mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Poważne problemy mazowieckich szpitali

    Katastrofalna sytuacja kadrowa w szpitalu powiatowym w Pułtusku grozi całkowitym zaprzestaniem działalności szpitala. Brak porozumienia dotyczącego wyrażenia zgody na pracę powyżej 48 godzin w tygodniu pomiędzy lekarzami a dyrekcją spowodował, że 31 grudnia ub. roku kilkanaście osób złożyło wypowiedzenia umów o pracę.

  • Napięta sytuacja na Podlasiu

    Trwają strajki pielęgniarek w Białymstoku, do protestu szykują się pracownicy pogotowia i pielęgniarki w innych miastach Podlasia. Napięta sytuacja panuje w wielu placówkach regionu.

  • Antykorupcyjne porozumienie firm medycznych i menedżerów ochrony zdrowia

    Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej i Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED podpisały porozumienie dotyczące współfinansowania podnoszenia kwalifikacji i rozwoju zawodowego. Sygnatariusze zapraszają inne organizacje do tej inicjatywy.

  • Konferencja "Badania kliniczne – szanse i zagrożenia"

    8 marca pod patronatem Ministra Zdrowia odbyła się w Warszawie konferencja naukowa „"Badania kliniczne – szanse i zagrożenia". Organizatorami konferencji były: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Polska Akademia Nauk, Stowarzyszenie na Rzecz Dobrej Praktyki Badań Klinicznych w Polsce oraz Odwoławcza Komisja Bioetyczna.

  • PAN apeluje o rozszerzenie zakazu palenia

    22 lutego podczas posiedzenia Komisji Chorób Układu Oddechowego Komitetu Patofizjologii Klinicznej Polskiej Akademii Nauk dyskutowano problem znacznego nasilenia nałogu palenia tytoniu w Polsce. Zdaniem Komisji pilnie potrzebne jest wprowadzenie ochrony niepalących przed szkodliwym oddziaływaniem dymu tytoniowego z otoczenia, czyli paleniem biernym.

  • 42% stażystów nie zdało LDEP

    Dostępne już są wyniki Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego. Jak informuje Centrum Egzaminów Medycznych w Łodzi, do egzaminu przystąpiło w całym kraju 125 lekarzy stażystów, uzyskując średnio 114,2 punktu.

  • Tydzień Mózgu

    W dniach 10-16 marca odbywa się Światowy Tydzień Mózgu. Celem tej akcji - przeprowadzanej w Polsce po raz 10. - jest popularyzacja wiedzy z dziedziny funkcjonowania mózgu i wyników najnowszych badań dotyczących mózgu oraz podnoszenie społecznej świadomości znaczenia badań układu nerwowego. Koszty chorób układu nerwowego to 35% wydatków opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej.

  • Nagrody TIP za 2008 r. rozdane

    5 marca Komisja ds. Nagród Towarzystwa Internistów Polskich przyznała nagrody TIP za najlepszą pracę oryginalną opublikowaną w "Polskim Archiwum Medycyny Wewnętrznej" w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 stycznia 2008 r. oraz za szczególny wkład w organizację ciągłego doskonalenia zawodowego w chorobach wewnętrznych.

  • Rozpoczął się Żółty Tydzień

    Dzisiaj rozpoczyna się XVIII edycja Żółtego Tygodnia. Celem organizowanej już po raz 18 akcji jest popularyzacja szczepień ochronnych i uświadomienie zagrożeń zdrowotnych, związanych z wirusowym zapaleniem wątroby.

  • 16. Targi Stomatologiczne w Krakowie

    W dniach 6-8 marca odbyły się w Krakowie 16. Targi Stomatologiczne Krakdent'2008. Został na nich zaprezentowany m.in. po raz pierwszy w Polsce dentaloskop - nowe urządzenie służące obserwacji obszaru zabiegowego w sposób niebezpośredni i nieinwazyjny. Dentaloskop został po raz pierwszy wprowadzony do gabinetów dentystycznych jesienią ub. roku w Szwajcarii.

  • Zmiana szefa mazowieckiego NFZ

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia poinformowała, że 7 marca Andrzej Jacyna przestał pełnić obowiązki Dyrektora Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Jednocześnie prezes Funduszu Jacek Paszkiewicz zwrócił się do Rady Mazowieckiego OW NFZ z wnioskiem o opinię w sprawie odwołania Jacyny ze stanowiska.

  • "Biały szczyt" - większość za współpłaceniem i komercjalizacją

    Większość uczestników środowego posiedzenia komitetu sterującego "białym szczytem" uznała za konieczne prace nad wprowadzeniem dopłat do niektórych świadczeń medycznych, sprzedaży świadczeń medycznych przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przekształcaniem ZOZ-ów w spółki prawa handlowego.

  • Śląski Uniwersytet Medyczny chce więcej szpitali

    Śląski Uniwersytet Medyczny chce przejąć od samorządu województwa trzy szpitale: Szpital Specjalistyczny w Zabrzu, w którym mieszczą się 4 oddziały kliniczne, Szpital Wojewódzki nr 4 w Bytomiu, gdzie chciałby przenieść wszystkie swoje oddziały z innych szpitali w mieście, oraz szpital św. Barbary w Sosnowcu.

  • Samorząd diagnostów nie popiera ustaw PO

    Dodatkowe ubezpieczenia dobrowolne i suplementarne, wprowadzające dodatkowe finanse, nie zagwarantują społeczeństwu sprawnej opieki zdrowotnej - uważa prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Henryk Owczarek. - Tak jak "nie należy wlewać do dziurawych naczyń płynu", tak nie można wdrażać obecnych projektów ustaw i pomysłów, by dokonać sanacji struktur służby zdrowia - dodaje.

  • Dyrektor chce, by lekarze podzielili się podwyżkami

    Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu zaproponował protestującym pracownikom rozwiązanie, które w efekcie zmusiłoby lekarzy i pielęgniarki do rezygnacji z części przyznanych im podwyżek.

  • Nocne kolejki do specjalistów

    Pierwsi pacjenci, którzy chcą dostać się do lekarza w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, zjawiają się przed szpitalem jeszcze przed świtem.

  • Problemy z przygranicznymi porodami

    Narodowy Fundusz Zdrowia nie chce płacić za porody Polek szpitalowi w przygranicznym Schwedt, leżącym w północnych Niemczech. Nie chcą za nie płacić również niemieckie kasy chorych.

  • Szpitale się łączą

    W żagańskim starostwie powiatowym spotkały się strony zainteresowane połączeniem szpitala powiatowego w Żaganiu i miejskiego w Szprotawie (Lubuskie). Starostwo ma gotową koncepcję połączenia obu placówek. – Miało by się to odbyć na zasadzie porozumienia, które wymagać będzie opinii wojewody – wyjaśnia Iwona Hryniewiecka ze starostwa powiatowego w Żaganiu.

  • Bezpłatne szczepienia przeciw grypie

    Rozpoczynają się bezpłatne szczepienia przeciw grypie mieszkańców Małopolski, którzy ukończyli 60 lat. Dzięki staraniom wojewody Jerzego Millera oraz Stowarzyszenia "Lekarze Nadziei" 14 małopolskich powiatów otrzymało bezpłatne szczepionki.

98854 artykuły - strona 4475 z 4943
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.