Dbałość o higienę wśród pacjentów to nie tylko problem estetyczny, lecz także medyczny – twierdzi Stanisław Pilecki, konsultant w zakresie medycyny nuklearnej w wjewództwie Kujawsko-Pomorskim, który napisał felieton o tym problemie w miesięczniku "Primum Non Nocere", wydawanym przez Bydgoską Izbę Lekarską. Teraz sprawę lekarza walczącego z brudnymi pacjentami podchwyciły media.
Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk wystosował pismo do władz Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektora Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach i działających w nim związków zawodowych o "poszanowanie woli podjęcia wzajemnych rozmów i respektowanie zasad dialogu oraz powstrzymanie się od wszelkich radykalnych posunięć".
Ukraiński order "Za Zasługi" trzeciego stopnia odebrał wczoraj z rąk ambasadora Ukrainy Olexandra Motsyka znany śląski kardiochirurg, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu profesor Marian Zembala.
Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy od początku roku wysłał do Ministerstwa wnioski m.in. o sfinansowanie zakupu trzech aparatów do USG, mammografu i nowoczesnego aparatu rentgenowskiego. Całość miała kosztować 5 mln zł. Żaden wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony. Ministerstwo tłumaczy, że nie ma na to środków. Pod znakiem zapytania staje kontynuacja rozbudowa placówki.
Słupski szpital musiał oddać Narodowemu Funduszowi Zdrowia ponad 400 tys. zł. Jak wykazała kontrola NFZ lecznica wystawiła faktury niezgodne ze stanem faktycznym.– To nie oszustwo, ale efekt gry, którą z płatnikiem uprawiają szefowie szpitali – mówi dyrektor Ryszard Stus.
Przed sądem rejonowym w Gorzowie zapadł dziś wyrok na 5 oskarżonych, którym prokuratura zarzuciła wystawianie i sprzedaż lewych zwolnień i zaświadczeń lekarskich. Oskarżeni zostali skazania na kary pozbawienia wolności (2-3,5 roku) oraz grzywny finansowe.
Najprawdopodobniej w Gorzowie Wielkopolskim zostanie uruchomiona Baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Jeżeli tak się stanie, będzie stacjonował tam Eurocopter- najnowocześniejszy śmigłowiec w Polsce, jeden z 23 zakupionych przez Ministerstwo Zdrowia.
Świętokrzyscy policjanci zatrzymali 33-letnią mieszkankę Sandomierza, która jest podejrzana o wykonywanie zabiegów dentystycznych bez wymaganych do tego uprawnień. Wstępnie wynika, że nielegalną działalność prowadziła najprawdopodobniej od około roku.
25 lipca br. (sobota) odbędzie się III Ogólnopolska Pielgrzymka Honorowych Dawców Krwi do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach (Kraków).
Przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski zapowiedział , że Klub Poselski Lewica rozważa skierowanie podpisanej wczoraj przez Prezydenta ustawy koszykowej do Trybunału Konstytucyjnego.
50 mln złotych dostanie Szpital im. Kopernika. Taka decyzje podjął dziś marszałek województwa. Pieniądze będą przeznaczone na modernizacje i rozbudowę regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Pieniądze z funduszy europejskich stanowić będą 85 proc. planowanych kosztów modernizacji. Pozostałe 7,5 mln zł da urząd marszałkowski.
Pielęgniarki z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego złożyły doniesienie do prokuratury, w którym oskarżają dyrektora o utrudnianie im działalności związkowej. Dzień wcześniej dyrektor zwrócił się do prokuratury z prośbą o sprawdzenie czy piątkowy strajk pielęgniarek nie przyczynił się do śmierci jednego z pacjentów.
Zarząd powiatu kłodzkiego ustąpił częściowo pielęgniarkom i głosami PO odwołał dyrektor tamtejszego szpitala Teresę Krakowską. Kilka dni temu pracownicy lecznicy zablokowali wejście do gabinetu nie dopuszczając do niego nowej dyrektor. Wicestarosta zapowiedział wtedy, że nowa dyrektor sprawować będzie swoją funkcję i tak - nawet, gdyby miała to robić poza szpitalem za pomocą internetu i telefonu.
Anestezjolog, radiolog, laryngolog, a przede wszystkim pediatra i internista – tych specjalistów brakuje w inowrocławskich przychodniach i szpitalu.
ZUS przygotowuje nowe rozwiązanie, które zrewolucjonizuje zasady obsługi zwolnień lekarskich – to słowa wiceprezesa Piotra Starzyka.
Prezydent podpisał dziś nowelizację o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych- tzw. ustawę koszykową. Biorąc pod uwagę wcześniejsze weto do pakietu ustaw zdrowotnych mało kto przypuszczał, że Prezydent nie zawetuje i tej ustawy. Lech Kaczyński składając podpis dodał, że ma nadzieję iż minister Kopacz dotrzyma obietnicy i nie zostanie wprowadzone współpłacenie za świadczenia zdrowotne.
Ponad 54,5 mld zł zamierza przeznaczyć Narodowy Fundusz Zdrowia na finansowanie świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku. Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała plan finansowy Funduszu na 2010 r.
10-12 centrów urazowych ma powstać w Polsce do 2013 roku. Ofiary wypadków będą mogły otrzymać w nich szybką i kompleksową pomoc medyczną. To założenia nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym, do której Sejm przyjął w piątek poprawki Senatu.
Aż 51 proc. pytanych w sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej" przyznaje, że nie zawsze przestrzega zaleceń lekarzy. Na ignorowanie zaleceń lekarzy przez pacjentów wskazują też badania dr. hab. Przemysława Kardasa z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, według których nawet 60 proc. pacjentów rezygnuje z leczenia, bierze leki nieregularnie albo nie kończy terapii.
Radomska Prokuratura bada sprawę śmierci 72letniego pacjenta Radomskim Szpitalu Specjalistycznym, który zmarł w dzień strajku w tej lecznicy. . Doniesienie złożył dyrektor szpitala Andrzej Pawluczyk.