mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • 50 tys. zł dla szpitala we Fromborku

    Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przekazał 50 000 zł szpitalowi we Fromborku na remont Oddziału Terapii Uzależnień od Alkoholu w ramach realizacji Wojewódzkiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w regionie na lata 2008-2011.

  • Nowy angiograf w Łomży [materiał archiwalny]

    W Szpitalu Wojewódzkim im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży oddano do użytku nowy angiograf. Zakupu dokonała lecznica z własnych środków, a jego koszt wraz z montażem, to około 1,5 mln zł. Uroczystość uruchomienia nowego sprzętu odbyła się 17 września na oddziale kardiologii.

  • MZ: Koniec bezrobocia po stażu

    Obietnica kierownictwa Ministerstwa Zdrowia, dotycząca skrócenia czasu pomiędzy zakończeniem stażu podyplomowego a rozpoczęciem specjalizacji w trybie rezydentury, zostanie dotrzymana - zadeklarował rzecznik resortu Jakub Gołąb. To odpowiedź na informacje o młodych lekarzach, którzy po zakończeniu stażu podyplomowego, a przed rozpoczęciem specjalizacji muszą przez 5 miesięcy pozostawać na bezrobociu. Za tą deklaracją idą też czyny.

  • NFZ i apteki walczą ze źle wystawionymi receptami

    Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach poinformował, że w Wydziale Gospodarki Lekami ŚOW NFZ udostępnił interwencyjny nr faksu, na który farmaceuci będą mogli przesyłać kopie recept na leki refundowane, wystawionych przez lekarzy w sposób niezgodny z obowiązującymi przepisami, uniemożliwiający ich realizację.

  • Strajk pielęgniarek zawieszony

    Kroczący strajk pielęgniarek i położnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 1 im. Norberta Barlickiego UM w Łodzi, który rozpoczął się 8 września, został zawieszony - do 15 listopada, jak informuje Radio Łódź, lub do 20 listopada, jak podaje RMF FM. Siostrom udało się zawrzeć wstępne porozumienie z dyrekcją.

  • Kolejne zmiany w Radzie Konsultacyjnej

    Minister zdrowia Ewa Kopacz powołała dwóch nowych członków Rady Konsultacyjnej Agencji Oceny Technologii Medycznych. Do grona naukowców dołączyli prof. Ryszard Kurzawa z Kliniki Alergologii i Pneumonologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oddział w Rabce Zdrój i prof. Rafał Sowiński z Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie oddział w Gliwicach.

  • Wystawa o prof. Julianie Aleksandrowiczu

    19 września o godz. 18 otwarta zostanie wystawa pt. "Znane i nieznane wątki biografii prof. Juliana Aleksandrowicza (1908–1988)", autorstwa dr. hab. n. med. Krzysztofa Krajewskiego Siudy w podziemiach (cellarium u Pęcherza) Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

  • Pediatria 2008, czyli praktyczne nowości w pigułce

    19-20 września w Krakowie odbywa się VII Krajowa Konferencja Szkoleniowa Krakowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i Medycyny Praktycznej pt. "Pediatria 2008. Praktyczne nowości w pigułce".

  • Większa kontrola zakażeń szpitalnych

    17 września sejmowa Komisja Zdrowia przeprowadziła pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Jego uzasadnienie przedstawił główny inspektor sanitarny Andrzej Wojtyła.

  • Nietrzeźwi lekarze, przeterminowane szczepionki

    Nietrzeźwa, 51-letnia lekarka, która przeprowadzała szczepienia przeciwko grypie w jednym z zakładów pracy, została wczoraj zatrzymana przez policjantów z Będzina (Śląskie). Ustalenia policjantów wykazały, że termin przydatności do użytku częsci szczepionek został przekroczony.

  • Sukces polskich ratowników

    Załoga Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku w składzie Ryszard Hodun (kierownik zespołu), Marcin Rusiłowiczm (kierowca), Zbigniew Sobiesiak, Marcin Jachimczuk zwyciężyła w II Międzynarodowych Mistrzostwach Litwy w Ratownictwie Medycznym i Drogowym.

