mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Powstanie Lubuska Strategia Ochrony Zdrowia

    Radni Województwa Lubuskiego przyjęli uchwałę w sprawie określenia zasad, trybu i harmonogramu opracowania Lubuskiej Strategii Ochrony Zdrowia.

  • Minister Kopacz członkiem Honorowego Komitetu Rozwoju COZL

    20 kwietnia Honorowy Komitet Rozwoju Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej przyjął do swojego grona minister zdrowia Ewę Kopacz. To wyraz uznania za wsparcie działań na rzecz modernizacji i rozwoju COZL, a zatem poprawy dostępności i warunków leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi.

  • Nowi konsultanci w Zachodniopomorskiem

    Wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz powołał dwóch konsultantów wojewódzkich. Konsultantem w dziedzinie chorób wewnętrznych została dr n. med. Alicja Depczyńska, zastępca ordynatora w Klinice Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

  • Sprawa podania w szpitalu alkoholu pacjentom - umorzona

    Bielska prokuratura okręgowa umorzyła postępowanie w sprawie podania w miejscowym szpitalu wojewódzkim alkoholu etylowego dwojgu pacjentów.

  • Prof. Religa patronem Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii

    21 kwietnia w siedzibie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu odbędzie się wspólne posiedzenie Zgromadzenia Fundatorów i Rady Fundacji, podczas którego zostanie przedstawiony wniosek o ustanowienie patrona Fundacji i zmianę jej nazwy na: Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

  • Miasto użycza inkubatory klinice

    W Szpitalu Klinicznym im. Prof. W. Orłowskiego prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz oraz dyrektor lecznicy Jan Czeczot podpisali umowę użyczenia przez stołeczny ratusz temu szpitalowi stanowisk intensywnej terapii noworodków.

  • Śląsko-słowacka współpraca dla zdrowia

    Marszałek województwa śląskiego Bogusław Śmigielski spotkał się z Jurajem Blanarem, przewodniczącym Samorządowego Kraju Żylińkiego. Gospodarze partnerskich regionów rozmawiali o współpracy w dziedzinie usług zdrowotnych.

  • Nowa stacja dializ w Sanoku

    18 kwietnia wicewojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz wzięła udział w uroczystym otwarciu nowej siedziby NZOZ Diaverum w Sanoku - Stacji Dializ i Poradni Nefrologicznej.

  • Unijne fundusze na zakup karetek

    10 kwietnia minister zdrowia Ewa Kopacz zatwierdziła listę rankingową projektów w ramach konkursu na zakup specjalistycznych środków transportu sanitarnego (ambulansów) wraz z wyposażeniem na potrzeby specjalistycznych i podstawowych zespołów ratownictwa medycznego.

  • Europejski Tydzień Szczepień

    W dniach 20-26 kwietnia obchodzony jest po raz czwarty Europejski Tydzień Szczepień, objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenie świadomości społecznej w tej kwestii.

  • Fatalna pomyłka przy przetoczeniu krwi

    Prokuratura Rejonowa w Sieradzu (Łódzkie) wszczęła śledztwo w sprawie nagłego zgonu 69-letniego pacjenta w tamtejszym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

  • Czy to początek płacowej rewolucji?

    Jak już pisaliśmy, Ministerstwo Zdrowia nie wywiązało się w terminie (do 15 kwietnia) z ustawowego obowiązku wydania rozporządzenia w sprawie wysokości zasadniczego wynagrodzenia miesięcznego lekarzy i lekarzy dentystów odbywających specjalizacje w ramach rezydentury. Projekt rozporządzenia trafił do konsultacji społecznych 11 marca, z terminem zgłaszania uwag do 20 marca. Jednak to niejedyny problem, jaki wiąże się z nowymi przepisami...

  • "Wzory recept zmieniają się częściej niż pory roku"

    W ubiegłym roku kontrolerzy Narodowego Funduszu Zdrowia wzięli pod lupę 3 245 971 recept. Z powodu formalnych uchybień, popełnionych przez lekarzy i przegapionych przez aptekarzy, ci ostatni nie otrzymają przeszło 11,2 mln zł z tytułu refundacji leków.

  • Lekarze rodzinni domagają się ustawy o POZ

    Wprowadzenie 10 lat temu powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego nie rozwiązało problemu dostępu do opieki zdrowotnej i samo w sobie nie zapewni tego w przyszłości - głosi stanowisko nowego Zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce w sprawie reformy opieki zdrowotnej pt. "Równość zdrowia i bezpieczeństwo opieki medycznej".
    Jak podkreśla KLRwP, systemowe działania naprawcze nie mogą pomijać podstawowej opieki zdrowotnej, której sprawność i skuteczność są warunkiem koniecznym dla efektywnego funkcjonowania ochrony zdrowia w każdym kraju.

  • Najbliższy LEP - 26 września

    Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi poinformowało, że można już składać wnioski o przystąpienie do Lekarsko-Dentystycznego oraz Lekarskiego Egzaminu Państwowego we tym roku. Najbliższy LDEP odbędzie się 12 września, a LEP - 26 września. Obecnie do LEP lub LDEP można przystąpić już w trakcie stażu podyplomowego - nie jest konieczne jego wcześniejsze ukończenie.

  • Wznowienie kształcenia medyków wojskowych

    Potrzebujemy kadry medycznej, która będzie w stanie obsługiwać wojsko zarówno w kraju, jak i zagranicą. To wymaga dobrego zorganizowania procesu kształcenia - powiedział minister obrony narodowej Klich po spotkaniu z władzami Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wizyta była związana z ogłoszeniem decyzji o ponownym uruchomieniu na UMŁ Fakultetu Wojskowego.

  • RPO: NFZ refunduje nieskuteczny lek

    Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do minister zdrowia Ewy Kopacz o udostępnienie dokumentów stanowiących podstawę wprowadzenia interferonu-alfa do terapii chorych na raka nerki, a także stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii klinicznej odnośnie do leczenia tych chorych. Poinformował też, że rozważa "możliwość zwrócenia się o zbadanie sprawy do właściwych organów".

  • Za biedni na przekształcenia

    Tylko 8 z 93 publicznych szpitali z województwa śląskiego zgłosiło się do rządowego programu pn. "Ratujmy polskie szpitale" - informuje "Gazeta Wyborcza". Według informacji Ministerstwa Zdrowia, chęć udziału w programie komrcjalizacji w zamian za spłatę części załużenia zadeklarowały 82 lecznice z cełgo kraju.

  • NIK: Niska jakość zarządzania łódzkimi szpitalami

    Jakość zarządzania łódzkimi szpitalami jest niska, przez co efekty restrukturyzacji dokonywanej z publicznych pieniędzy są chwilowe - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. W ocenie Izby, po krótkotrwałej poprawie sytuacji, na skutek złego zarządzania lub nawet nielegalnych działań dyrektorów placówek, następuje pogorszenie.

  • OZZL: Nieefektywne działania dyrektorów szpitali

    Zarząd Regionu Ziemi Lubelskiej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy oświadczył, że poprze dotychczasowe działania podjęte przez lekarzy i organizację zakładową OZZL w Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu, w odpowiedzi na bezprawne kroki dyrektora.

98919 artykułów - strona 4342 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.