Drwal, któremu piła ucięła nogę, pacjent z zawałem i wielu rannych po wybuchu gazu – z takimi sytuacjami musieli się w piątek zmierzyć studenci dwóch lekarskich wydziałów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego podczas rozegranych w Katowicach wojen symulacyjnych.
Na polecenie wojewody Marcina Zydorowicza od rana sprawdzany jest stan techniczny awaryjnego zasilania we wszystkich placówkach szpitalnych województwa zachodniopomorskiego.
Wszelkie niedociągnięcia i niedoskonałości całego systemu ochrony zdrowia odbijają się na medycynie ratunkowej. Bo to ostatnia deska ratunku dla chorych, którzy gdzie indziej nie uzyskali pomocy - mówi prof. Juliusz Jakubaszko.
Łódzki szpital zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. - Wydaje się, że mogło dojść do zaniedbań w opiece przedszpitalnej, które doprowadziły do śmierci dziecka - mówi dr Zbigniew Jankowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do ministra zdrowia o zajęcie stanowiska w sprawie braku podstaw prawnych do zobowiązania szpitala wpisanego na listę podmiotów uprawnionych do prowadzenia staży podyplomowych, do zawarcia umowy z lekarzem skierowanym do odbycia stażu przez okręgową radę lekarską.
O prawie 9% zwiększyło się w 2012 r. zadłużenie wymagalne szpitali publicznych. Według wstępnych szacunków MZ wyniosło na koniec grudnia 2,52 mld zł. Według Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich tylko nieliczne samorządy zdecydują się na spłatę długów podległych sobie placówek - pisze "Rzeczpospolita".
Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych informuje, że Europejska Agencja Leków została powiadomiona o dobrowolnym wycofaniu serii leku przeciwwirusowego Vistide, stosowanego do leczenia wirusowych infekcji oka u pacjentów z nabytym zespołem zaniku odporności (AIDS).
Piarowskie sztuczki ministra zdrowia, mające wykreować go na uzdrowiciela polskiej służby zdrowia, kończą się fiaskiem. Pozostają pytania o jego odpowiedzialność za błędne decyzje – pisze w "Rzeczpospolitej" Wojciech Wybranowski.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uczestniczył 28 lutego w konferencji z okazji obchodów Światowego Dnia Chorób Rzadkich, która zainaugurowała ogólnopolską akcję poparcia dla osób z chorobami rzadkimi i ich rodzin pod hasłem "Widzę, Słyszę, Działam".
Podczas spotkania z Agnieszką Pachciarz 26 lutego przedstawiciele Federacji Porozumienie Zielonogórskie zgłosili stanowczy sprzeciw wobec wstecznych weryfikacji list pacjentów lekarzy POZ, dokonywanych przez lubuski i podkarpacki oddział NFZ. Prezes Pachciarz zapewniła, że są to przypadki incydentalne, które zostaną wyjaśnione.
"Trudności w finansowaniu służby zdrowia, które ograniczają dostęp pacjentów do wielu świadczeń medycznych, sprawiają, iż może to być obszar narażony na wzmożone występowanie zjawiska korupcji oraz działalności godzącej w interesy ekonomiczne państwa - uważa Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Bioinformatyka zajmuje się tworzeniem i zastosowaniem w praktyce algorytmów i programów komputerowych, które służą do analizy danych biologicznych, głównie dla takich cząsteczek jak DNA, RNA i białka.
Good Laboratory Practice (GLP) to certyfikat o światowej randze. Przyznaje się go tym laboratoriom, które gwarantują najwyższą jakość badań. Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku jest jedynym ośrodkiem akademickim w Polsce, który posiada takie wyróżnienie.
Trzy małopolskie szpitale dostaną prawie 43 mln zł na modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, instalację nowoczesnych gazowych pomp ciepła i agregatów.
O pracach nad przekształceniem, dobrej współpracy z ordynatorami i szansach na ministerialne pieniądze mówił 28 lutego podczas konferencji prasowej Marek Twardowski, dyrektor szpitala wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.
Jedna z najbardziej nowatorskich w regionie pracowni symulacji medycznych powstanie w Kostrzynie nad Odrą w budynku Wyższej Szkoły Zawodowej.
Ruszyła nowa strona internetowa Polskiego Towarzystwa Chirugii Naczyniowej.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" rozpoczęła akcję "Czary mary okulary". Akcja jest zbiórką okularów, które trafią na misje.
Odliczenie przysługuje tylko przy zakupie kas w związku z wypełnieniem powstającego po raz pierwszy u danego podatnika obowiązku ewidencjonowania - taką indywidualną interpretację wydał w imieniu Ministra Finansów Dyrektor Izby Skarbowej, a potwierdził ją ostatecznie 26 lutego Naczelny Sąd Administracyjny.
Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zadeklarował 27 lutego podczas posiedzenia Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, że w ciągu kilku dni do partnerów społecznych trafi projekt założeń do ustawy o decentralizacji Narodowego Funduszu Zdrowia - poinformował rzecznik resortu Krzysztof Bąk.