mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Szpital pozyskał środki

    Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Słupsku otrzymał 12 milionów złotych na specjalistyczny projekt, który służyć będzie poprawie warunków leczenia chorób nowotworowych. Konkursowa komisja spośród 450 zgłoszonych podmiotów wyłoniła 28. Pieniądze pojawią się w Słupsku na początku września. Już teraz jednak placówka przygotowuje kolejne projekty.

  • Program "Rodzicielstwo zdrowe od początku"

    Edukacja na temat mechanizmów płodności, profilaktyka zdrowia prokreacyjnego, poradnictwo przedkoncepcyjne, przygotowywanie rodziców do porodu i kształcenie po porodzie - takie m.in. zadania zamierzają realizować twórcy programu "Rodzicielstwo zdrowe od początku". Projekt programu zaprezentowany został 25 marca, podczas konferencji prasowej w Warszawie, w związku z obchodzonym wczoraj Narodowym Dniem Życia.

  • Groziła mu likwidacja - teraz przynosi zysk

    Ponad 2 miliony złotych zysku wypracował w 2007 roku szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Łodzi - poinformował dyrektor placówki Robert Starzec. Według niego, po raz pierwszy od 10 lat szpital zamknął rok z dodatnim bilansem. Jeszcze w połowie ub. roku lecznicy groziła częściowa likwidacja.

  • "I wzrost składki, i dopłaty"

    Jeżeli celem opłat miałoby być pozyskanie większych środków dla systemu lecznictwa, to bardziej wydajne jest zwiększenie poziomu obowiązkowej składki zdrowotnej, bo przychody z tego źródła można łatwiej zaplanować - uważa Katarzyna Tymowska, ekspert ds. ochrony zdrowia PKPP Lewiatan.

  • Religa: Obelgi to nie zaproszenie do współpracy

    Jestem w stanie rozmawiać i z Ewą Kopacz, i z każdym z Platformy Obywatelskiej na tematy, które dadzą nadzieję na lepszą przyszłość opieki zdrowotnej - deklaruje Zbigniew Religa. - Ale jeżeli padają słowa ze strony premiera i pani minister, że poprzedni rząd miał zero koncepcji, że nic nie zrobił i wszystko zawalił, to taki język nie jest zaproszeniem do współpracy - uważa były minister zdrowia.

  • Koniec "białych sobót i niedziel" w stolicy

    Zdrowotna akcja profilaktyczna stołecznego Urzędu Miasta, dzięki dzięki której mieszkańcy stolicy mogli niemal co tydzień w soboty i niedziele korzystać z porad specjalistów, nie będzie kontynuowana.

  • PKPP: Płace konsultantów zależne od ich pracy

    Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan uważa, że dla poprawy dysponowania środkami publicznymi niezbędne jest precyzyjne określenie zadań konsultantów oraz powiązanie finansowania ich zadań z efektami prac konsultantów. Pracodawcy uważają, że poselski projekt ustawy o konsultantach krajowych i wojewódzkich powinien być odrzucony w pierwszym czytaniu.

  • 6,9 pielęgniarki na 1000 mieszkańców

    1 sierpnia 2007 r. w Polsce zarejestrowanych było 260 944 pielęgniarek - wynika z najnowszej analizy Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Średnia wieku pielęgniarek wynosi 42,25 lat.

  • Kawalerowie medalu Gloria Medicinae 2007

    Jak informuje Polskie Towarzystwo Lekarskie, 14 marca, na posiedzeniu Kapituły Gloria Medicinae, w głosowaniu tajnym, dokonano wyboru 10 lekarzy najbardziej zasłużonych dla medycyny za 2007 rok.

  • O problematyce przekształceń ZOZ-ów

    19 marca w Warszawie odbyła się debata "Przekształcenia zakładów opieki zdrowotnej i ubezpieczenia zdrowotne", zorganizowana wspólnie przez Związek Powiatów Polskich, Naczelną Izbę Lekarską, Związek Zawodowy Anestezjologów oraz Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej.

