Z kraju

  • Jastrzębie-Zdrój – sprzęt dla oddziału położniczo-ginekologicznego

    Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju przekazano nowoczesne łóżko porodowe i lampę operacyjną, które trafiły na oddział położniczo-ginekologiczny – poinformowała placówka.

  • Opole – kolejny rok z Fundacją Dr Clown

    Szpital Wojewódzki w Opolu podsumował ostatnie dwa lata współpracy z Fundacją dr Clown.

  • Poznań – 574 dzieci dzięki programowi in vitro

    574 dzieci urodziło się w Poznaniu za sprawą miejskiego programu zapłodnienia pozaustrojowego – poinformował urząd miasta. Program zakończył się w grudniu 2024 r., gdy refundowanie zabiegu przejęło państwo.

  • Leszczyna: zdrowie przegrało z polityką

    Cieszę się, że edukacja zdrowotna w ogóle będzie w szkole. To przedmiot chyba ważniejszy od wszystkich innych – mówiła w programie „Gość poranka” TVP Info o nowym, nieobowiązkowym przedmiocie w szkole ministra zdrowia Izabela Leszczyna.

  • Ełk – reaktywacja oddziału neurologii?

    Poseł Urszula Pasławska, wojewoda Radosław Król oraz wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Sylwia Jaskulska odwiedzili Ełk, aby wspólnie z władzami szpitala i miasta omówić plany reaktywacji oddziału neurologii w szpitalu wojskowym.

  • Szpitale nie zdążą wydać pieniędzy z KPO?

    Ministerstwo Zdrowia nie ogłosiło jeszcze naboru w konkursach na kardiologię i dla szpitali ogólnych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. W praktyce szpitale będą miały rok na wydanie tych pieniędzy – pisze "Rzeczpospolita".

  • Ponad 2,3 miliarda wystawionych e-recept

    8 stycznia minęło 5 lat od wprowadzenia w Polsce obowiązku wystawiania recept w postaci elektronicznej.

  • OZPSP w Ministerstwie Zdrowia

    Zarząd Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych spotkał się z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, prezesem NFZ Filipem Nowakiem, wiceprezesem NFZ Jakubem Szulcem oraz prezesem AOTMiT Danielem Rutkowskim.

  • Pionierski zabieg w UCK WUM

    Specjaliści z Kliniki Kardiologii Wieku Dziecięcego i Pediatrii Ogólnej WUM wykonali pionierski zabieg implantacji innowacyjnego rejestratora arytmii, w którym zastosowano algorytmy sztucznej inteligencji.

  • Wicepremier: jestem za edukacją zdrowotną

    Myślę, że kompromis w sprawie nieobowiązkowej edukacji zdrowotnej w szkołach, który udało się wypracować, który dzięki PSL-owi możemy zawierać, jest jak najbardziej zasadny – ocenił w czwartek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

  • Edukacja zdrowotna – apel pacjentów

    Rada Organizacji Pacjentów przy Rzeczniku Praw Pacjenta (zrzeszająca ponad 145 organizacji pacjenckich) i Rada Organizacji Pacjentów przy ministrze właściwym do spraw zdrowia wydały stanowiska, w których jednoznacznie wskazują na potrzebę wprowadzenia przedmiotu edukacja zdrowotna jako obligatoryjnego dla wszystkich uczniów.

  • 11 projektów Instytutów PAN z dofinasowaniem

    Agencja Badań Medycznych ogłosiła wyniki konkursu na badania aplikacyjne w obszarze biomedycznym, przeznaczając ponad 446 mln zł na 57 projektów.

  • Znamy laureata grantu RADIUM 2025

    Inż. Krystian Brzozowski, członek zespołu badawczego prowadzonego przez dr. n. med. Macieja Bobowicza w II Zakładzie Radiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz student Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej, został laureatem prestiżowego grantu RADIUM w 2025 r.

  • Wódka a moralność

    Po jednym mocnym drinku nie zmieniają się poglądy na to, co jest dobre, a co złe, za to rozmywa się widzenie wartości takich jak troska i czystość – wynika z polskich badań.

  • Smażyn – Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień do remontu

    Prawie 11,5 mln zł będzie kosztował remont Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnień w Smażynie (Pomorskie).

  • Pandemia zwiększyła problemy psychiczne

    Długotrwała izolacja, lęk przed chorobą i utrata bliskich przyczyniły się do wzrostu liczby przypadków depresji – podkreślają eksperci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  • Łódzkie – rozwój monitoringu radiacyjnego

    W województwie łódzkim powstaną nowe stacje do wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

  • Ponad 11,6 mln zł dla NIO w Gliwicach od ABM

    Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach otrzyma ponad 11,6 mln zł z Agencji Badań Medycznych w ramach KPO na realizację trzech projektów badawczych. Środki te zostaną przeznaczone na innowacyjne metody diagnostyki i terapii nowotworów, w tym guzów mózgu, czerniaka oraz nowotworów HPV-zależnych.

  • Słupski szpital z nowym sprzętem

    Nowoczesny sprzęt trafił do Pracowni radiologii zabiegowej – pracowni angiografii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku pod koniec ubiegłego roku.

  • Bezpieczeństwo lekowe – kontrola doraźna NIK

    W wyniku kompleksowych analiz, mając na względzie istotne zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, NIK podjęła decyzję o rozpoczęciu kontroli doraźnej, której celem jest weryfikacja ryzyk braku bezpieczeństwa lekowego.

98780 artykułów - strona 458 z 4939
Konferencje MP
  • Ratownictwo 2026
    Kraków, 18–19 września
    • trudne decyzje w pediatrii ratunkowej
    • granice ratowania – aspekty prawne i odpowiedzialność
    • medycyna ratunkowa w położnictwie – wyzwania przedszpitalne
    • działania w sytuacjach dużego zagrożenia
    • hipotermia terapeutyczna noworodków – współczesne standardy postępowania
  • Otyłość 2026
    III Krajowa Konferencja Szkoleniowa Kraków, 25–26 września
  • Medycyna sportowa 2026
    Obejrzyj wykłady
    • fizjologia wysiłku i bioenergetyki mięśni
    • NSLPZ oraz GKS w sporcie wyczynowym i aktywności fizycznej
    • sport osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu, wzroku oraz słuchu
    • zawiłości legislacyjne w międzynarodowej oraz krajowej medycynie sportowej
    • ortopedia, traumatologia i rehabilitacja w medycynie sportowej
O tym się mówi
  • Wraca temat zarobków lekarzy
    Sprawa lekarza, który na początku kariery zarobił ponad 1,5 mln zł, może stać się punktem zwrotnym dla całego systemu. Rząd zyskuje argument za pełnym ujawnieniem przychodów i powrotem do dyskusji o limitach zarobków lekarzy.
  • Rezydenci krytykują zmiany w kształceniu
    Wprowadzenie uniemożliwienia zmiany miejsca realizacji szkolenia specjalizacyjnego z zachowaniem miejsca rezydenckiego stanowi najbardziej szkodliwą i krótkowzroczną zmianę w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty – czytamy w stanowisku PR OZZL.
  • Lekarz musi znać język
    Prezydent Nawrocki zawetował ustawę o świadczeniach opieki zdrowotnej dot. chorób zakaźnych, zawierającą też przepisy o egzaminach językowych dla lekarzy spoza UE. W jego ocenie ta część regulacji budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa pacjentów. Z decyzji zadowolony jest samorząd lekarski.