mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Obietnica podwyżek powstrzymała strajk

    Pielęgniarki i położne ze szpitala MSWiA w Białymstoku otrzymały od dyrekcji pisemną obietnicę wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników od marca br., toteż zawiesiły akcję protestacyjną, choć podkreślają, że spór zbiorowy z dyrektorem trwa. Na razie nieznana jest kwota podwyżek.

  • Buntownicy ustąpili

    9 godzin - prawie do północy trwały wczoraj w sieradzkim starostwie negocjacje z 37 lekarzami, którzy 1 lutego odeszli z pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Sieradzu.

  • Polski Projekt 400 Miast w Lubuskiem

    W dniach 15-16 lutego w Zielonej Górze odbywają się szkolenia dla przedstawicieli ochrony zdrowia i społeczności lokalnych z miejscowości, które przystąpiły do Projektu 400 Miast.

  • Nowy sprzęt dla szpitala

    Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zakupił dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Zgierzu lampę do tomografu komputerowego, wartą 300 tys. zł.

  • Certyfikat ISO 9001:2001 dla przychodni

    Przychodnia Specjalistyczna "OLK-MED" w Toruniu, podlegająca marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001. Świadczy on o wysokim standardzie usług medycznych wykonywanych przez placówkę.

  • Dług szpitala w Dzierżoniowie maleje

    Zmalało zadłużenie Powiatowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dzierżoniowie (Dolnośląskie) w likwidacji. SP ZOZ wygenerował od stycznia 1999 do końca maja 2003 roku dług na kwotę ponad 50 mln zł. Choć podczas 4,5-letniej likwidacji powiat na spłatę wierzycieli przeznaczył ponad 25 mln zł, to – w związku z narastaniem odsetek – dług wynosi obecnie 34 mln zł.

  • Kolejny szpital z akredytacją CMJ

    Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie w ostatnich dniach ponownie otrzymał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital zdobył pełną akredytację i jest to już trzeci taki certyfikat dla tej placówki. Obecny certyfikat jest ważny do 8 stycznia 2011 r.

  • Akcja na rzecz profilaktyki inwazyjnych zakażeń grzybiczych

    Liczba śmiertelnie groźnych dla pacjentów po przeszczepach, inwazyjnych zakażeń grzybiczych ciągle rośnie. Fundacja Urszuli Jaworskiej organizuje akcję edukacyjną mająca zwrócić uwagę na ten problem.

  • Powstanie Federacja Kół i Stowarzyszeń opiekunów małych diabetyków

    Zespół lekarzy diabetologów współpracujących z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i zajmujących się dziećmi chorymi na cukrzycę postanowił wystąpić z inicjatywą powołania Federacji Kół i Stowarzyszeń zrzeszających rodziców oraz opiekunów dzieci i młodzieży dotkniętych tą chorobą.

  • RPO: Upowszechniać wiedzę o systemie

    14 lutego z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia dr. Janusza Kochanowskiego oraz członków Zespołu Eksperckiego ds. Reformy Ochrony Zdrowia przy RPO z kierownictwem resortu, w tym minister Ewą Kopacz, poświęcone sytuacji w ochronie zdrowia.

  • Szpital przyjazny kombatantom

    Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Wielkopolsce uruchomiony zostanie program "Szpital przyjazny kombatantom". W tej sprawie z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem rozmawiał minister Janusz Krupski - kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  • O systemie opieki zdrowotnej w Małopolsce

    Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak wziął udział w konferencji "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa", zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Spotkanie poświęcone było głównym problemom lecznictwa stacjonarnego w regionie.

  • KIG: Zwiększone nakłady nie rozwiążą problemu

    Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia przygotowany przez posłów Lewicy i Demokratów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.

  • Urząd zamknięty to nie urząd transparentny

    Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma" Zdzisław J. Sabiłło jest zaskoczony wypowiedzią minister zdrowia Ewy Kopacz, że z satysfakcją odbiera ona korespondencję, w której firmy farmaceutyczne uskarżają się na brak dostępu ich przedstawicieli do ministerstwa.

  • Bezpłatne szczepionki dla Małopolan

    Ponad 5 tysięcy bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie (z ważnością do 30 czerwca br.) zostanie przekazanych mieszkańcom Małopolski z inicjatywy wojewody Jerzego Millera oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, prof. Zbigniewa Chłapa.

  • Iluzoryczne negocjacje w NFZ

    Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował harmonogram negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z nim,negocjacje te powinny rozpocząć się 19 lutego o godz. 11.00 w siedzibie Centrali Funduszu w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 186. Szef NFZ przewidział zakończenie negocjacji na 29 lutego.

  • Nowa koncepcja naprawy chorego systemu

    Biorąc pod uwagę skalę wydatków zdrowotnych w budżetach Polaków, dobrze zaprojektowany system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych daje szansę lepszego wykorzystania już wydawanych środków. Przyniesie on także korzyści w postaci zwiększenia dostępu do opieki zdrowotnej i poprawy jej jakości - to teza raportu "Budowanie systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce", przygotowanego przez Fundację Naukową Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

  • KPP krytykuje projekt ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych

    Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca uwagę, iż projekt ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych nie tylko nie spełnia oczekiwań, ale też zawiera błędy merytoryczne. Zdaniem KPP, rozwiązania przyjęte w toku prac tzw. białego szczytu określają jedynie funkcję płatnika prywatnego, bez ustalenia innych rozwiązań - choćby koszyka świadczeń.

  • Wnioski z prac zespołu ds. wynagrodzeń

    13 lutego odbyło się drugie posiedzenie powołanego w ramach "białego szczytu" zespołu ds. wynagrodzeń i innych spraw pracowniczych, w którym uczestniczył minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Zespół przyjął wnioski oparte o wcześniej przesłane postulaty.

  • Akcja edukacyjna dla młodzieży o HCV

    Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" rozpoczyna pilotażową akcję edukacyjną dla młodzieży szkół średnich o HCV, w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "HCV można pokonać".

98833 artykuły - strona 4485 z 4942
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Komu (nie) ufa premier?
    Niewykluczone, że właśnie zapadła decyzja, która wisiała w powietrzu od dobrych kilku miesięcy, o której głośno – choć kuluarowo – mówiło się wczesną wiosną: Ministerstwo Zdrowia czeka kolejny zwrot akcji i od „odpartyjnienia” przejdziemy do „upartyjnienia”, a Donald Tusk odda resort Lewicy.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.