  • Protest ratowników

    Komisja Zakładowa Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego w Makowie Mazowieckim zapowiedziała na dziś przeprowadzenie 2-godzinnego strajku ostrzegawczego. Od jutra ratownicy zapowiadają strajk bezterminowy. Domagają się wzrostu pensji zasadniczej o 600 zł, z uwzględnieniem możliwości kolejnych negocjacji płacowych w maju.

  • Świętokrzyskie pielęgniarki walczą o podwyżki

    Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź otrzymał od pielęgniarek pismo z postulatem rozpoczęcia rozmów i podwyżek. - Podobnie będzie w innych szpitalach, w których uznają, że zarabiają zbyt mało. Ale nie będzie odgórnej decyzji o sporze zbiorowym - zapowiada Dorota Szlufik, szefowa Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w Świętokrzyskiem.

  • Prywatna opieka zdrowotna stanowi 1/3 rynku

    W 2007 r. Polacy wydali na usługi i produkty zdrowotne 23 mld zł, 13% więcej niż w 2006 r. Ponad połowę tej kwoty przeznaczono na leki i sprzęt medyczny. Na usługi medyczne opłacane z własnej kieszeni przeznaczono 5 mld zł - wynika z najnowszego raportu PMR Publications "Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2008. Prognozy rozwoju na lata 2008-2010".

  • Prezes NRL: Rząd jest co najmniej współwinny

    Lekarze nie mogą brać udziału w proteście, który zagraża życiu i zdrowiu ich chorych. Ale trudno mówić o proteście w sytuacji, kiedy pracownicy po prostu respektują prawo - stwierdził prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, komentując ostatnie wydarzenia w Radomiu.

  • Grzegorek: Lekarze, opamiętajcie się

    Wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek zaapelował do lekarzy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, aby w swoich żądaniach podwyżek "opamiętali się". Stwierdził, że to medycy są winni zlikwidowania własnych miejsc pracy.

  • Można rozbudować Szpital Praski

    Umowa na rozbudowę Szpitala Praskiego jest ważna – stwierdził Urząd Zamówień Publicznych. W styczniu ratusz wstrzymał inwestycję. Według ratusza, umowa zawarta przez poprzedniego dyrektora praskiej placówki z wykonawcą zawierała wady prawne. Według urzędników, największym błędem było podpisanie umowy bez zabezpieczenia finansowego inwestycji.

  • BCC: Zabrakło oceny skutków projektów ustaw

    Skrócenie czasu przeznaczonego na prace "białego szczytu" nie pozwoliło na wprowadzenie do dokumentu końcowego - Rekomendacji Konferencji - bardziej konkretnych propozycji rozwiązań, a jedynie wizji przyszłego systemu ochrony zdrowia - uważa Business Centre Club.

  • Start kampanii "Unijna recepta dla służby zdrowia"

    19 marca w siedzibie Konfederacji Pracodawców Polskich odbyła się konferencja "Unijna recepta dla służby zdrowia", która zapoczątkowała ogólnopolską kampanię informacyjno–promocyjną. Jej podstawowym celem jest przekazanie wiedzy o możliwościach finansowania przedsięwzięć służby zdrowia przy udziale funduszy strukturalnych Unii Europejskiej na lata 2007-2013.

  • "S": O płacach w Komisji Trójstronnej

    Wobec zakończenia prac "białego szczytu" bez rozwiązania kluczowych dla ochrony zdrowia problemów, przewodniczący omisji Krajowej NSZZ "Solidarności" Janusz Śniadek zwrócił się do wicepremiera Pawlaka, przewodniczącego Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych, o włącznie do problemy wynagrodzeń w publicznej opiece zdrowotnej do dyskusji w Komisji.

  • Boni: Zmienić algorytm

    Błąd naszej debaty dotyczącej systemu ochrony zdrowia polega na tym, że patrzymy na tę debatę prawie tylko i wyłącznie przez presje płacowe, które cały czas przecież istnieją, natomiast zapominamy o kilku rzeczach - uważa Michał Boni.

98854 artykuły - strona 4467 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.