mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Nowy wiceminister zdrowia

    Centrum Informacyjne Rządu powiadamiło, że prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał - z dniem 21 listopada - Krzysztofa Grzegorka na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia.

  • "Szpital Pluszowego Misia" w Poznaniu

    Zapoznanie dzieci z procedurami badania lekarskiego to jeden z celów akcji "Szpital Pluszowego Misia", przeprowadzanej w przedszkolach na terenie Poznania i okolic. Studenci Uniwerytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego prezentują szpital dla maskotek, obrazując maluchom, na czym polega tak bardzo stresująca dla nich wizyta u lekarza. W atmosferze zabawy przełamywany jest lęk przed "białym fartuchem".

  • Pół mld franków dla śląskich noworodków

    Co dziesiąte nowonarodzone dziecko w województwie śląskim jest wcześniakiem. Zdarza się, że po urodzeniu jest wożone do odległych ośrodków w kraju, bo w regionie na oddziałach intensywnej terapii brakuje dla nich miejsc.

  • Rusza kampania "NIE nowotworom u dzieci"

    W Polsce choroby nowotworowe rozpoznawane są we wczesnym stadium, dającym szansę na pełne wyleczenie, tylko u 8% chorych dzieci w Polsce. W Europie Zachodniej odsetek ten jest dużo wyższy i wynosi ponad 25%. Wczesna diagnostyka radykalnie zwiększa szanse na pokonanie nowotworu.

  • "Stoimy przed niepowtarzalną szansą"

    W związku z uchwaloną 24 sierpnia nowelizacją ustawy o zakładach opieki zdrowotnej (DzU. nr 176, poz. 1240) w zakresie zmiany organizacji czasu pracy lekarzy od 1 stycznia 2008 r. Okręgowa Rada Lekarska w Lublinie opublikowała stanowisko.

  • Nietrzeźwy lekarz na dyżurze

    0,44 promila alkoholu w organizmie miał lekarz, który pełnił dyżur w Szpitalu Powiatowym w Pyrzycach (woj. zachodniopomorskie).

  • Rekordowe zadośćuczynienie za błąd medyczny

    700 tys. zł zadośćuczynienia, 1,9 tys. zł renty i blisko 20 tys. zł odszkodowania dostanie dziewięcioletni Piotr Soszka, od ponad 5 lat sparaliżowany od pasa w dół w wyniku błędu personelu Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach.

  • Nowatorska operacja w Trzebnicy

    Lekarze ze Szpitala im. Św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy (woj. dolnośląskie) po raz pierwszy wykonali nowoczesną operację przeszczepu płatów kolagenowych na ręce 28-letniej pacjentki. Operacja była możliwa, gdyż zapłacił za nią pracodawca koreański zakład POS PPC.

  • Szpitale niepubliczne – alternatywa czy partner dla szpitali publicznych?

    Korporacja "Zdrowe Zdrowie", Konfederacja Pracodawców Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Akademia "Menedżera Zdrowia" zorganizowały 20 listopada w Sali Koncertowej Zamku Królewskiego w Warszawie konferencję pt. "Szpitale niepubliczne – alternatywa czy partner dla szpitali publicznych?".

  • "Lekarze chcą wykorzystać sytuację polityczną"

    O problemach służby zdrowia i przyszłorocznych kontraktach szpitali z regionu rozmawiali przedstawiciele Związku Pracodawców Szpitali z Warmii i Mazur, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz posłowie Platformy Obywatelskiej.

  • Gmina pomaga szpitalowi

    300 tys. zł na zakup specjalistycznego stanowiska intensywnej terapii oraz 80 tys. zł na zakup trzech specjalistycznych łóżek oraz kardiotokografu na Oddział Ginekologiczno-Położniczy przekazała Gmina Polkowice szpitalowi im. Jana Jonstona w Lubinie. To przełom w działalności tego samorządu, gdyż od wielu lat uporczywie odmawiał on wsparcia szpitala, w którym leczą się mieszkańcy Polkowic.

