mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Protest w Sieradzu

    Od południa protestować będzie ponad połowa załogi Wojewódzkiego Szpitala Opieki Długoterminowej i Hospicyjnej w Sieradzu (Łódzkie). Już ponad dobę niemal 100 pielęgniarek okupuje salę konferencyjną. Wkrótce dołączą do nich pracownicy techniczni, którzy zorganizowali oni dwugodzinny strajk ostrzegawczy. Wszyscy domagają się wyższych płac i odwołania dyrektora.

  • W MF powstał plan reformy ochrony zdrowia

    Zdaniem byłego wiceministra finansów Stanisława Gomułki system opieki zdrowotnej w Polsce stanowi "coś rodzaju worka bez dna". W jego opinii, w tej dziedzinie było potrzebne nowe podejście, dużo bardziej radykalne niż dotąd.

  • Sukces naukowców UMP

    W czasopiśmie European Neuropsychopharmacology 2008, 18, 235-248 (IF=3,794) ukazała się praca "Antidepressant drug and memory: Insights from animal studiem" autorów: Santiago Monleón, Concepción Vinader-Caerols, M. Carmen Arenas and Andres Parra, w której prace pracowników Zakładu Farmakoekonomiki i Farmacji Społecznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu cytowane są 10-krotnie.

  • BCC: Uznać ochronę zdrowia za dział gospodarki

    Bez uznania przez Państwo, że system ochrony zdrowia jest działem gospodarki i bez wprowadzenia wszystkich znanych i sprawdzonych w innych sektorach narzędzi zarządzania, system będzie nieefektywny - uważa Bogdan Zacharski, ekspert Business Centre Club i Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych "POLMED".

  • Zmiana wiceprezesa NFZ

    Dariusz Wasilewski złożył rezygnację ze stanowiska Zastępcy Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia do spraw służb mundurowych. 17 kwietnia Rada Funduszu wyraziła pozytywną opinię w sprawie jego odwołania i jednocześnie pozytywną opinię w sprawie powołania na to stanowisko Zbigniewa Bogusława Tetera.

  • Dyrektor odchodzi, lekarze zostają

    Wstępnym porozumieniem zakończyły się 22 kwietnia negocjacje między lekarzami Szpitala Rejonowego w Krapkowicach (Opolskie) a starostwem powiatowym. Medycy przygotowali 9 postulatów, które wstępnie przyjął Zarząd Starostwa. Negocjacje między stronami prowadził Szymon Ogłaza, dyrektor gabinetu wojewody opolskiego.

  • Jak polepszyć leczenie astmy?

    23 kwietnia rozpoczyna się Konferencja Szkoleniowa Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Już drugi raz alergolodzy z całej Polski będą się edukować, dyskutować, podnosić swoje kwalifikacje oraz omawiać wyniki badania ICQ.

  • Sukces świętokrzyskiej kampanii profilaktycznej

    2142 kobiety z całego województwa świętokrzyskiego wykonały w marcu profilaktyczne badania cytologiczne. To blisko dwa razy więcej kobiet niż w tym samym czasie w roku 2007. Taki jest efekt kampanii wojewody Bożentyny Pałki-Koruby pt. "Kochaj życie".

  • NFZ odda pieniądze miastu

    Wszyscy bełchatowianie pamiętają burzę, jaka powstała przy likwidacji Samodzielnego Publicznego Zakładu Podstawowej Opieki Zdrowotnej i lęk pracowników tej placówki o zaległe wypłaty m.in. podwyżek wynikających z tytułu słynnej ustawy 203. Miasto zachowało się wówczas honorowo i przejęło na siebie te zobowiązania, wypłacając pracownikom całość zobowiązań. Tylko z tytułu 203 w grę wchodziło 453 916 zł. Dziś Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca miastu te pieniądze.

  • OZZL proponuje bony zdrowotne

    Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy postuluje wprowadzenie bonu zdrowotnego. Związkowcy uważają, że takie rozwiązanie pozwoliłoby się uporać z wieloma problemami obecnego systemu opieki zdrowotnej. OZZL proponuje, by wartość bonu wynosiła 6% PKB, podzielone przez liczbę obywateli oraz była uzależniona od wieku ubezpieczonego.

