Nowy, wart 4 miliony złotych angiograf trafił do Kliniki Kardiologii w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 4 przy ulicy Jaczewskiego w Lublinie.
VIII Mistrzostwa Polski w Ratownictwa Medycznym i Drogowym odbędą się w dniach 3-6 września 2009 roku w Lublinie. Organizatorami imprezy są: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie, Instytut Ratownictwa Medycznego w Krakowie oraz jednostki współpracujące w ramach Systemu Ratownictwa Medycznego.
800 kobiet w województwie świętokrzyskim ma problemy z uzyskaniem wyników badań genetycznych, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy pacjentka ma predyspozycje do zachorowania na raka jajników oraz piersi.
Zobowiązania wymagalne samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej według stanu na dzień 31 marca 2009 r. wynosiło prawie 2,44 mld zł, czyli wzrosło w porównaniu z końcem ubiegłego roku o ponad 156 mln zł (blisko 7%).
Komisja Chorób Układu Oddechowego Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akadamii Nauk pod przewodnictwem prof. Ryszardy Chazan wystąpiła do minister zdrowia Ewy Kopacz z wnioskiem o pełną refundację leków z grupy nikotynowej terapii zastępczej chorym na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc z rozpoznaniem potwierdzonym badaniem spirometrycznym.
"Szanowni Państwo, 4 czerwca 1989 roku w Polsce skończył się komunizm". Dziś mija 20 rocznica wolnych wyborów. Jak wykorzystaliśmy ten czas w ochronie zdrowia? Wyniki ankiety zamieszczonej na naszych stronach nie napawają optymizmem – niemal 90 proc. głosujących twierdzi, że zmarnowaliśmy te lata, lub wykorzystaliśmy je "słabo". Czy rzeczywiście jest tak źle?
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie przygotowania nauczycieli do prowadzenia zajęć edukacyjnych w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt rozporządzenia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2010 r.
Na początku czerwca Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza podjął akcję ulotkową na terenie Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim (Lubuskie). Planuje się tam zwolnić blisko 100 pielęgniarek, innym proponuje się kontrakty.
Badania i programy profilaktyczne są najbardziej skuteczną metodą walki z chorobami nowotworowymi. W tych zorganizowanych przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego weźmie udział w tym roku 22 tysiące mieszkańców regionu.
3 czerwca otwarto zmodernizowaną stację wyczekiwania ratownictwa medycznego w Ursusie. Oddział VIII Stacji Wyczekiwania Zespołu Ratownictwa Medycznego w Ursusie jest już trzecim otwartym w 2009 roku punktem, zmodernizowanym dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Mazowieckiego.
W związku z rosnącą potrzebą edukacji oraz zwiększenia efektywnej profilaktyki i diagnostyki cukrzycy, z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, została powołana interdyscyplinarna Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą.
2 czerwca rozpoczęło się Polsko-brytyjskie forum genetyki molekularnej organizowane przez Ambasadę Wielkiej Brytanii oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W rozpoczynających je Warsztatach z biobankowania uczestniczyli podsekretarz stanu, prof. Jerzy Duszyński oraz konsul generalny Ambasady Brytyjskiej, Paul Fox.
Ministerstwo Zdrowia przekazało do uzgodnień zewnętrznych projekt ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej.
Trzech adeptów medycyny znalazło się w gronie 16 finalistów ogólnopolskiego konkursu "Studencki Nobel 2009". Gala Finałowa konkursu zorganizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów i objętego honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyła się 29 maja w siedzibie MNiSW.
Prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce dr n.med Maciej Godycki-Ćwirko i konsultant krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej prof. dr hab. Witold Lukas zwrócili się do minister zdrowia Ewy Kopacz o uwzględnienie w pracach nad poprawkami do ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych konieczności wyodrębnienia czasu potrzebnego na samokształcenie dla lekarzy rodzinnych i innych lekarzy POZ.
2 czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowej siedziby Katedry i Kliniki Psychiatrii Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.
Nowoczesną aparaturę medyczną, o szacunkowej wartości ok. 1 mln zł, przekazała Szpitalowi Specjalistycznemu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu (Małopolskie) Polsko-Włoska Fundacja Promocji Zdrowia im. Św. Rafała w Krakowie.
Porozumienie o współpracy z Miejskim Szpitalem Klinicznym w Winnicy podpisał Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach. Lekarze z kieleckiej lecznicy będą szkolić personel lekarsko-pielęgniarski ukraińskiej placówki. Będą również wspólnie organizowane konferencje, seminaria, przygotowywane publikacje.
Białostockie Centrum Onkologii im. M. C. Skłodowskiej w maju wymieniło stary tomograf komputerowy jednorzędowy na nowoczesny tomograf komputerowy wielowarstwowy (40-rzędowy).