mp.pl to portal zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów — prosimy wybrać:

Z kraju

  • Raport NFZ za 2006 r.

    Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił na swojej stronie internetowej raport za 2006 rok, którego podstawę stanowiły informacje oddziałów wojewódzkich oraz centrali Funduszu, dotyczące świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych.

  • Zbliża się ewakuacja podkarpackich szpitali

    Dziś rozpoczyna się ewakuacja Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie. W poniedziałek odbędzie się transport pierwszych 7 noworodków do szpitali klinicznych w Krakowie oraz Lublinie. Ponadto lecznica czeka na odpowiedź z centrów Zdrowia Dziecka w Katowicach i Warszawie.

  • Pielęgniarki znów ruszą na Warszawę

    Pielęgniarki zapowiadają akcję informacyjną przed Sejmem, który zbierze się na pierwszym po wakacjach posiedzeniu (22–24 sierpnia). Dorota Gardias z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych powiedziała, że siostry chcą przypilnować posłów, którzy zajmować się będą ustawami zdrowotnymi.

  • Koniec głodówki w Rybniku

    Zakończył się strajk głodowy 42 lekarzy w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznytym nr 3 w Rybniku. Medycy, którzy prowadzili głodówkę od początku zeszłego tygodnia, porozumieli się z dyrekcją placówki w kwestiach płacowych.

  • Pomoc dla radomskich szpitali

    Dodatkowe 4 miliony pożyczki krótkoterminowej dla szpitala na Józefowie i 1,5 mln zł dla placówki z Krychnowic przeznaczył Zarząd Województwa Mazowieckiego, który jest organem założycielskim tych dwóch radomskich szpitali. Pieniądze zostaną rozdysponowane na najbliższym posiedzeniu Zarządu Województwa, które odbędzie się 21 sierpnia.

  • Zestawienie stanowisk w sprawie zmiany ustawy "podwyżkowej"

    Grupa robocza, powołana w ramach zespołu ds. usług publicznych Komisji Trójstronnej, po analizie projektu zmiany ustawy o przekazaniu środków publicznych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń oraz o zmianie innych ustaw, przyjęła podane niżej ustalenia dotyczące najważniejszych spraw, które mają być uregulowane tą ustawą.

  • Wygasa strajk na Dolnym Śląsku

    W Dolnośląskiem strajk w służbie zdrowia zawiesiły dwa kolejne szpitale. Po Jeleniej Górze i Wałbrzychu protest zawiesili lekarze z Kłodzka i wrocławskiego szpitala psychiatrycznego.

  • Nowy dyrektor częstochowskiego szpitala

    Zarząd Województwa Śląskiego powołał Andrzeja Kubata na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. prof. dr. Witolda Orłowskiego w Częstochowie.

  • ICZMP nie przyjmuje pacjentów

    Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi wstrzymał przyjmowanie pacjentów. Normalnie pracuje tylko oddział położniczy. Pozostałe przyjmują pacjentów, tylko wtedy, gdy ich życie jest zagrożone.

  • Dotacje celowe Ministerstwa Zdrowia

    Ministerstwo zdrowia ogłosiło wyniki konkursu ofert na realizację zadań zleconych organizacjom pozarządowym w 2007 r. z zakresu ochrony i promocji zdrowia oraz działań na rzecz osób niepełnosprawnych i/lub przewlekle chorych. Lista wybranych ofert, ogłoszona przez MZ, obejmuje 64 pozycje na łączną kwotę 3,8 mln zł.

  • NFZ proponuje zasady kontraktowania

    Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia przedstawiła projekty zarządzeń prezesa Funduszu w sprawie określenia warunków zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w poszczególnych rodzajach w roku 2008 i latach następnych.

  • Opolski NFZ musi oddać pieniądze

    Opolski sąd okręgowy orzekł, że Narodowy Fundusz Zdrowia winien zwrócić prudnickiemu SP ZOZ-owi w likwidacji część pieniędzy, wypłaconych jako słynne już podwyżki pracownicze 203 zł uchwalone przez Sejm w 2001 roku.

  • Rozmowy ostatniej szansy

    Pielęgniarki ze szpitali miejskich w Częstochowie mają dziś wziąć udział w negocjacjach płacowych ostatniej szansy. Jeśli rozmowy nie przyniosą spodziewanych przez siostry efektów, pracownice placówek na Zawodziu, przy Bony i Mickiewicza zapowiadają rozpoczęcie strajku najpóźniej 22 sierpnia.

  • Dodatkowe pieniądze dla podlaskiego NFZ

    Dodatkowe 35 milionów złotych ma trafić do podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Tegoroczny budżet podlaskiego NFZ wynosi nieco ponad 1,2 mld zł. Dodatkowa kwota, która trafi do województwa jeszcze we wrześniu, będzie przeznaczona m.in. na skrócenie kolejek do specjalistów - zadeklarował zastępca prezesa NFZ ds. służb mundurowych Dariusz Wasilewski.

  • Kontrakt wojewódzki na budowę szpitala

    Prezydent Grudziądza Robert Malinowski jako pierwszy w regionie podpisał z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim Zbigniewem Hoffmannem kontrakt wojewódzki na budowę Szpitala Specjalistycznego im. Biegańskiego w Grudziądzu, na kwotę 24 mln zł. Wojewoda nie miał żadnych uwag do załączonej dokumentacji.

  • Konflikt w lubelskim szpitalu

    Pracownicy Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Jana Bożego w Lublinie kolejny miesiąc czekają, aż władze województwa zaczną ratować ich placówkę. Wczoraj spotkali się z wicemarszałkiem województwa Andrzejem Olborskim i Andrzejem Jarzębowskim, zastępcą dyrektora w departamencie zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego.

  • Wycofali wypowiedzenia

    Wałbrzyscy lekarze wycofali wypowiedzenia umów o pracę i zawiesili spór zbiorowy, prowadzony w związku z postulatami podwyżek wynagrodzenia. Zgodnie z porozumieniem zawartym między związkiem zawodowym lekarzy a dyrekcją wałbrzyskich szpitali powołany został zespół negocjacyjny.

  • KPP: Jednolity wskaźnik dla wszystkich szpitali

    Grupa Robocza Komisji Trójstronnej pracuje nad nowelizacją ustawy z 22 czerwca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń (DzU. nr 149, poz. 1076). Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich propozycja przedstawiona przez Ministerstwo Zdrowia utrwala negatywne zjawiska polskim w systemie ochrony zdrowia oraz spowoduje dalsze zadłużanie się szpitali.

  • "Protest administracyjny to nie strajk"

    Pracownicy szpitali w Radomiu i Zabrzu alarmują, że nie otrzymują pieniędzy za dyżury za czas strajku. Zapowiadają walkę w sądach pracy. - Dyrektor szpitala ma obowiązek wypłacić wynagrodzenie pracownikom niestrajkującym nawet wtedy, gdy zakład ponosi straty wskutek strajku - mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

  • Rozporządzenie transplantacyjne weszło w życie

    15 sierpnia weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 16 lipca 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków pobierania, przechowywania i przeszczepiania komórek, tkanek i narządów (DzU. nr 138, poz. 973).

98773 artykuły - strona 4556 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.