mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Rząd ulegnie w sprawie czasu pracy lekarzy

    Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała, że po konsultacjach ze środowiskiem medycznym, rozważa rezygnację z inicjatywy legislacyjnej mającej na celu opóźnienie wejścia w życie nowelizacji ustawy o zakładach opieki zdrowotnej wprowadzającej zapisy dotyczące czasu pracy lekarzy zgodne z Dyrektywą 2003/88/WE.

  • "Najpierw sprawdzić, ile pieniędzy jest w systemie"

    Oczekujemy podjęcia rzetelnego dialogu. Dotychczasowe zapowiedzi ze strony rządu wskazują raczej na to, że przy obecnych kłopotach w służbie zdrowia padają pewne obietnice pod adresem poszczególnych środowisk, a przecież na służbę zdrowia trzeba patrzeć jako na całość - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Sekretariatu Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność", przed dzisiejszymi rozmowami w Ministerstwie Zdrowia.

  • NIK skontroluje Ministerstwo Zdrowia

    Najwyższa Izba Kontroli zwróciła się do minister zdrowia Ewy Kopacz o doprecyzowanie jej wniosku o kontrolę działań resortu podczas zarządzania nim przez ministra Zbigniewa Religę.

  • Zmiany w lubuskim NFZ

    W czwartek, 29 listopada dyrektor Lubuskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Helena Hatka została mianowana przez premiera Donalda Tuska na stanowisko wojewody lubuskiego.

  • W Komisji Zdrowia o budżecie MZ

    250 mln złotych więcej dla resortu zdrowia chce sejmowa komisja zdrowia. Dodatkowa środki miałyby być przeznaczona m.in. na podwyżki dla lekarzy-rezydentów i zakup szczepionek.

  • Listy refundacyjne - bez poprawek i od jutra

    Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś po godzinie 15.00, że 1 grudnia wchodzą w życie, podpisane przez prof. Zbigniewa Religę cztery rozporządzenia refundacyjne. Zostały one opublikowane 28 listopada w Dzienniku Ustaw nr 222, poz. od 1651 do 1654.

  • Sympozjum poświęcone zdrowiu dzieci

    Zdrowie dzieci było tematyką V sympozjum naukowego "Dziecko łódzkie. Działania profilaktyczne w wieku rozwojowym i ich znaczenie dla stanu zdrowia w dalszych okresach życia".

  • Religa: Wystarczy przyjąć jedną ustawę

    Dla byłego ministra zdrowia Zbigniewa Religi niezrozumiała jest zapowiedź odłożenia o pół roku wejścia w życie przepisów o czasie pracy lekarzy. - Odłożenie po prostu nic nie zmienia, natomiast naraża Polskę na kłopoty, na możliwość kar, ponieważ ta dyrektywa unijna powinna wejść już dawno - tłumaczy poseł Prawa i Sprawiedliwości.

  • ZPP: Spółki są zdrowe

    Z doświadczeń powiatów wynika, że przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego nie musi odbywać się kosztem pogorszenia jakości usług, kosztem pacjenta, czy pracowników służby zdrowia - podkreśla Rudolf Borusiewicz, sekretarz generalny Związku Powiatów Polskich. Jego zdaniem, przekształcenie przyczynia się do poprawy sytuacji finansowej szpitali.

  • List rezydentów do MZ

    Podczas rozmów rozmów przedstawicieli OZZL z szefową resortu zdrowia Ewą Kopacz, które odbyły się 28 listopada w siedzibie Ministerstwa Zdrowia, reprezentantka lekarzy odbywających szkolenie specjalizacyjne w ramach tzw. etatów rezydenckich finansowanych ze środków MZ wręczyła list, zawierający pytania do minister zdrowia.

  • O prawach dzieci śmiertelnie chorych

    W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich odbyła się konferencja prasowa "Problemy związane z opieką paliatywno–hospicyjną nad dziećmi", podczas której została podpisana Karta Praw Dziecka Śmiertelnie Chorego w Domu. Organizatorami konferencji byli Rzecznik Janusz Kochanowski oraz redaktor naczelny miesięcznika "Więź" Zbigniew Nosowski.

