mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nagroda dla prof. Andrzeja Górskiego

    Prof. dr hab. n. med. Andrzej Górski z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej Akademii Medycznej w Warszawie, otrzymał nagrodę "Traveller" w kategorii Naukowe Odkrycie roku 2007 za nowatorską terapię bakteriofagami.

  • Nagrodzeni chirurdzy i biotechnolodzy

    Justyna Bigda i Maciej Śmietański, lekarze Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Akademii Medycznej w Gdańsku, wraz z zespołem Instytutu Biochemii Technicznej Politechniki Łódzkiej kierowanym przez profesora Stanisława Bieleckiego otrzymali Złoty Medal z wyróżnieniem (Golden Medal with Mention) podczas 57. Światowych Targów Innowacji, Badań i Nowych Technologii w Brukseli za zastosowanie w chirurgii biomateriału uzyskanego z bakteryjnej celulozy.

  • Jeszcze jeden wiceminister zdrowia

    Premier Donald Tusk powołał z dniem 11 grudnia wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej i przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Andrzeja Witolda Włodarczyka na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

  • Dodatkowa profilaktyka w grudniu

    Jeszcze w tym roku mieszkańcy Krakowa będą mogli skorzystać z dodatkowych, bezpłatnych badań profilaktycznych. Ze względu na opóźnienie wprowadzania części programów profilaktycznych, w budżecie miasta pozostały niewykorzystane na ten cel środki.

  • Nowe Rady Społeczne w 36 SPZOZ

    W tym roku wygasa 4-letnia kadencja większości Rad Społecznych Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, dla których Województwo Śląskie jest organem założycielskim. Dlatego Zarząd Województwa podjął uchwałę powołującą jej nowych przewodniczących i członków. Osoby, które weszły w ich skład, zostały wyłonione na zasadach wskazanych ustawą o zakładach opieki zdrowotnej.

  • Naprawianie 112

    Do sejmowej Komisji Zdrowia wpłynęły dwa projekty (rządowy i poselski) nowelizacji ustawy z 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne (DzU. nr 171, poz. 1800, z późn. zm.) oraz ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (DzU. nr 191, poz. 1410 oraz z 2007 r. nr 89, poz. 590). Projekty rozpatrywane będą w trybie pilnym.

  • Korekta listy miejsc specjalizacyjnych

    Departament Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosił komunikat dotyczący liczby miejsc dla lekarzy i lekarzy dentystów, którzy rozpoczną specjalizację na podstawie postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego w terminie 1 grudnia 2007 r. – 31 stycznia 2008 r.

  • Lekarze chcą się dzielić

    Wielkopolscy lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji "Porozumienie Zielonogórskie" w tym roku dołożyli swoją cegiełkę do ogólnopolskiej akcji charytatywnej na rzecz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

  • GUS o zarobkach

    Główny Urząd Statystyczny opublikował dokument pt. "Struktura wynagrodzeń według zawodów w październiku 2006 r.", obrazujący strukturę i poziom przeciętnych miesięcznych i godzinowych wynagrodzeń brutto oraz strukturę wynagrodzeń wg cech demograficznych i zawodowych.

  • "Klasyczny przykład arogancji monopolisty"

    Okręgowa Rada Lekarska w Warszawie w opublikowanym na swojej stronie internetowej stanowisku wyraziła "głęboką dezaprobatę" wobec wypowiedzi prezesa Narodowego Fudnuszu Zdrowia dr. Jacka Paszkiewicza, w związku z nowymi uregulowaniami dotyczącymi czasu pracy lekarzy.

  • Bukiel: Pacjent powinien wyceniać lekarza

    To jest problem państwa postkomunistycznego. Zarówno nauczyciele, lekarze, jak i parę innych grup zawodowych nie zostało objętych mechanizmami rynkowymi. Dlatego też w tych dziedzinach wzrost wynagrodzeń czy pewna regulacja musi się dokonywać na zasadach gwałtownych - twierdzi przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel.

