Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia nałożył na szpital MSWiA w Białmstoku 46 tys. zł kary za nieprawidłowości w dokumentacji medycznej i zażądał zwrotu refundacji kosztów świadczeń na sumę 52 tys. zł. Dyrektor lecznicy Marek Chojnowski nałożył z kolei na lekarzy kary od 100 zł do nawet 20 tys. zł - donosi "Gazeta Wyborcza".
Szczyt sezonu urlopowego to także głębokie dno w zasobach Regionalnych Stacji Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Co gorsza, liczba krwiodawców w tym roku może być jeszcze mniejsza niż w ubiegłych latach, gdyż - jak zauważa "Gazeta Wyborcza" - pobyt w coraz większej liczbie krajów jest przyczyną tzw. dyskwalifikacji czasowej.
4 sierpnia Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia (dawniej Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie) zawnioskowało do minister zdrowia Ewy Kopacz o pilne wydanie rozporządzeń wykonawczych do ustawy o działalności leczniczej. Zdaniem lekaryz rodzinnych z Wielkopolski ich brak od 1 lipca paraliżuje system ochrony zdrowia.
O przyszłości szpitali w powiatach sanockim, leskim i bieszczadzkim dyskutowano 5 sierpnia podczas konferencji w Ustrzykach Dolnych.
Związkowcy ze Specjalistycznego ZOZ Gruźlicy i Chorób Płuc w Białymstoku zbierają od pacjentów i ich rodzin podpisy pod protestem przeciwko włączeniu w struktury Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.
3 sierpnia wiceminister sprawiedliwości Stanisław Chmielewski i Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Włodarski otworzyli kolejny oddział terapeutyczny dla skazanych uzależnionych od alkoholu w Zakładzie Karnym w Uhercach Mineralnych.
Elbląski Szpital Specjalistyczny (do niedawna 110 Szpital Wojskowy) będzie mógł używać kupionego ponad pół roku temu tomografu komputerowego nie tylko do badania swoich pacjentów.
Zarząd województwa kujawsko-pomorskiego odwołał Ewę Skonieczną ze stanowiska dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego w Toruniu, twierdząc, że w placówce doszło do przypadków naruszania praw pacjentów, a także stosowano mobbing wobec pracowników.
Na ostatniej sesji radni powiatu radomskiego przegłosowali zmiany w zadaniach inwestycyjnych uchwały budżetowej na rok 2011. Wygospodarowane pieniądze zostały przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację dwóch powiatowych szpitali - w Iłży oraz Pionkach.
5 sierpnia w trybie pilnym na wniosek starosty złotowskiego Ryszarda Goławskiego odbyło się spotkanie członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w związku z wystąpieniem w Jastrowiu ogniska gruźlicy płuc.
Po długim postępowaniu przetargowym 13 lipca został przekazany plac po dawnym Zakładzie Estetyki Miasta w Gryfowie Śląskim (powiat lwówecki) na budowę wielospecjalistycznej gminnej przychodni zdrowia.
Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie stracił płynność finansową - podaje "Kurier Lubelski". Zagrożone są wypłaty dla personelu lecznicy.- Konto jest puste, nie mamy funduszy na bieżącą działalność - przyznaje dyr. Robert Lis.
4 sierpnia w Auli Głównej Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, na której przedstawiono szczegóły projektu pn. "Zakup sprzętu medycznego na potrzeby organizacji Centrum Urazowego w Wojskowym Instytucie Medycznym".
Od godziny 11.00 do 15.00 trwał wczorajszy, trzeci już protest ratowników z Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. Po przemarszu przez Jarosław i pikiecie pod oddziałem wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Rzeszowie, ratownicy tym razem wybrali manifestację na przejściu dla pieszych na drodze krajowej nr 4.
Szefowa Powiatowego Centrum Zdrowia w Lwówku Śląskim Barbara Kolmas zapewnia władze powiatu, że nie dojdzie do strajku w szpitalu. Innego zdania są pracownicy placówki, którzy przygotowują się do referendum strajkowego.
Prokuratura Rejonowa w Kozienicach wniosła do sądu akt oskarżenia przeciwko Janowi Ch., zarzucając mu przyjmowanie korzyści majątkowych od pacjentów w związku z wykonywaniem zawodu lekarza i udzielaniem świadczeń zdrowotnych w Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Policznie oraz zajmowaniem stanowiska dyrektora tej jednostki.
W Klinice Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Szpitala Klinicznego Dzieciątka Jezus - Centrum Leczenia Obrażeń w Warszawie przeprowadzono drugi etap pierwszej w Polsce operacji wszczepia neurostymulatora dróg moczowych przywracającego za pomocą impulsów elektrycznych prawidłowe oddawanie moczu.
Przedstawiciele zielonogórskiego oddziału Fundacji "Dr Clown" oraz wicemarszałek województwa lubuskiego Maciej Szykuła 5 sierpnia pojawili się na Oddziale Pediatrii w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Członkowie fundacji, przebrani w kolorowe stroje i z czerwonymi nosami zabawiali dzieci przebywające obecnie w szpitalu.
3 krakowskie instytucje nawiązały partnerstwo strategiczne do realizacji projektu, którego celem jest włączenie terapii ogrodniczej (hortiterapii) w proces rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych ruchowo, hospitalizowanych na turnusach rehabilitacyjnych, pacjentów Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego św. Ludwika.
Badanie poziomu białka PSA we krwi, kojarzone głównie z diagnostyką raka stercza, może w przyszłości pomóc w wykrywaniu chorób piersi, w tym raka piersi, u kobiet - wynika z pracy badaczy z Tajwanu, którą publikuje pismo "Analytical Chemistry". Podobne wnioski płyną z wieloletnich badań zespołu polskich naukowców pod kierunkiem prof. Stanisława Radowickiego, kierownika Kliniki Endokrynologii Ginekologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.