Prezes Agencji Badań Medycznych prof. dr hab. n. med. Wojciech Fendler podpisał listę rankingową z wynikami konkursu dla jednostek naukowych na realizację badań o charakterze aplikacyjnym w obszarze biomedycznym (2024/ABM/03/KPO) w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Nowa izba przyjęć, przebudowane drogi dojazdowe i podjazdy – Szpital Dziecięcy w Dziekanowie Leśnym zakończył właśnie prace modernizacyjne.
Dziś w nocy (23.01.2025 r. o godzinie 1.00) system Rejestru Pracowników Medycznych rozesłał zaktualizowane dane do placówek medycznych podłączonych do RPM.
Dr hab. Kinga Kamieniarz-Gdula z UAM w Poznaniu otrzymała Proof of Concept Grant przyznawany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (ERC). Za kwotę 150 tys. euro zrealizuje badanie z obszaru biologii molekularnej.
Zarząd Związku Województw RP apeluje o wprowadzenie regulacji prawnych, które umożliwią studentom wydziałów lekarskich wsparcie lekarzy w ich codziennych obowiązkach administracyjnych.
Pierwsze w Polsce robotowe wszczepienie implantu zwieracza cewki moczowej u kobiety odbyło się 21 stycznia w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej.
Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu jest liderem wśród uczelni polskich w kategorii Medical and Health w rankingu THE WUR by Subject 2025. Awansował też z miejsc 401-500 na 301-400 w świecie – podała uczelnia w komunikacie.
W dniu 17 stycznia 2025 roku w Krakowskim Szpitalu Specjalistyczny im. św. Jana Pawła II implantowano pompę do krótkotrwałego mechanicznego wspomagania lewej komory u pacjenta z ciężką niewydolnością serca.
OCS Heart to innowacyjny system perfuzji i monitorowania, który pozwala utrzymywać pobrane serce poza organizmem, w stanie metabolicznie aktywnym, nawet do 12 godzin. Umożliwia transport pobranego narządu na dużą odległość, a specjalistom daje czas na ocenę jakości serca i podjęcie decyzji o jego wszczepieniu lub rezygnacji.
Od 8 stycznia 2021 r. skierowania są wystawiane w postaci elektronicznej. Przez ostatnie 4 lata lekarze wystawili prawie 237 milionów e-skierowań.
Nowoczesna Dermatologiczna Izba Przyjęć w szpitalu im. Biegańskiego w Łodzi już przyjmuje pacjentów. Jej remont kosztował blisko 850 tys. zł, z czego zdecydowana większość pochodzi z budżetu Województwa Łódzkiego. W szpitalu powstała także zewnętrzna winda, kolejna została wyremontowana. Obie pozwalają osobom niepełnosprawnym dostać się do gabinetów lekarzy na piętrze. Ich koszt to 1,5 mln zł.
Sejmowa Komisja do spraw Petycji rozpatrzyła petycję w sprawie stosowania przymusu bezpośredniego wobec dzieci oraz petycję w sprawie wprowadzenia zakazu sprzedaży produktów dla dzieci imitujących wyroby tytoniowe.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zmienia polską medycynę i społeczeństwo od 1993 r. Dotychczas zebrała 2,3 mld zł i kupiła prawie 75 tys. urządzeń medycznych.
Dzięki inwestycji wartej ponad 20,5 mln zł Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu będzie sam produkował ciepło i prąd. W drugiej połowie lutego br. wykonawca inwestycji ma przekazać system do eksploatacji.
Onkofundacja Alivia opublikowała wyniki rankingu placówek onkologicznych w Polsce oraz w poszczególnych województwach. Zestawienie powstało na podstawie 35 tys. ocen chorych i ich bliskich oraz niemal 19 tys. komentarzy. Na portalu Alivia Onkomapa pacjenci onkologiczni ocenili łącznie 115 placówek.
W związku z nieprzedstawieniem sprawozdań z działalności oraz z faktem nieprzeprowadzenia zebrań sprawozdawczo-wyborczych lub przeprowadzeniem wyborów niezgodnie ze statutem Towarzystwa i regulaminem organizacyjnym sekcji PTAiIT, Zarząd Główny podjął uchwałę o rozwiązaniu trzynastu sekcji.
Lepszy dostęp do terapii i skrócenie kolejek do niektórych świadczeń sprawiły, że NFZ wydaje coraz mniej na leczenie Polaków za granicą – podaje czwartkowy „Dziennik Gazeta Prawna”.
Jesteśmy jako lekarze oburzeni tym, że przez lata nie dokonano żadnych radykalnych kroków, by ograniczyć lub nawet uniemożliwić szerzenie paramedycznych herezji – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.
Za muzykoterapią kryje się wykształcony muzykoterapeuta i zweryfikowane naukowo procedury, które są bezpieczne. To pojęcie bywa jednak nadużywane.
Zgodnie z propozycją Ministerstwa Zdrowia, osoba, która udziela pierwszej pomocy, będzie mogła podać wydawany na receptę lek, na przykład adrenalinę, osobie we wstrząsie anafilaktycznym.