mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • "Otwórzcie Serca Oddziałowi Dziecięcemu"

    25 sierpnia w Amfiteatrze im. Jana Pawła II przy klasztorze oo. Franciszkanów w Brzezinach (Łódzkie) odbył się koncert charytatywny na rzecz Oddziału Szpitala Powiatowego w Brzezinach pod nazwą "Otwórzcie Serca Oddziałowi Dziecięcemu". W programie imprezy znalazła m.in. licytacja obrazów, rzeźb oraz innych cennych przedmiotów, ofiarowanych przez znane osoby na rzecz wymagającej pomocy placówki medycznej.

  • Lekarze wyjeżdżają, pielęgniarek przybywa

    Od 1 czerwca 2006 r. do końca czerwca br. 38 lekarzy oraz 10 lekarzy dentystów z województwa świętokrzyskiego zgłosiło się do Okręgowej Izby Lekarskiej w Kielcach o wydanie dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, niezbędne do podjęcia pracy poza granicami kraju.

  • Wycofają wypowiedzenia

    17 lekarzy z Opolskiego Centrum Onkologii, którzy pod koniec czerwca złożyli wypowiedzenia z pracy, postanowiło je wycofać. W zamian wszyscy medycy zatrudnieni w OCO będą otrzymywać do końca roku dodatek do pensji w wysokości 800 zł brutto.

  • Miasto pożycza szpitalowi

    Radomski Szpital Specjalistyczny przy ulicy Tochtermana otrzyma 5 mln zł nieoprocentowanej pożyczki do miasta. Lecznica ma zwrócić pieniądze do końca roku. Pieniądze pozwolą na zapłacenie zaległych rachunkówm m.in. za dostawę leków, opatrunków, sprzętu jednorazowego użytku, żywności i mediów.

  • Gotowi na "ostateczny wariant"

    W siedzibie Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli odbyła się konferencja prasowa poświęcona aktualnej sytuacji w Szpitalu Powiatowym w kontekście zwolnień lekarskich.

  • "Nadzieja" znów w Krakowie

    Fundacja "Hope" odnowiła współpracę z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu. Jej przedstawiciele przekazali placówce sprzęt medyczny o wartości 150 000 dolarów, w tym 4 pompy infuzyjne, 4 podgrzewacze oraz 4 inkubatory.

  • Kompromis w rzeszowskim szpitalu

    Lekarze i dyrekcja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie doszli do porozumienia. Neonatolodzy zgodzili się na podpisanie dwutygodniowych umów o pracę. - W ciągu tych dwóch tygodni część dzieci będzie mogła opuścić oddział, bo ich stan zdrowia będzie na to pozwalał - powiedział rzecznik wojewody podkarpackiego.

  • Podwyżki bez 40-procentowego ograniczenia

    Sejmowa Komisja Zdrowia pozytywnie zaopiniowała poprawkę do projektu nowelizacji ustawy z 22 czerwca 2006 r. o przkazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076), zgłoszoną przez SLD podczas drugiego czytania w Sejmie, w myśl której dyrektorzy placówek medycznych wypłacając pracownikom podwyżki nie byliby ograniczeni dotychczasowym 40-procentowym progiem.

  • Zbliża się przetarg na śmigłowce ratownicze

    Minister zdrowia zaakceptował szczegółowe warunki zamówienia w przetargu na śmigłowce dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - poinformował wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas. Oznacza to, że dwie uczestniczące w przetargu firmyw krótce przedstawią oferty.

  • Nowa sieć powiadamiania ratunkowego w Opolskiem

    Wicewojewoda opolski Dariusz Madera poprowadził spotkanie dotyczące funkcjonowania ratownictwa medycznego na terenie województwa opolskiego. W spotkaniu uczestniczyli także: marszałek województwa Józef Sebesta, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej Marek Gajek, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji Tadeusz Kulesza oraz lokalne władze samorządowe.

  • Do 10 lat więzienia za 6095 recept

    58-letnia lekarka z Krakowa, Ilona Rosiek-Konieczna jest podejrzewana, że w 1999 r. wyłudziła z małopolskiej kasy chorych 300 tys. zł. Wypisywała recepty na inwalidów wojennych dla osób do tego nieuprawnionych. Kontrola wykazała, że takich recept było 6 095. Grozi jej za to do 10 lat więzienia.

  • Porozumienie w Jastrzębiu

    W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu Zdroju (Śląsk) zostało podpisane porozumienie, gwarantujące lekarzom podwyżki kroczące. W październiku lekarze z II stopniem specjalizacji otrzymają 300 złotych, z I stopniem - 200 zł, a lekarze bez specjalizacji - 150 zł. Podwyżki te będą wzrastały o 100% z miesiąca na miesiąc.

  • Trudne rozmowy w Ostrołęce

    Fiaskiem zakończyły się piątkowe negocjacje dyrekcji ostrołęckiego szpitala ze związkami zawodowymi funkcjonującymi w lecznicy. Dyrektor Wojciech Miazga zaproponował podwyżki wynagrodzeń o 10% od nowego roku. Strajkujący medycy odmówili.

  • Mniej strajków we Wrocławiu

    Lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Chorób Infekcyjnych przy ul. Koszarowej we Wrocławiu podpisali porozumienie z dyrekcją i zawiesili strajk na czas nieokreślony. - Porozumienie przewiduje jednorazową premię - powiedział Janusz Łapiński ze Związku Zawodowego Lekarzy i ujawinił, że "wysokość kwoty nie powala lekarzy na kolana".

  • Wojewoda lubelski gotów na ewakuację pacjentów

    Do końca września lekarze i dyrektorzy szpitali w Chełmie i Hrubieszowie mają czas na zawarcie porozumienia w sprawie podwyżek płac. Jeśli do 30 września nie będzie kompromisu, może dojść do ewakuacji chorych z tych szpitali. Wojewoda lubelski powołał zespół reagowania kryzysowego, który ma zająć się tą sprawą.

  • Dwie kolejne akredytacje CMJ

    Lista szpitali z akredytacją Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wzbogacona została o kolejne dwie pozycje: Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Międzychodzie (Wielkopolska) oraz SP ZOZ Zespół Zakładów Lecznictwa Otwartego i Zamkniętego im. Duńskiego Czerwonego Krzyża w Makowie Mazowieckim.

  • Porozumienie rządu i NSZZ "Solidarność"

    Podwyżka płacy minimalnej, wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej oraz wydłużenie o rok obowiązujących zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury to główne ustalenia porozumienia podpisanego między NSZZ "Solidarność" i rządem. Dokument podpisali premier Jarosław Kaczyński i przewodniczący "S" Janusz Śniadek. Znalazły się w nim również zapisy dotyczące systemu opieki zdrowotnej.

  • Zmiana na stanowisku podsekretarza stanu w MZ

    Premier Jarosław Kaczyński odwołał z dniem 24 sierpnia Marka Ludwika Grabowskiego ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia i powołał na to stanowisko Grzegorza Gołdynię.

  • Nowe studia podyplomowe uczelni medycznych

    Centrum Kształcenia Podyplomowego Akademii Medycznej w Warszawie przedstawiło nową ofertę studiów podyplomowych z zakresu prowadzenia działalności gospodarczej w opiece zdrowotnej.

  • Nowa klinika

    Wojewoda dolnośląski Krzysztof Grzelczyk wziął udział w uroczystości otwarcia nowoczesnej Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu 4. Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu. Rocznie w tym szpitalu lekarze przeprowadzają ponad 1 500 zabiegów ortopedycznych.

98773 artykuły - strona 4552 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.