  • Nowi konsultanci na Podlasiu

    Wojewoda podlaski Maciej Żywno powołał 10 konsultantów wojewódzkich ds. ochrony zdrowia. - Jesteście państwo świetnymi fachowcami w swoich dziedzinach i cieszycie się autorytetm zarówno w środowisku medycznym, jak i wśród pacjentów - powiedział wojewoda podczas uroczystości wręczenia konsultantom aktów powołań. - Składam w państwa ręce dużą odpowiedzialność za zapewnienie pacjentom należytej opieki - dodał.

  • Nowy blok operacyjny w Jaworznie

    W Szpitalu Wielospecjalistycznym w Jaworznie (Śląskie) został otwarty nowoczesny blok operacyjny z modułem sterylizacji. Obok szpitala zostało dobudowane niezależne skrzydło budynku, w którym znalazł się blok operacyjny (5 sal) oraz sterylizacja wraz z urządzeniami niezbędnymi do jego prawidłowego funkcjonowania, m. in. śluzami operacyjnymi, klimatyzacją, windą do komunikacji wewnętrznej.

  • Wsparcie dla chorych na białaczki

    Fundacja Profilaktyki i Leczenia Chorób Krwi im. profesora Juliana Aleksandrowicza zorganizowała XIII Charytatywną Aukcję Dzieł Sztuki na rzecz chorych na białaczki pacjentów Kliniki Hematologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

  • Finansowe wsparcie EOG dla projektu CM UJ

    Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskało finansowanie dla projektu badawczego złożonego w trakcie II naboru wniosków o dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i/lub Norweskiego Mechanizmu Finansowego w ramach priorytetu Badania Naukowe.

  • Prof. Andrzejak ponownie rektorem AMW

    22 kwietnia Uczelniane Kolegium Elektorów (przewodniczący – prof. dr hab. Andrzej Milewicz, wiceprzewodniczący – prof. dr hab. Alicja Chybicka, sekretarz – dr Katarzyna Bojarowska) wybrało w I turze wyborów zdecydowaną większością głosów prof. dr. hab. Ryszarda Andrzejaka na rektora AM na kadencję od 1 września 2008 r. do 31 sierpnia 2012 r.

  • Odliczanie do ewakuacji

    Lekarze z Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego w Suwałkach do jutra mają zdecydować, czy odejdą z pracy. Większość medyków odrzuciło propozycję dyrektora dotyczącą zmiany warunków pracy. Oferta dyrekcji zakładała pracę zmianową, a to zdaniem lekarzy nie zapewni pacjentom odpowiednich warunków.

  • Nowe listy miejsc specjalizacyjnych

    Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia opublikował komunikat dotyczący liczby miejsc dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1 maja – 30 czerwca br.

  • NRL przeciwko stosowaniu homeopatii

    Naczelna Rada Lekarska negatywnie oceniła zjawisko stosowania homeopatii i pokrewnych nienaukowych metod przez niektórych lekarzy i lekarzy dentystów, a także organizowanie szkoleń w tych dziedzinach przez instytucje i organizacje mające sprawować pieczę nad prawidłowym wykonywaniem zawodów medycznych.

  • Nowoczesna pracownia endoskopowa w Łodzi

    21 kwietnia uroczyście oddano do użytku Pracownię Endoskopii Zabiegowej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego. Całkowita wartość tego projektu wyniosła 1,6 mln zł, z czego 1,5 mln zł przekazał Urząd Marszałkowski. Rocznie z badań i zabiegów może skorzystać ok. 2 000 pacjentów.

  • Bunt ordynatorów

    W Szpitalu Powiatowym w Nowej Dębie (Podkarpackie) ordynatorzy kilku oddziałów złożyli wypowiedzenia umów o pracę. Ordynatorzy pediatrii i interny, bo nie zgadzają się ze zmianami organizacyjnymi wprowadzonymi przez dyrektora. Ordynator chirurgii i jego trzech asystentów, gdyż otrzymali lepsze propozycje. Wymówienie złożył również ordynator pulmonologii.

98854 artykuły - strona 4455 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.