mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Pracownik szpitala groził dyrektorowi

    Kara pozbawienia wolności do 5 lat grozi mężczyźnie zatrzymanemu przez jeleniogórskich policjantów, który groźbami próbował wpłynąć na czynności służbowe wykonywane przez dyrektora szpitala funkcjonującego w tym mieście.

  • Za mało psychologii lekarskiej na studiach

    28 września w Warszawie odbyła się konferencja pt. "W stronę etyki. Personel medyczny - pacjent", zorganizowana przez Rzecznika Praw Pacjenta Krystynę Barbarę Kozłowską. W ramach konferencji zaprezentowane zostały zdarzenia dotyczące zachowania personelu medycznego w sprawach zgłoszonych przez pacjentów do Biura RPP.

  • Kraków - USD ma nowy oddział i blok operacyjny

    Marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa i wicemarszałek Wojciech Kozak wzięli udział uroczystym otwarciu i poświęcenie nowych obiektów w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

  • Słubice - prawie 12 mln zł na oddłużenie szpitala

    Resort zdrowia ustalił na kwotę 11 907 168,97 zł wysokość dotacji, jaką otrzyma powiat słubicki na spłatę zobowiązań publicznoprawnych i cywilnoprawnych wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych po zlikwidowanym Samodzielnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej.

  • Ogólnopolskie Mistrzostwa ratowania życia w pracy

    Od dziś do 2 października w Podlesicach (Śląskie) odbędą się Ogólnopolskie Mistrzostwa Zakładowych Zespołów Ratownictwa.

  • Profilaktyka raka płuca na Podkarpaciu

    Dzięki realizowanemu na Podkarpaciu programowi pacjenci z grup podwyższonego ryzyka mogą dokonać bezpłatnych badań polegających na wykonaniu niskodawkowej tomografii.

  • Kopacz: "Jedynkowicze" dostaną kontrakty

    Lekarze, którzy pracowali przez długie lata w poradniach specjalistycznych, również dostaną kontrakty, na normalnych zasadach. Nie będzie żadnej rewolucji od stycznia - uspokaja szefowa resortu zdrowia.

  • Pogotowie strajkowe OZZL na Śląsku

    Prezydium Zarządu Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy ogłosi pogotowie strajkowe we wszystkich strukturach OZZL w województwie śląskim.

  • Ponad 40% polskich emerytów jest bezzębnych

    Aż ponad 40% Polaków w wieku 65-74 lat nie ma już żadnych zębów, co jest ewenementem wśród krajów najbardziej rozwiniętych - alarmowali specjaliści podczas konferencji "Stomatologia 2011" Naczelnej Rady Lekarskiej, która w środę odbyła się w Warszawie.

  • WUM współpracuje z Centrum Onkologii

    28 września Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie zawarły porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju onkologii w Polsce.

  • Mazowsze domaga się zmiany algorytmu

    W przyszłym roku szpitale z Mazowsza mają dostać mniej pieniędzy z Narodowego Funduszu Zdrowia. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik zaapelował w liście otwartym do kandydatów na posłów, aby zadeklarowali, co zamierzają zrobić w tej sprawie dla Mazowsza.

  • O onkologii w Rzeszowie

    "Onkologia na Podkarpaciu wczoraj i dziś" - pod takim hasłem 27 września odbyła się konferencja naukowa pod patronatem wojewody podkarpackiego, zorganizowana przez podkarpacki oddział Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Katedrę Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  • Wyższy standard w powiatowych szpitalach

    Szpitale w Żninie, Inowrocławiu oraz Mogilnie i Strzelnie podniosły standard opieki medycznej dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Radom - nowy Pawilon Ginekologiczno-Położniczy

    Radomski Szpital Specjalistyczny im. Dr Tytusa Chałubińskiego zrealizował projekt pn. "Budowa Pawilonu Ginekologiczno-Położniczego z wykorzystaniem istniejącej konstrukcji wraz z jego wyposażeniem".

  • Porozumienie w Chełmku, dyrektor zrezygnował

    W związku z konfliktem zaistniałym w Samodzielnym Gminnym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Chełmku (powiat oświęcimski) w dniach 26-28 września burmistrz miasta Andrzej Saternus przeprowadził negocjacje z lekarzami, pracownikami oraz dyrekcją SG ZOZ w Chełmku.

  • Przeprowadzka UM w Łodzi

    Kluczowa dla Uniwersytetu Medycznego w Łodzi inwestycja - Centrum Dydaktyczne - współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - o wartości przekraczającej 60 milionów złotych - po 18 miesiącach od rozpoczęcia prac budowlanych, 26 września uzyskała zgodę na użytkowanie - poinformował prof. dr hab. Dariusz Nowak, Prorektor ds. Rozwoju Uczelni.

  • Unijna inwestycja w kieleckim WOMP

    30 września w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Kielcach uroczyście zakończona zostanie realizacja projektu pn. "Remont i przebudowa kondygnacji przyziemia oraz łącznika WOMP w Kielcach".

  • Wszczepienie pompy baklofenowej będzie refundowane

    Wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne znalazło się w projekcie zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, jaki trafił właśnie do konsultacji.

  • Profilaktyka receptą na choroby cywilizacyjne

    Profilaktyka, wczesne wykrywanie chorób, a także współpraca między pacjentem a lekarzem to ważne czynniki, które mogą mieć wpływ na walkę z chorobami cywilizacyjnymi - mówiono w poniedziałek w stolicy podczas debaty "Nowoczesne metody leczenia chorób cywilizacyjnych".

  • 30% przypadków cukrzycy nie jest rozpoznane

    Na świecie blisko 346 milionów osób choruje na cukrzycę. 40-50% przypadków tej choroby pozostaje jednak nierozpoznanych, w Polsce jest to 30% - mówili eksperci podczas konferencji "Diabetologia 2011", która we wtorek odbyła się w Warszawie.

98888 artykułów - strona 3994 z 4945
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.