Akcja zachęcająca posłów do wypełniania deklaracji o tym, że w razie nagłej śmierci godzą się zostać dawcami narządów, rusza w parlamencie - donosi "Wprost".
7 lutego Senat przyjął bez poprawek trzy ustawy z 23 stycznia: o nadaniu Akademii Medycznej w Warszawie nazwy "Warszawski Uniwersytet Medyczny", o nadaniu Akademii Medycznej im. prof. Feliksa Skubiszewskiego w Lublinie nazwy "Uniwersytet Medyczny w Lublinie" oraz o nadaniu Akademii Medycznej w Białymstoku nazwy "Uniwersytet Medyczny w Białymstoku".
8 lutego br. w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim z inicjatywy wojewody Romana Zaborowskiego odbyło się spotkanie poświęcone trudnej sytuacji Akademickiego Centrum Klinicznego – Szpitala Akademii Medycznej w Gdańsku. Rozmowy trwały ponad trzy godziny.
Szacuje się, że w Polsce liczba osób chorych psychicznie wynosi około 1,5 mln, z czego około 900 tys. to młodzież do 18. roku życia. Aby pomóc im wrócić do normalnego życia, w Zagórzu k. Warszawy utworzono 2 lata temu Modelowy Ośrodek Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej (MORS).
Pielęgniarki z Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli (Podkarpackie) w godz. 9.00-14.35 odeszły od łóżek pacjentów wskutek fiaska dzisiejszych rozmów z dyrekcją placówki w sprawie podwyżek płac. Akcja nie objęła oddziału dializ, ratunkowego i anestezjologii.
Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Ministerstwie Zdrowia poinformował, że minister zdrowia ustaliła od 1 stycznia br. miesięczne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy, lekarzy dentystów odbywających specjalizację w trybie rezydentury w wysokości 2 473 zł brutto.
Pielęgniarki i położne ze Szpitala Rejonowego w Opocznie (Łódzkie) zapowiedziały, że będą kontynuować protest, ponieważ nie doszło do porozumienia z dyrektorem placówki. Siostry 6 lutego na 2 godziny odeszły od łóżek pacjentów, domagając się podwyżek w wysokości 500 zł do podstawy wynagrodzenia.
Wystąpienie minister Kopacz dotyczyło sytuacji w służbie zdrowia w kraju, więc nie spodziewałam się usłyszeć informacji o długofalowym planie naprawy służby zdrowia - tak sejmową debatę o sytuacji w ochronie zdrowia skomentowała szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Dorota Gardias.
W Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Lublinie trwa kolejna tura rozmów związków lekarskich z dyrekcją szpitala w sprawie podwyżki płac.
W Szpitalu Specjalistycznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie trwa protest płacowy psychologów, terapeutów, kierowców, kucharzy i salowych. Podwyżek domagają się także pielęgniarki. Dyrektor Anna Przewłocka złożyła 6 lutego ustną rezygnację ze swojej funkcji.
7-łóżkowy oddział opieki paliatywnej Specjalistycznego Szpitala Chorób Płuc i Gruźlicy w Bystrej Śląskiej ma zostać zlikwidowany ze względu na wysokie koszty utrzymania. To ponad połowa miejsc na oddziałach paliatywnych w regionie. W kolejce na miejsce na oddziale paliatywnym w Wilkowicach czeka obecnie 10 ciężko chorych osób.
Jak poinformował podczas spotkania zespołu konsultacyjnego "białego szczytu" ds. finansowania ochrony zdrowia i ubezpieczeń wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk, resort przedstawi koszyk świadczeń gwarantowanych i niegwarantowanych na początku lipca.
W Wielkopolskim Centrum Onkologii stanie pozytonowy tomograf emisyjny (PET) - najnowocześniejsze urządzenie do wykrywania nowotworów, pozwalające precyzyjnie zlokalizować ognisko choroby i zaplanować radioterapię.poinformowało Ministerstwo Zdrowia.
Sejm przyjął bez poprawek rządowy projekt nowelizacji ustawy z 1 lipca 2005 r. o ustanowieniu programu wieloletniego "Narodowy program zwalczania chorób nowotworowych", przewidując przeznaczenie niewykorzystanych na profilaktykę środków m.in. na szkolenia lekarzy. Za nowelizacją było 433 posłów, nikt nie był przeciwny, nikt też nie wstrzymał się od głosu.
Tylko w 18 na 100 szpitali w województwie śląskim na mocy porozumień lekarzy z dyrekcjami placówek uregulowano kwestię czasu pracy lekarzy, z tym że są to porozumienia tylko na kilka miesięcy - poinformował przewodniczący śląskiego regionu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Maciej Niwiński.
Nowym dyrektorem Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia został lekarz i dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie Marcin Pakulski. Pełnić tę funkcję będzie do czasu zakończenia konkursu rozpisanego przez NFZ na to stanowisko.
Do 14 stycznia 2008 r. na terenie całego kraju wypowiedzenia umów o pracę złożyło 422 lekarzy (na ok. 34 tys. pełnozatrudnionych), natomiast umów cywilnoprawnych wszelkiego rodzaju – 514 lekarzy (na ok. 14 tys. lekarzy kontraktowych), co daje łączną liczbę 936 lekarzy, czyli ok. 1,95% ogółu lekarzy - informuje Ministerstow Zdrowia.
W wyniku kontroli inspektor pracy Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu przeprowadzonej w jednym ze szpitali stwierdzono nieprawidłowości dotyczące sposobu obliczania należności wynikających ze stosunku pracy.
Już wielokrotnie mówiłem o alternatywnym ubezpieczeniu, o współpłaceniu, o współodpowiedzialności pacjenta za swoje zdrowie. Konieczne radykalne zmiany, które być może są niepopularne, ale to musi być systemowo ujęte i wreszcie ten nabrzmiały wrzód powinien być przecięty - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.
Mam wrażenie, że rząd premiera Tuska cały czas myśli, jak wynaleźć proch w służbie zdrowia. Tymczasem 10 lat temu przesądziliśmy o tym, jaki będzie w Polsce system opieki zdrowotnej. Jedyna dyskusja była w kampanii wyborczej w 2005 r., czy przypadkiem nie wrócić do systemu rozwiązań budżetowych. Obydwa są równoprawne i nie ma o czym dyskutować - powiedział w trakcie debaty sejmowej poseł PiS Bolesław Piecha.