  • NFZ apeluje do świadczeniodawców

    Zastępca Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia ds. Medycznych dr Jacek Grabowski zwrócił się do dyrektorów oddziałów wojewódzkich Funduszu o wystosowanie do świadczeniodawców apelu o podjęcie realizacji świadczenia "pobranie materiału z szyjki macicy do przesiewowego badania cytologicznego", stanowiącego etap podstawowy profilaktyki raka szyjki macicy.
    Wg danych NFZ, w tym roku w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy przebadano zaledwie 17,42% kobiet.

  • Dofinansowanie dla projektu innowacyjnego leku

    W siedzibie Narodowego Centrum Badań i Rozwoju firma farmaceutyczna Adamed podpisała umowę o dofinansowanie projektu pt. "Opracowanie polskiego leku stosowanego w terapii schorzeń ośrodkowego układu nerwowego: schizofrenii, depresji i lęku – badania przedkliniczne" na kwotę 16,4 mln zł z budżetu państwa.

  • Młodzi uczeni wracają do kraju

    Fundacja na Rzecz Nauki polskiej po raz trzeci przyznała subsydia dla młodych uczonych powracających do kraju z długoterminowego pobytu naukowego za granicą. Dzięki wsparciu Fundacji 15 laureatów programu POWROTY/HOMING będzie mogło rozpocząć realizację projektów badawczych w polskich ośrodkach naukowych, poprawić swoje warunki pracy oraz kontynuować międzynarodową współpracę naukową.

  • Nowe rekomendacje AOTM

    Na XII posiedzeniu Rada Konsultacyjna Agencji Oceny Technologii Medycznych wydała 6 nowych rekomendacji: w sprawie trastuzumabu, lanreotydu, ranelinianu strontu, temozolomidu, ranibizumabu oraz propionianu flutykazonu z salmeterolem.

  • MZ będzie współpracować w karaniu pedofilów

    Na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości ukazał się projekt nowelizacji ustaw: Kodeks karny, Kodeks postępowania karnego oraz Kodeks karny wykonawczy dotyczący przestępstw o podłożu seksualnym popełnianych wobec nieletnich.

  • JGP opóźnia wypłaty?

    Dyrekcja Okręgowego Szpitala Kolejowego w Lublinie poinformowała ok. 500 pracowników, że otrzymają wypłatę 10 września. Jednak pieniądze na kontach personelu OSK pojawiły się dopiero dziś. Kierownictwo lecznicy twierdzi, że opóźnieniu winny jest nowy system rozliczania z Narodowym Funduszem Zdrowia, oparty na Jednorodnych Grupach Pacjentów.

  • Spór o homeopatię

    Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów zwróciło się z zapytaniem do władz Akademii Medycznej im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - jej rektora, prof. dr. hab. Ryszarda Andrzejaka, oraz dziekana Wydziału Farmaceutycznego, dr. hab. Kazimierza Gąsiorowskiego - o status homeopatii w procesie przekazywania wiedzy studentom tej uczelni.
    Naczelna Rada Lekarska w kwietniu br. negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów, a także organizowanie szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych.

  • Nowi konsultanci krajowi

    5 września minister zdrowia Ewa Kopacz powołała 3 nowych konsultantów krajowych: w dziedzinie medycyny ratunkowej, otorynolaryngologii oraz ginekologii onkologicznej.

  • Wielogłos PiS w sprawie reform

    Przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Bolesław Piecha (PiS) zamierza zgłosić do marszałka Sejmu wniosek o zbadanie, czy oddłużenie szpitali nie wymaga zgody Komisji Europejskiej. Wówczas Bronisław Komorowski będzie musiał wystąpić do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta z wnioskiem o uzyskanie opinii KE.

98905 artykułów - strona 4407 z 4946
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "No i to jest płacone"
    Wstępne wyniki kontroli NIK potwierdzają nieprawidłowości w szpitalach dotyczące m.in. czasu pracy lekarzy i kominów zarobkowych. Na pewno nie można udawać – a niestety premier Donald Tusk najwyraźniej to robi – że mamy do czynienia z jakimś nowym zjawiskiem i nowym problemem.
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Nie jednogłośnie, ale bez głosu sprzeciwu
    Z naszych informacji wynika, że do Senatu ustawa idzie z jasnym przekazem: żadnych poprawek. Jeśli trzeba będzie, ewentualne korekty „wprowadzi się” potem. Chodzi o to, by prezydent Karol Nawrocki musiał podjąć decyzję jak najszybciej.