Pielęgniarki i położne ze szpitala MSWiA w Białymstoku otrzymały od dyrekcji pisemną obietnicę wzrostu wynagrodzeń wszystkich pracowników od marca br., toteż zawiesiły akcję protestacyjną, choć podkreślają, że spór zbiorowy z dyrektorem trwa. Na razie nieznana jest kwota podwyżek.
9 godzin - prawie do północy trwały wczoraj w sieradzkim starostwie negocjacje z 37 lekarzami, którzy 1 lutego odeszli z pracy w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej im. Prymasa Kardynała Wyszyńskiego w Sieradzu.
W dniach 15-16 lutego w Zielonej Górze odbywają się szkolenia dla przedstawicieli ochrony zdrowia i społeczności lokalnych z miejscowości, które przystąpiły do Projektu 400 Miast.
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zakupił dla Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Marii Skłodowskiej–Curie w Zgierzu lampę do tomografu komputerowego, wartą 300 tys. zł.
Przychodnia Specjalistyczna "OLK-MED" w Toruniu, podlegająca marszałkowi województwa kujawsko-pomorskiego, otrzymała certyfikat Systemu Zarządzania Jakością ISO 9001:2001. Świadczy on o wysokim standardzie usług medycznych wykonywanych przez placówkę.
Zmalało zadłużenie Powiatowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dzierżoniowie (Dolnośląskie) w likwidacji. SP ZOZ wygenerował od stycznia 1999 do końca maja 2003 roku dług na kwotę ponad 50 mln zł. Choć podczas 4,5-letniej likwidacji powiat na spłatę wierzycieli przeznaczył ponad 25 mln zł, to – w związku z narastaniem odsetek – dług wynosi obecnie 34 mln zł.
Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie w ostatnich dniach ponownie otrzymał certyfikat akredytacyjny Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Szpital zdobył pełną akredytację i jest to już trzeci taki certyfikat dla tej placówki. Obecny certyfikat jest ważny do 8 stycznia 2011 r.
Liczba śmiertelnie groźnych dla pacjentów po przeszczepach, inwazyjnych zakażeń grzybiczych ciągle rośnie. Fundacja Urszuli Jaworskiej organizuje akcję edukacyjną mająca zwrócić uwagę na ten problem.
Zespół lekarzy diabetologów współpracujących z Polskim Stowarzyszeniem Diabetyków i zajmujących się dziećmi chorymi na cukrzycę postanowił wystąpić z inicjatywą powołania Federacji Kół i Stowarzyszeń zrzeszających rodziców oraz opiekunów dzieci i młodzieży dotkniętych tą chorobą.
14 lutego z inicjatywy Rzecznika Praw Obywatelskich odbyło się spotkanie w Ministerstwie Zdrowia dr. Janusza Kochanowskiego oraz członków Zespołu Eksperckiego ds. Reformy Ochrony Zdrowia przy RPO z kierownictwem resortu, w tym minister Ewą Kopacz, poświęcone sytuacji w ochronie zdrowia.
Prawdopodobnie jeszcze w tym roku w Wielkopolsce uruchomiony zostanie program "Szpital przyjazny kombatantom". W tej sprawie z wojewodą wielkopolskim Piotrem Florkiem rozmawiał minister Janusz Krupski - kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak wziął udział w konferencji "System opieki zdrowotnej. Ogólnopolskie problemy – regionalna perspektywa", zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości. Spotkanie poświęcone było głównym problemom lecznictwa stacjonarnego w regionie.
Krajowa Izba Gospodarcza negatywnie ocenia przygotowany przez posłów Lewicy i Demokratów projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw.
Prezes Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych "Infarma" Zdzisław J. Sabiłło jest zaskoczony wypowiedzią minister zdrowia Ewy Kopacz, że z satysfakcją odbiera ona korespondencję, w której firmy farmaceutyczne uskarżają się na brak dostępu ich przedstawicieli do ministerstwa.
Ponad 5 tysięcy bezpłatnych szczepionek przeciwko grypie (z ważnością do 30 czerwca br.) zostanie przekazanych mieszkańcom Małopolski z inicjatywy wojewody Jerzego Millera oraz przewodniczącego Stowarzyszenia Lekarzy Nadziei, prof. Zbigniewa Chłapa.
Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował harmonogram negocjacji dotyczących projektu ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zgodnie z nim,negocjacje te powinny rozpocząć się 19 lutego o godz. 11.00 w siedzibie Centrali Funduszu w Warszawie, przy ul. Grójeckiej 186. Szef NFZ przewidział zakończenie negocjacji na 29 lutego.
Biorąc pod uwagę skalę wydatków zdrowotnych w budżetach Polaków, dobrze zaprojektowany system prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych daje szansę lepszego wykorzystania już wydawanych środków. Przyniesie on także korzyści w postaci zwiększenia dostępu do opieki zdrowotnej i poprawy jej jakości - to teza raportu "Budowanie systemu prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce", przygotowanego przez Fundację Naukową Instytut Badań Strukturalnych na zlecenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Konfederacja Pracodawców Polskich zwraca uwagę, iż projekt ustawy o dobrowolnych dodatkowych ubezpieczeniach zdrowotnych nie tylko nie spełnia oczekiwań, ale też zawiera błędy merytoryczne. Zdaniem KPP, rozwiązania przyjęte w toku prac tzw. białego szczytu określają jedynie funkcję płatnika prywatnego, bez ustalenia innych rozwiązań - choćby koszyka świadczeń.
13 lutego odbyło się drugie posiedzenie powołanego w ramach "białego szczytu" zespołu ds. wynagrodzeń i innych spraw pracowniczych, w którym uczestniczył minister w Kancelarii Premiera Michał Boni. Zespół przyjął wnioski oparte o wcześniej przesłane postulaty.
Stowarzyszenie Pomocy Chorym z HCV "Prometeusze" rozpoczyna pilotażową akcję edukacyjną dla młodzieży szkół średnich o HCV, w ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej "HCV można pokonać".