  • Kandydat na szefa NFZ

    Rada Narodowego Funduszu Zdrowia na wczorajszym posiedzeniu jednomyślnie pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Paszkiewicza na stanowisko prezesa NFZ. O wyrażenie opinii w sprawie kandydatury pana Jacka Paszkiewicza zwrócił się do Rady Funduszu premier Donald Tusk na podstawie wniosku minister zdrowia Ewy Kopacz.

  • Złożyli wypowiedzenia

    47 z 200 lekarzy Koszalińskiego Szpitala Wojewódzkiego złożyło wypowiedzenia umów cywilno-prawnych, kolejni deklarują gotowość pójścia śladem kolegów. Głównym postulatem medyków jest podniesienie wysokości kontraktów. Wypowiedzenia będą skuteczne za 3 miesiące.

  • Wmurowali kamień węgielny

    Rektor Akademii Medycznej w Gdańsku prof. Roman Kaliszan podpisał akt erekcyjny oraz wmurował kamień węgielny pod budowę Centrum Naukowo-Badawczego Medycyny Laboratoryjnej AMG. AMG była pierwszą uczelnią medyczną w Polsce, która wprowadziła diagnostykę laboratoryjną i biochemię kliniczną do programu nauczania studentów Wydziału Lekarskiego.

  • "Sprawy już dłużej przeciągać nie można"

    Spodziewaliśmy się, że pani minister Kopacz, obejmując urząd, zaproponuje nam już gotowe rozwiązania, bo przecież była przewodniczącą Sejmowej Komisji Zdrowia, wiedziała o poczynaniach poprzedniego ministerstwa i o niedociągnięciach całego systemu ochrony zdrowia. Tymczasem po 10 dniach pracy pani minister nie zna dobrze topografii swojego urzędu - mówi dr Sławomir Zimny, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Łodzi.

  • "Pani minister zachowuje się jak dziecko"

    Pani minister zdrowia zachowuje się jak dziecko obudzone ze snu - mówi przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej Paweł Sobieski. - Dyrektywa unijna obowiązuje przecież już od dawna i jest ponad polskim prawem. Tymczasem rządzący dopiero teraz zorientowali się, że jest jakiś problem. To, co się dzieje, jest łamaniem praw człowieka.

  • MZ: Odroczyć przepisy o czasie pracy o 6 miesięcy

    Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby przedłużyć o pół roku vacatio legis dla nowelizacji ustawy o ZOZ-ach wprowadzającej normy czasu pracy lekarzy zgodne z dyrektywą unijną. Dzięki temu resort zyskałby czas na doprecyzowanie zapisów ustawy oraz znalezienie pieniędzy na wypłatę wynagrodzeń za nadgodziny.

  • Gorące dni w szpitalu

    Od kilku dni trwa spór między dyrekcją szpitala powiatowego w Myślenicach (Małopolska), a trzema związkami zawodowymi (Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Komisja Międzyzakładowa NSZZ "Solidarność", Międzyzakładowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Ochrony Zdrowia) zrzeszającymi ponad połowę pracowników, dotyczący żądań płacowych.

  • Izba ramię w ramię ze związkiem

    Śląska Izba Lekarska zaapelowała do dyrektorów szpitali, by nie podpisywali z Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktów bądź aneksów do kontraktów, które nie uwzględniają podwyżek dla lekarzy. Ponadto samorząd lekarski podpisał porozumienie z Zarządem Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, w którym deklarują współpracę w zabiegach o wyższe płace. Rozmowy z pracodawcami będą prowadzone przez wybranych wspólnie negocjatorów.

  • Koniec protestu

    26 listopada zakończył się trwający od maja protest lekarzy szpitala powiatowego w Kozienicach (Mazowieckie). - Cieszy nas ta sytuacja, bo wreszcie mamy formalne zakończenie sporu. Na dodatek lekarze wykazali się ogromnym zrozumieniem sprawy - powiedział Sławomir Idzikowski, dyrektor lecznicy.

98813 artykułów - strona 4515 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.