  • W OZZL organizuje się reprezentacja rezydentów

    16 listopada Zarząd Krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zdecydował o tworzeniu sformalizowanej reprezentacji lekarzy rezydentów w ramach OZZL i powołał na pełnomocnika ZK OZZL ds. zorganizowania takiej reprezentacji dr Dorotę Mazurek, przewodnicząca organizacji terenowej związku w Szpitalu Nowowiejskim w Warszawie.

  • IV Medyczne Targi Pracy

    Blisko 30 firm medycznych i farmaceutycznych weźmie udział w IV Medycznych Targach Pracy, które odbywają się 22 listopada w Centrum Dydaktycznym warszawskiej Akademii Medycznej.

  • Pierwsza akredytacja CMJ dla POZ w Warszawie

    Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia poinformowało, że w ostatnich dniach przyznany został certyfikat dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Lecznictwa Otwartego Warszawa-Ursynów. Status jednostki akredytowanej został przyznany na pełen okres (3 lata), a kończy się on 29 października 2010 roku.

  • Dymisja wiceministra Piechy

    Premier Donald Tusk podpisał dymisję wiceministra zdrowia Bolesława Piechy - poinformowała Katarzyna Bujańska z biura prasowego szefa rządu. Decyzję premier podjął po konsultacji z minister zdrowia Ewą Kopacz. Bolesław Piecha złożył dymisję 5 listopada, podobnie jak wszyscy wiceministrowie resortu zdrowia.

  • Lepsze możliwości leczenia choroby Leśniowskiego-Crohna

    Pacjenci cierpiący na chorobę Leśniowskiego-Crohna, przewlekłe schorzenie jelit o nierzadko bardzo przykrym przebiegu, uzyskają od grudnia lepsze możliwości leczenia - mówi prof. Grażyna Rydzewska, konsultant krajowy w dziedzinie gastroenterologii.

  • Dni Honorowego Krwiodawstwa

    W dniach 22-26 listopada odbędą się w całym kraju Dni Honorowego Krwiodawstwa. Do tej pory nie udało się stworzyć preparatu, który mógłby całkowicie zastąpić krew w przypadku nagłego jej braku w organizmie. Szacuje się, że 95% mężczyzn i kobiet, którzy osiągną wiek 75 lat, będą potrzebować krwi lub jej składników w którymś z momentów swojego życia.

  • Przekształcenie jedynym ratunkiem szpitala

    Rada Powiatu w Starachowicach (woj. świętokrzyskie) podjęła uchwałę o podjęciu działań zmierzających do przekształcenia Powiatowego Zakładu Opieki Zdrowotnej poprzez jego likwidację w Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej.

  • Lekarze pytają o organizację pracy w szpitalach

    Przewodniczący Okręgowej Rady Lekarskiej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Stefan Sobczyński zwrócił się w liście do dyrektorów SP ZOZ woj. wielkopolskiego z prośbą o informacje w sprawie zabezpieczenia ciągłości pracy oddziałów szpitalnych od 1 stycznia 2008 r.

  • Przedsiębiorcy popierają opt-out

    Konfederacja Pracodawców Polskich popiera koncepcję utrzymania w polskim systemie prawnym formuły klauzuli opt–out. Klauzula opt–out jest zdaniem KPP dobrą metodą utrzymania harmonii na linii pracodawca – pracownik. Korzystna zarówno dla pracodawców, zapewnia jednocześnie odpowiednią ochronę ich podwładnych.

98811 artykułów - strona 4519 z 4941
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • "Problemem jest upowszechnienie kontraktów"
    Wiedza, ile zarabiają konkretni lekarze, nie jest potrzebna do kontrolowania efektywności wydatkowania środków publicznych – podkreśla dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka.
  • Trzeba ucywilizować czas pracy lekarzy
    Trzeba podejmować decyzje, które zapewnią lekarzom godne zarobki osiągane w czasie bezpiecznym dla pacjentów – mówi dr Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.