Mazowiecki Urząd Marszałkowski rozpoczął rozmowy z regionalnym oddziałem NFZ ws. przyszłych kontraktów samorządowych jednostek służby zdrowia. Dzięki współpracy zarządu województwa z Funduszem mazowieckie lecznice mają lepiej odpowiadać potrzebom pacjentów.
Samorząd lekarski w sposób niedopuszczalny ingeruje w rynek produktów leczniczych – stwierdził UOKiK i nałożył na NIL karę finansową. Chodziło o... negatywne stanowisko samorządu w kwestii przepisywania preparatów homeopatycznych. Trwa proces w tej sprawie.
Wojewódzki Sąd Administracyjny ponownie zajmie się głośną sprawą odwołania wybitnego specjalisty ze stanowiska konsultanta krajowego ds. okulistyki oraz ze składu Krajowej Rady Transplantacyjnej - donosi "Rzeczpospolita".
Koszty pomocy medycznej udzielonej tego lata polskim turystom za granicą w rekordowych przypadkach sięgają ćwierć miliona złotych. Rachunków za leczenie i transport chorych opiewających na kwoty powyżej 50 tys. złotych było nawet kilkaset. Powody są bardzo różne – od użądlenia po udar mózgu.
W Klinice Otolaryngologii z Oddziałem Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego 12 września przeprowadzono kolejną, czwartą już, udaną operację wszczepienia implantu ślimakowego u 70-letniej chorej z całkowitą, obustronną głuchotą.
W piątek, 12 września w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie odbyła się prezentacja efektów kompleksowej modernizacji Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi – nowej struktury organizacyjej w szpitalu, w skład której wchodzą 3 oddziały: chirurgii szczękowo-twarzowej, okulistyczny i laryngologiczny.
Trójmiejskie szpitale realizują już tylko pilne zabiegi i badania diagnostyczne. Limity kontraktowe wyczerpały się. Szacuje się, że w tym roku szpitale i pracownie mogą wykonać ponadlimitowe procedury o wartości ponad 100 mln zł - podaje WP.PL.
Ok. 3 tys. mieszkańców Białołęki podpisało się dotychczas pod wnioskiem w sprawie utworzenia szpitala w tej dzielnicy Warszawy. Liczbę ludności dzielnicy Białołęka szacuje się na ok. 130 tys. osób.
Prezydent Bronisław Komorowski spotka się w poniedziałek z kandydatką PO-PSL na premiera Ewą Kopacz i powierzy jej misję tworzenia nowego rządu. Nieznane pozostają nazwiska przyszłych ministrów. Kopacz zapowiedziała, że prezydent pozna je pierwszy.
Są już dostępne wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego w terminie wrześniowym 2014 r.
Co to jest czerniak i jakie są zasady ochrony przed tym nowotworem,, dowiedzą się w tym roku szkolnym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim. Kampanię pod hasłem „Znamię! Znam je?” organizują śląski Sanepid oraz Fundacja „Gwiazda Nadziei”.
Młodzi politechnicy Mateusz Zauliczny i Marcin Michalak stworzyli aplikację, która pomaga w zażywaniu leków bez obaw.
Enzym zwany proteasomem usuwa białka z komórki. Badania nad zahamowaniem działania tego enzymu mogą zaowocować powstaniem nowego typu leku onkologicznego, na który pacjenci nie będą się tak łatwo uodparniać. Z kolei aktywacja proteasomu pozwoli na łatwiejsze usuwanie początkowych form złogów powstających w chorobach neurodegeneracyjnych.
Przychodnia Miejska „Widzew” - jako pierwsza tego typu placówka w Łodzi - doczekała się tomografu komputerowego.
Dwa ambulanse z wyposażeniem zyskali ukraińscy lekarzy i felczerzy, którzy od poniedziałku szkolili się w Szkole Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans".
Zespół Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego w składzie: Adrian Strojny, Maciej Szwałko i Mateusz Zgoda zajął pierwsze miejsce na zakończonych w miniony weekend Zawodach w Ratownictwie Medycznym na Litwie. Krakowska drużyna była najlepsza wśród 30 stratujących.
Resort zdrowia ogłosił wykaz rezydentur: 2,5 tys. młodych lekarzy rozpocznie jesienią naukę wybranej przez siebie specjalizacji za pieniądze z budżetu państwa.
190 mln zł to wydatki majątkowe, a 60 mln zł bieżące, m.in. na profilaktykę – skomentował zeszłoroczne wydatki MZ na realizację Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.
Rusza projekt „5000 metrów nad poziom cukru”, którego celem jest przeprowadzenie badań dotyczących zachowania pacjentów z cukrzycą podczas górskich wypraw – informuje „Gazeta Wyborcza”.
30-łóżkowy oddział powstał z połączenia trzech oddziałów: laryngologicznego, okulistycznego i chirurgii szczękowo-twarzowej. Będą na nim będą leczone dzieci z chorobami głowy i szyi oraz z problemami związanymi z twarzoczaszką.