Policjanci z Komisariatu Policji w Chełmku prowadzą czynności w sprawie 23-latka, który dopuścił się znieważenia, naruszenia nietykalności ratowników medycznych oraz uszkodzenia ciała jednego z nich.
W 2023 r. zarejestrowano 44,8 tys. przypadków szkarlatyny, 3,5-krotnie więcej niż w roku poprzednim. Odnotowano również blisko 2,5-krotnie więcej zachorowań na krztusiec – 922 przypadki, o 551 więcej niż przed rokiem.
Eksperci Federacji Porozumienie Zielonogórskie wskazują, że konieczne jest zwiększenie środków przeznaczonych na wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej w pierwszym naborze programu FEnIKS.
Życzymy sukcesów zawodowych w nowym, bardzo ważnym miejscu – usłyszał od marszałka Marcina Jabłońskiego nowy dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Nowej Soli Jarosław Sieracki.
Mikrosondy laserowe do wczesnego wykrywania nowotworów, technologia biodruku bionicznej trzustki, narzędzia do monitorowania jakości powietrza, wolontariat koleżeński wspierający osoby w spektrum autyzmu. Chcesz poznać te i inne nowatorskie rozwiązania, które stworzyli polscy naukowcy i przedsiębiorcy?
Uważam, że przedmiot edukacja zdrowotna powinien być obowiązkowy, ale rozważamy różne scenariusze – poinformowała we wtorek ministra edukacji Barbara Nowacka.
W 2024 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM przeprowadzono rekordową liczbę zabiegów transplantacyjnych. Łącznie przeszczepiono 446 narządów (w tym 310 wątrób, 94 nerki, 33 serca i 9 płuc). To niemal 25% wszystkich przeszczepień w Polsce.
W ostatnich latach liczba zachorowań na raka płuca wśród polskich kobiet wzrosła niemal dwukrotnie – alarmują eksperci kampanii edukacyjnej „Dbam o płuca”. Ponadto jest on najczęstszą przyczyną zgonów nowotworowych w tej grupie.
Minister zdrowia przyznała akredytacje dla kolejnych podmiotów POZ – poinformowało Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.
Środowisko medyczne w 2025 roku powie rządowi premiera Donalda Tuska oraz minister zdrowia Izabeli Leszczynie „sprawdzam” – mówi prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie Michał Bulsa.
Od Nowego Roku Świnoujście wzbogaci się o trzeci zespół ratownictwa medycznego, który będzie udzielać pomocy całodobowo przez wszystkie miesiące w roku. Ma to zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców i skrócić czas dojazdu ambulansu do pacjenta.
Prawie 5 mln osób skorzystało już z bezpłatnego programu Profilaktyka 40 PLUS. 862 tys. zrobiło to dwukrotnie. Teraz 335 tys. osób ma możliwość przebadania się po raz trzeci w ramach programu.
Agencja Badań Medycznych poinformowała o wydłużeniu terminu oceny złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach Konkursu dla przedsiębiorców na realizację badań w obszarze bezpieczeństwa lekowego, innowacyjnych terapii i leków przyszłości (2024/ABM/05/KPO).
Najwyższa Izba Kontroli na 2025 r. zaplanowała realizację 90 tematów kontroli. Ze szczególną uwagą NIK przyjrzy się sferze ochrony zdrowia.
Badania kliniczne nad nowym lekiem, prowadzone przez prof. Grzegorza Kopcia z Ośrodka Chorób Krążenia Płucnego UJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jana Pawła II, dały bardzo dobre rezultaty i napawają chorych optymizmem.
Do konsultacji publicznych skierowano projekt nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie programu pilotażowego opieki nad pacjentem z zespołem stopy cukrzycowej. Projekt wydłuża czas trwania programu o 12 miesięcy oraz wprowadza możliwość jego realizacji przez pięć nowych ośrodków pilotażowych.
Jako najważniejsze wyzwania dla polskiej prezydencji w UE wskazuje się rewizję pakietu prawa farmaceutycznego i prace nad aktem o lekach krytycznych.
W ostatnich miesiącach potwierdzono wykrycie cVDPV2 w ściekach komunalnych w Warszawie. Podobne wydarzenia miały miejsce od połowy września 2024 r. w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz Finlandii – poinformował Główny Inspektorat Sanitarny.
W Nature Medicine opublikowano artykuł „International multicenter validation of AI-driven ultrasound detection of ovarian cancer”, którego współautorem jest prof. Artur Czekierdowski z I Katedry i Kliniki Ginekologii Onkologicznej i Ginekologii UM w Lublinie.
Wyniki badań ścieków są przez Japończyków śledzone równie pilnie, jak alarmy smogowe, gdy rośnie poziom np. norowirusów, służby wydają alert. Przed zagrożeniem zakażeń przewodu pokarmowego ostrzegani są też Szwedzi. W Polsce mieszkańcy stolicy mogą na stronach wodociągów sprawdzić aktualną sytuację w zakresie zakażenia SARS-CoV-2. A ostrzeżenie wydano, gdy w ściekach pojawił się wirus polio.