W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie wykonano 28 listopada pierwszy w Polsce terapeutyczny zabieg denerwacji tętnic nerkowych.
Rzecznik Praw Pacjenta Krystyna Barbara Kołowska wystąpiła do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie bariery w komunikacji pomiędzy pacjentem a lekarzem udzielającym świadczeń zdrowotnych.
Do dziś nie zostały ogłoszone - z braku odpowiednich przepisów - konkursy na leczenie w ramach programów terapeutycznych m.in. ciężkiej astmy, raka jelita grubego, choroby Niemanna-Picka typu C, raka płuc, mięsaków tkanek miękkich czy leczenie ciężkich wrodzonych hiperhomocysteinemii - mimo pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznej oraz zakończenia konsultacji społecznych - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".
Za niespełna pół roku na terenie Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie powstanie "Edukatorium - Pomoc i Nadzieja", w którym będą prowadzone spotkania dla pacjentów oraz szkolenia dla personelu medycznego dotyczące chorób cywilizacyjnych.
21 listopada, podczas XVI zwyczajnej Sesji Sejmiku Województwa Lubuskiego, radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie wyrażeni woli współpracy województwa z Uniwersytetem Zielonogórskim w zakresie utworzenia kierunku lekarskiego na uczelni.
Dobiega końca II etap przebudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie.
Z udziałem Głównego Inspektora Sanitarnego dra n. med. Przemysława Bilińskiego i wiceministra zdrowia Adama Fronczaka 29 listopada w Instytytucie Europejskim w Łodzi rozpoczęła się konferencja "Oświadczenia zdrowotne w teorii i praktyce", organizowana w ramach Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.
Jaki związek może mieć frekwencja wyborcza, z tym, że największy szpital pediatryczny w Warszawie dostanie nagrodę? Okazuje się, że duży.
Wojewódzki Szpital Zespolony w Skierniewicach wzbogacił się o 149 baterii słonecznych o łącznej powierzchni 374 merów kwadratowych.
28 listopada Prokuratura Rejonowa w Słupsku wniosła do Sądu Okręgowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko 37-letniemu Tomaszowi P. podejrzanemu o usiłowanie zabójstwa 40-letniego Rafała I, zastępcy Ordynatora Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. Janusza Korczaka w Słupsku, Oddział w Ustce, oraz o zniszczenie jego samochodu.
W Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej uruchomiono dziś po remoncie Dział Otolaryngologii.
Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodoego Lekarzy opublikował oświadczenie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na Słowacji.
Blisko dziesięciokrotnie zmniejszyła się w ostatnich latach liczba cesarskich cięć, dokonywanych z powodu krótkowzroczności pacjentki - wynika z danych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG).
Zwiększenie wynagrodzenia miesięcznego pielęgniarki lub położnej odbywającej staż podyplomowy z 1251 zł do 2000 zł w 2012 r. przewiduje projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie stażu podyplomowego pielęgniarek i położnych.
Na zespoły mielodysplastyczne choruje co roku więcej osób niż na białaczki, ale są one mało znane nawet lekarzom, dlatego wykrywa się je za rzadko i za późno - mówili hematolodzy 24 listopada na konferencji prasowej w Warszawie.
18,1% gospodarstw domowych w Polsce zmuszona jest z powodu braku środków zrezygnować z zakupu leków - wynika z badania "Diagnoza społeczna 2011. Warunki i jakość życia Polaków".
Projekt Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej (MIBMiK) w Warszawie pt. "Tools and methods useful in characterising the immunotoxic activity of xenobiotic substances" nagrodzony został w kategorii "komercjalizacja badań naukowych" w finale konkursu Fundusze dla Nauki 2011.
Dziś odbędzie się uroczystość przekazania przez Fundację Jolanty i Leszka Czarneckich lasera pulsacyjno-barwnikowego na rzecz Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
W poniedziałek w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego marszałek Witold Stępień oraz Dariusz Klimczak, członek zarządu województwa, podpisali umowę o wartości ponad 13 mln zł ze spółką Asseco Poland, na budowę 400 km sieci informatycznej i telefonii internetowej w placówkach służby zdrowia podlegających samorządowi województwa.
Oddział Ginekologiczny Szpitala Powiatowego w Mielcu pod kierownictwem nowego ordynatora dr n. med. Dariusza Komorowskiego ustawicznie się rozwija, na pomoc mogą tu już liczyć pacjentki z chorobami nowotworowi, panie w razie konieczności można tu poddać histerektomii metodą laparoskopową, od stycznia można liczyć na znieczulenie do porodu - zapowiada rzecznik lecznicy Aneta Dyka-Urbańska.