Kierunki działań, wobec niepokojącego wzrostu wskaźnika umieralności okołoporodowej w województwie lubuskim, stanowiły przedmiot konferencji zorganizowanej z inicjatywy wojewody Jerzego Ostroucha.
Problemy osób laryngektomowanych i działania na rzecz tego środowiska oraz współpraca z partnerami to główne tematy konferencji prasowej Stowarzyszenia Ambasada Sukcesu, która odbyła się w 14 stycznia w Opolu w ramach właśnie rozpoczętego Roku Laryngektomowanego.
Prawie 19-milionowy dług, który przez lata wygenerował Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łasku, a 2 lata temu przejął powiat łaski, został spłacony dzięki pożyczce, które uzyskało starostwo powiatowe ze Skarbu Państwa.
Hodowlę zwierząt modyfikowanych genetycznie prowadzą polscy uczeni z trzech ośrodków badawczych. Doświadczenia prowadzone na świniach i owcach dały świetne wyniki. Świniom usuwa się antygeny odpowiedzialne za białka, przed którymi szczególnie mocno broni się ludzki organizm. Pobrane tkanki służą do tworzenia bioprotez zastawek serca.
Niemal 5000 zarejestrowanych uczestników w Warszawie stanęło 12 stycznia na starcie VIII biegu "Policz się z Cukrzycą", którego celem jest rozpowszechnianie wiedzy na temat cukrzycy i zbieranie pieniędzy na pompy insulinowe dla kobiet w ciąży.
Skazany za molestowanie pacjentek psychoterapeuta dr hab. Lechosław Gapik musi stawić się w więzieniu w najbliższy czwartek.
22 osoby - w tym 6 wyleczonych z białaczki przeszczepieniem szpiku, a także 6 dawców szpiku - wezmą udział w wyprawie na Kilimandżaro organizowanej przez Fundację "Przeciwko Leukemii". Pomysłodawczynią wyprawy "Szpik na Szczyt" jest himalaistka Anna Czerwińska. Wyprawa rozpocznie się 15 stycznia i potrwa do 26 stycznia.
Zatorscy policjanci zakończyli postępowanie przygotowawcze przeciwko 25-letniemu mieszkańcowi powiatu wadowickiego, który przez około 10 miesięcy sprzedawał w Internecie środki na potencję. Wartość specyfików, które sprawca zdążył wprowadzić do obrotu, szacuje się na ponad 500 tys. zł.
Marszałkowie województwa podalskiegoprzyznali kolejny milion złotych na sfinansowanie modernizacji i przebudowy bloku operacyjnego w szpitalu wojewódzkim im. Rydygiera w Suwałkach.
Przed Sądem Okręgowym we Wrocławiu rozpoczął się we wtorek proces Janiny J. - lekarki oskarżonej ws. fałszowania recept wystawianych na nazwisko byłego metropolity wrocławskiego w oparciu o fikcyjną historię choroby – poinformowano w biurze prasowym sądu.
Co najmniej jeden duży szpital onkologiczny w każdym województwie będzie mógł leczyć ponad limit, mając pewność, że otrzyma zwrot kosztów. Według RMF FM, tak brzmi jedno z ustaleń poniedziałkowego spotkania onkologów z ministrem zdrowia.
13 stycznia odbyło się 2. posiedzenie Rady Przejrzystości. Rada m.in. zarekomendowała refundację preparatu złożonego oksykodonu i naloksonu, bewacyzumabu, ganireliksu, koryfolitropiny alfa, folitropiny beta oraz tenofowiru.
Prokuratura Rejonowa w Kutnie wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci półrocznej dziewczynki, która zmarła 11 stycznia w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym im. dr Antoniego Troczewskiego.
W związku ze zbliżającym się 14. Światowym Dniem Walki z Rakiem Zarząd Główny i Rada Naukowa Polskiej Unii Onkologii zaapelowały do dyrektorów wszystkich ośrodków onkologicznych i hematoonkologicznych do organizacji obchodów tego wydarzenia.
Pacjenci ośrodka Zielony Dół mają nowe miejsce pracy: od ubiegłego roku karmią - pysznie i tanio - pracowników i studentów Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II.
Minister zdrowia ma pilnie skrócić kolejki do przychodni i szpitali. Żeby spełnić polecenie premiera, wezwał na pomoc szefów wojewódzkich oddziałów NFZ – donosi "Gazeta Wyborcza". - W trzy miesiące kolejek zlikwidować się nie da. Ale można uruchomić procesy, które pozwolą skrócić kolejki - dowodzi ekspert Adam Kozierkiewicz.
Onkologia wymaga zmian, powstał zespół roboczy, który za kilka tygodni przedstawi pierwsze propozycje rozwiązań - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z przedstawicielami Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).
W pierwszym, drugim i trzecim kwartale 2013 roku oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadziły łącznie 2020 kontroli, w tym 852 planowe i 1168 doraźnych.
Ok. 1,2 tys. łóżkami będzie dysponował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP w Częstochowie po połączeniu go ze Szpitalem Chorób Wewnętrznych "Hutniczy". Taką decyzję podjęli w poniedziałek podczas sesji radni sejmiku woj. śląskiego.
Onkologia kliniczna, endokrynologia, położnictwo i ginekologia, medycyna paliatywna, medycyna nuklearna oraz pielęgniarstwo ratunkowe – akty powołania w tych dziedzinach medycyny wręczył wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.