mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Brudnych pacjentów nie obsługuję

    Dbałość o higienę wśród pacjentów to nie tylko problem estetyczny, lecz także medyczny – twierdzi Stanisław Pilecki, konsultant w zakresie medycyny nuklearnej w wjewództwie Kujawsko-Pomorskim, który napisał felieton o tym problemie w miesięczniku "Primum Non Nocere", wydawanym przez Bydgoską Izbę Lekarską. Teraz sprawę lekarza walczącego z brudnymi pacjentami podchwyciły media.

  • Katowice - konflikt trwa, wojewoda apeluje

    Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wystosował pismo do władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektora Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach i działających w nim związków zawodowych o "poszanowanie woli podjęcia wzajemnych rozmów i respektowanie zasad dialogu oraz powstrzymanie się od wszelkich radykalnych posunięć".

  • Ukraiński medal dla prof. Mariana Zembali

    Ukraiński order "Za Zasługi" trzeciego stopnia odebrał wczoraj z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka znany śląski kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu profesor Marian Zembala.

  • Jest kryzys – pieniędzy nie będzie

    Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy od początku roku wysłał do Ministerstwa wnioski m.in. o sfinansowanie zakupu trzech aparatów do USG, mammografu i nowoczesnego aparatu rentgenowskiego. Całość miała kosztować 5 mln zł. Żaden wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony. Ministerstwo tłumaczy, że nie ma na to środków. Pod znakiem zapytania staje kontynuacja rozbudowa placówki.

  • Szpital musiał oddać NFZ 400 tys. zł

    Słupski szpital musiał oddać Narodowemu Funduszowi Zdrowia ponad 400 tys. zł. Jak wykazała kontrola NFZ lecznica wystawiła faktury niezgodne ze stanem faktycznym.– To nie oszustwo, ale efekt gry, którą z płatnikiem uprawiają szefowie szpitali – mówi dyrektor Ryszard Stus.

  • Wyrok za lewe L-4

    Przed sądem rejonowym w Gorzowie zapadł dziś wyrok na 5 oskarżonych, którym prokuratura zarzuciła wystawianie i sprzedaż lewych zwolnień i zaświadczeń lekarskich. Oskarżeni zostali skazania na kary pozbawienia wolności (2-3,5 roku) oraz grzywny finansowe.

  • Baza LPR w Gorzowie?

    Najprawdopodobniej w Gorzowie Wielkopolskim zostanie uruchomiona Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli tak się stanie, będzie stacjonował tam Eurocopter- najnowocześniejszy śmigłowiec w Polsce, jeden z 23 zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia.

  • Sprzątaczka po godzinach stomatologiem

    Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 33-letnią mieszkankę Sandomierza, która jest podejrzana o wykonywanie zabiegów dentystycznych bez wymaganych do tego uprawnień. Wstępnie wynika, że nielegalną działalność prowadziła najprawdopodobniej od około roku.

  • III Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi

    25 lipca br. (sobota) odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (Kraków).

  • SLD zaskarży ustawę koszykową?

    Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział , że Klub Poselski Lewica rozważa skierowanie podpisanej wczoraj przez Prezydenta ustawy koszykowej do Trybunału Konstytucyjnego.

  • 50 mln na łódzką onkologię

    50 mln złotych dostanie Szpital im. Kopernika. Taka decyzje podjął dziś marszałek województwa. Pieniądze będą przeznaczone na modernizacje i rozbudowę regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Pieniądze z funduszy europejskich stanowić będą 85 proc. planowanych kosztów modernizacji. Pozostałe 7,5 mln zł da urząd marszałkowski.

  • Radom – wzajemne oskarżenia

    Pielęgniarki z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego złożyły doniesienie do prokuratury, w którym oskarżają dyrektora o utrudnianie im działalności związkowej. Dzień wcześniej dyrektor zwrócił się do prokuratury z prośbą o sprawdzenie czy piątkowy strajk pielęgniarek nie przyczynił się do śmierci jednego z pacjentów.

  • Nie będzie internetowego dyrektora

    Zarząd powiatu kłodzkiego ustąpił częściowo pielęgniarkom i głosami PO odwołał dyrektor tamtejszego szpitala Teresę Krakowską. Kilka dni temu pracownicy lecznicy zablokowali wejście do gabinetu nie dopuszczając do niego nowej dyrektor. Wicestarosta zapowiedział wtedy, że nowa dyrektor sprawować będzie swoją funkcję i tak - nawet, gdyby miała to robić poza szpitalem za pomocą internetu i telefonu.

  • W Inowrocławiu szukają specjalistów

    Anestezjolog, radiolog, laryngolog, a przede wszystkim pediatra i internista – tych specjalistów brakuje w inowrocławskich przychodniach i szpitalu.

  • Internet zastąpi ZUS ZLA?

    ZUS przygotowuje nowe rozwiązanie, które zrewolucjonizuje zasady obsługi zwolnień lekarskich – to słowa wiceprezesa Piotra Starzyka.

  • A jednak – Prezydent podpisał ustawę koszykową!

    Prezydent podpisał dziś nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych- tzw. ustawę koszykową. Biorąc pod uwagę wcześniejsze weto do pakietu ustaw zdrowotnych mało kto przypuszczał, że Prezydent nie zawetuje i tej ustawy. Lech Kaczyński składając podpis dodał, że ma nadzieję iż minister Kopacz dotrzyma obietnicy i nie zostanie wprowadzone współpłacenie za świadczenia zdrowotne.

  • 54,5 mld zł na finansowanie świadczeń

    Ponad 54,5 mld zł zamierza przeznaczyć Narodowy Fundusz Zdrowia na finansowanie świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy Funduszu na 2010 r.

  • Powstanie 10-12 centrów urazowych

    10-12 centrów urazowych ma powstać w Polsce do 2013 roku. Ofiary wypadków będą mogły otrzymać w nich szybką i kompleksową pomoc medyczną. To założenia nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym, do której Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu.

  • Lekarzu – gadaj zdrów!

    Aż 51 proc. pytanych w sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" przyznaje, że nie zawsze przestrzega zaleceń lekarzy. Na ignorowanie zaleceń lekarzy przez pacjentów wskazują też badania dr. hab. Przemysława Kardasa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, według których nawet 60 proc. pacjentów rezygnuje z leczenia, bierze leki nieregularnie albo nie kończy terapii.

  • Pacjent zmarł przez strajk?

    Radomska Prokuratura bada sprawę śmierci 72letniego pacjenta Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, który zmarł w dzień strajku w tej lecznicy. . Doniesienie złożył dyrektor szpitala Andrzej Pawluczyk.

98925 artykułów - strona 4311 z 4947
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.