz profilaktyce i aspektach prawnych w onkologii.
Liczba pacjentów cierpiących na hemofilię i pokrewne jej skazy krwotoczne jest oceniana w Polsce na ponad 4,5 tysiąca osób, z czego około połowę stanowią chorzy na hemofilię.
Sytuacja epidemiologiczna HIV jest w Polsce stabilna, jednak wiele pozostaje do zrobienia. Problemem wciąż są późne wykrycia zakażenia wirusem, a także uśpiona czujność - oceniają eksperci.
Adrian Szewczyk, student IV roku farmacji w Gdańskim Uniwesytecie Medycznym, członek Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Zakładzie Chemii Fizycznej, otrzymał „Laur Medyczny im. Doktora Wacława Mayzla”.
Wojewódzka samorządowa spółka Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne podpisała umowę z wykonawcą kompleksowej modernizacji bloku żywieniowego w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Świeciu.
Według rzecznika praw pacjenta nawet 80 proc. małych pacjentów szpitali psychiatrycznych nie powinna się tam znajdować. Część z nich to dzieci, których pozbywają się ośrodki pieczy zastępczej, nie radząc sobie z ich zachowaniem.
Jeszcze w listopadzie lekarze złożą do Sejmu obywatelski projekt ustawy o narodowym programie zwalczania cukrzycy i jej powikłań. Właśnie kończą zbieranie 100 tys. podpisów.
Działania na rzecz zdrowia publicznego powinny być podejmowane wspólnie przez wszystkie resorty – przekonywali uczestnicy Kongresu Zdrowia Publicznego 2014 zorganizowanego w poniedziałek w Warszawie.
Samorządy przekształcały zadłużone placówki w spółki prawa handlowego i sprzedawały udziały. Teraz te lecznice zaczynają upadać – donosi „Rzeczpospolita”.
W Polsce zinwentaryzowano ok. 30% wyrobów azbestowych; jeżeli tempo ich utylizacji się utrzyma, Polska będzie wolna od azbestu dopiero ok. 2080 roku - oceniają Fundacja Ekorozwoju i Federacja Zielonych Gaja. W naszym kraju może zalegać ok. 15 mln ton azbestu.
Polska wciąż skutecznie broni się przed pandemią HIV, z którą borykają się nasi wschodni sąsiedzi. Niestety także u nas liczba nowo wykrytych zakażeń rośnie z każdym rokiem. Co gorsza, o swoim zakażeniu wie zaledwie 1 na 4 seropozytywne osoby.