  • MZ przyznało 50 stypendiów

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało o stypendiach za osiągnięcia w nauce i za wybitne osiągnięcia sportowe, które przyznano na rok akademicki 2007/2008. Łącznie uzyskało je 50 studentów: 45 za osiągnięcia w nauce i 5 za wybitne osiągnięcia sportowe.

  • Podział kompetencji w MZ

    Minister zdrowia Ewa Kopacz wydała zarządzenie określające kompetencje poszczególnych wiceministrów. Krzysztof Grzegorek będzie odpowiadał za organizację opieki zdrowotnej, Marek Twardowski za politykę lekową, a finansami nadal zajmować się będzie Wacława Wojtala.

  • Nie ma chętnych na zdrowie

    Nie pomogły ani imienne zaproszenia, ani apele księży. W tym roku w ramach Narodowego Programu Profilaktyki Nowotworowej na Dolnym Śląsku wykonano 70% bezpłatnych mammografii i tylko 50% badań cytologicznych.

  • Bunt szpitali i samorządów

    Dyrektorzy 5 szpitali w regionie częstochowskim (miejskiego i 2 wojewódzkich w Częstochowie oraz powiatowych w Myszkowie i Blachowni) zawarli porozumienie i odmawiają podpisania kontraktów na leczenie w 2008 roku. Ich zdaniem zaproponowane stawki są skandalicznie niskie, a Narodowy Fundusz Zdrowia nie negocjuje kontraktów i działa w oderwaniu od rzeczywistości.

  • Zbyt kosztowne normy

    27 kujawsko-pomorskich szpitali posiada bloki operacyjne, ale tylko trzy z nich - w Bydgoskim Centrum Onkologii, bydgoskim Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. dr. E. Warmińskiego i lecznicy powiatowej w Chełmnie - spełniają unijne wymogi. Standard bloków operacyjnych w polskich szpitalach miał dorównać wymaganiom unijnym ponad rok temu. Rząd przedłużył okres dostosowawczy do 2012, jednak niewiele placówek ma pieniądze na modernizację istniejących obiektów.

  • OIOM wznowił działalność po 2 miesiącach przerwy

    1 grudnia, po 2 miesiącach przerwy Oddział Intensywnej Opieki Medycznej w Szpitalu Pediatrycznym w Bielsku-Białej (Śląskie) - jedyny taki na Podbeskidziu - wznowił działalność. Małych pacjentów potrzebujących pomocy nie trzeba już wozić do Zabrza, Katowic-Ligoty czy Jastrzębia Zdroju.

  • Psychiatria pozytywna

    W powiecie wielickim będzie realizowany pierwszy w Polsce pilotażowy program leczenia środowiskowego i psychiatrycznego. - Z inicjatywą uruchomienia programu w powiecie wielickim zwrócił się pełnomocnik Marszałka Województwa Małopolskiego dr Andrzej Cechnicki. Ponieważ dostrzegamy w jego wprowadzeniu same korzyści, decyzja musiała być pozytywna – wyjaśnia starosta wielicki Jacek Juszkiewicz.

  • O problemach lubuskiej ochrony zdrowia

    O problemach lubuskiej ochrony zdrowia z uwzględnieniem efektów restrukturyzacji rozmawiała wojewoda Helena Hatka podczas posiedzenia Kolegium Doradczego Wojewody Lubuskiego.

  • Kopacz: Nie trzeba zabierać bezrobotnym

    Ewa Kopacz zapowiada, że podczas wtorkowego posiedzenia rządu będzie przeciwnikiem rekomendowania projektu ustawy o przesunięciu 3,87 mld zł z Funduszu Pracy do Narodowego Funduszu Zdrowia. Dochodzę do wniosku, że dzisiaj 10% pieniędzy w NFZ, a więc więcej iż ta ustawa by dawała, jest marnowanych i przecieka przez palce, toteż jeśli uszczelnimy system, nie trzeba zabierać biednym bezrobotnym.

98813 artykułów - strona 4510 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.